Masz zdrowe stopy? Nie? To błąd

zdrowe stopy

Stopy – nie wolno ich zaniedbywać. To po kręgosłupie bardzo ważny punkt w organizmie.

“Zdrowe stopy chronią tak samo organizm jak silne mięśnie brzucha” – mówi Patrick McKeon, lekarz z Nowego Jorku, który pracuje z kolegami, aby lepiej zrozumieć ból stóp. “Ale słabe stopy oznaczają, że jesteś bardziej podatny na bóle pięty, goleni, skręcenie kostki lub inne schorzenia nóg.”

WIĘCEJ: Masz cukrzycę? Dbaj o swoje stopy!

Zasadniczo, zdrowe stopy zależą od relacji pomiędzy kośćmi, mięśniami i nerwami stóp – wyjaśnia dr McKeon. Ale on i jego koledzy odkryli, że najczęściej pomijane w stopach są małe mięśnie.

Stopy – trzeba je wzmacniać

“Nie tylko muszą być mocne, ale także muszą zapewnić sensoryczną zwrotność” – mówi dr McKeon. Kiedy zaczyna leczyć pacjentów z bólami stóp, kostek lub dolnej części nóg, przede wszystkim wzmacnia te małe mięśnie. Dzięki temu jest w stanie poprawić chód pacjenta, poprawić jego postawę i odciążyć bolesne miejsca.

“Silne sensoryczne sprzężenie zwrotne z tych wewnętrznych mięśniach pomaga utrzymać zdrową dobrą postawę w czasie spoczynku, ale również i w ruchu np. na spacerze” – mówi dr McKeon. Więc jak można wzmocnić te małe mięśnie stóp? Najprostszym sposobem jest chodzenie jak najwięcej boso lub w samych skarpetkach – mówi dr McKeon. Część podstawowych mięśni stóp osłabiona jest ze względu na źle dobrane buty.

jak dbać o stopy

WIĘCEJ: Mam problem – Halluksy!

Innym sposobem na zdrowe stopy są krótkie ćwiczenia – mówi dr McKeon. Oto co należy zrobić:

Usiądź na krześle, bose stopy na podłodze. Angażują mięśnie stóp, wyginaj je tak, aby przesunąć duży palec u nogi w kierunku pięty. Przytrzymaj przez 6 sekund, a następnie wróć do pozycji normalnej. Zrób 2 – 3 zestawy po 8 – 10 powtórzeń.

źródło: www.prevention.com

Ocen: 1
1 komentarz

Zostaw odpowiedź

Twój adres email nie będzie publikowany