Masz hemoroidy? Popraw pracę jelit!

hemoroidyHemoroidy to wstydliwa choroba. A przecież to od nas w dużej mierze zależy, żeby do nich nie dopuścić. A nawet jeśli już je masz, możesz zrobić wszystko aby ci nie dokuczały. Wystarczy poprawić pracę jelit.

Szacuje się, że co druga osoba po 50-tym roku życia cierpi na chorobę hemoroidalną. Niewiele osób decyduje się na szczerą rozmowę z lekarzem lub farmaceutą i poinformowaniu o uporczywym problemie. Wstyd, milczenie, zakłopotanie nie mają najmniejszego sensu w sytuacji gdy decydują o komforcie życia codziennego. W tej sytuacji problem bywa lekceważony a wizyta u specjalisty odwlekana. Nieleczona i bagatelizowana może prowadzić do licznych powikłań, wymagających konsultacji a nawet interwencji chirurgicznej.

Hemoroidy – co to takiego?

Hemoroidy, prawidłowo zwane guzkami krwawniczymi, to nic innego jak naturalne struktury anatomiczne, znajdujące się wewnątrz kanału odbytu. Ich zadaniem jest m. in. uszczelnianie końca przewodu pokarmowego.

Jednym z czynników sprzyjających rozwojowi choroby hemoroidalnej jest niewłaściwe odżywianie. Dlatego tak ważne jest skomponowanie odpowiedniej diety, regulującej czynność jelit, która pozwoli uniknąć powstawania zaparć, będących jedną z przyczyn przerostu guzków krwawniczych.

TO CIĘ ZAINTERESUJE:

Zdrowe jelita – nie zapomnij o błonniku

Jelita – oto najlepsza dla nich dieta

Do złych nawyków żywieniowych zaliczamy nie tylko zbyt małą ilość owoców i warzyw w codziennej diecie, ale także spożywanie ostrych potraw, alkoholu oraz innych używek, np. kawy. Powstawaniu zaparć sprzyja również zbyt mała ilość wypijanych płynów. Są to nawyki, których trudno się ich wyzbyć, należy jednak mieć świadomość, że to głównie one są  przyczyną  zaprać, które mają znaczny wpływ na rozwój choroby hemoroidalnej. O czym należy pamiętać, aby pomóc swojemu organizmowi?

Hemoroidy – zwalcz je błonnikiem!

Prawidłowa dieta powinna opierać się na dużej ilości błonnika, który jest zawarty głównie w pełnych ziarnach oraz w zewnętrznej części nasion, owoców i w roślinach strączkowych. Przykładami są m.in.: razowe pieczywo (zamiast białego), różnego rodzaju kasze, płatki owsiane, otręby, brązowy ryż, porzeczki, maliny, grejpfruty, pomarańcze, marchew, jabłka. Błonnik ma zdolność wiązania wody – oznacza to, że zmiękcza masy kałowe i przyspiesza ich eliminację, dzięki czemu ułatwia wypróżnianie, nie podrażniając guzków krwawniczych.

Hemoroidy – zdrowo komponuj posiłki!

Pamiętaj, aby jeść często lecz mniejsze porcje. Znacznie mniej obciążamy wtedy układ pokarmowy co pozwala na lepszą regulację pracy jelit. Co zrobić, aby Twoje posiłki były zdrowsze?

Poniżej przykładowy jadłospis:

Śniadanie – zamień białe bułki i pieczywo pszenne na razowe i pełnoziarniste, najlepiej z dodatkiem nasion. Kanapkę można popić jogurtem, maślanką lub herbatą ziołową;
Lunch – sałatka warzywna z razowym makaronem;
Obiad – zastąp ciężkostrawną, smażoną potrawę na rybę gotowaną na parze z kaszą i surówką;
Podwieczorek – koktajl mleczno-owocowy na polepszenie trawienia;
Kolacja – talerz owoców, zjedzony minimum 3 godziny przed pójściem spać.

Z codziennego jadłospisu należy wyeliminować potrawy silnie powodujące wzdęcia np. rośliny strączkowe, cebula, kapusta

Hemoroidy – a co oprócz jedzenia?

Pamiętaj, aby dziennie wypijać min. 2 litry płynów. Idealnie, gdyby była to woda mineralna, herbata owocowa lub napary ziołowe (bez cukru). Ograniczyć należy spożywanie używek sprzyjających powstawaniu zaparć, np. czekolady, napojów gazowanych, kakao, kawy lub czarnej herbaty.

Jeśli podejrzewasz lub już odczuwasz dyskomfort związany z rozwojem choroby hemoroidalnej, odpowiednio dobrany preparat, to podstawa skutecznej terapii. Wskazane jest aby wykazywał działanie przeciwzapalnie, ściągające i miejscowo znieczulające, aby korzystnie wpływać na stan błon śluzowych odbytu.

Ocen: 5
Nie ma jeszcze komentarzy

Zostaw odpowiedź

Twój adres email nie będzie publikowany