Masz czkawkę? Zobacz co próbuje ci ona powiedzieć

czkawka

Czkawka zwykle oznacza: jadłeś hamburgera zbyt szybko, popiłeś zbyt szybko piwem.

To jest tzw. sporadyczna czkawka, która rzadko trwa dłużej niż kilka minut. “Czkawka jest to nagłe zamknięcie strun głosowych” – mówi Kenneth Brown, gastroenterologa  z USA. “Struny głosowe zamykają się dzięki mimowolnemu skurczowi przepony.” Ale w niektórych przypadkach, czkawka może stać się bardziej kłopotliwa. Może ją powodować drażnienie przepony lub nerwu błędnego.

“Uporczywa” czkawka trwa ponad 48 godzin – mówi Brown. “Oporna” czkawka potrafi trwać ponad miesiąc! “Każdy, kto miał czkawkę przez więcej niż 48 godzin powinien natychmiast iść do lekarza. Choć już 12 godzinna czkawka powinna nas zmusić do wizyty.”

To nie znaczy wcale, że należy spodziewać się najgorszego. Ale jeśli masz inne objawy, takie jak gorączka, ból lub duszność, oto co może dodatkowo oznaczać czkawka:

1. Możesz mieć nadkwasotę…

nadkwasota

Wzdęcia i zgaga mogą podrażniać przeponę – mówi Brown – i wtedy są główną przyczyną uporczywych czkawek. Dobrą wiadomością jest to, że leczenie problemów zwykle skutkuje tym, że czkawka znika.

2. …lub uszkodzenie nerwów

Skurcze przepony mogą być związane z uszkodzeniem nerwu błędnego. Może być to czasowe – spowodowane np. zapaleniem migdałków. Albo stałe – spowodowane guzem lub wypadkiem.

3. Może to być udar…

udar

Specjaliści nie są w stanie tego dokładnie wytłumaczyć, z wyjątkiem konkretnego rodzaju udaru, który występuje w tylnej części mózgu. To rodzaj udaru występujący częściej u kobiet. Czkawce zwykle towarzyszy ból w klatce piersiowej, drętwienie lub niewyraźne widzenie.

4. …lub kłopoty z nerkami

Nie ma zbyt wiele poszlak, że nerki są w tarapatach, ale mogą mieć problemy z normalną pracą, gdy w organizmie jest zbyt dużo toksycznych produktów przemiany materii – mówi Brown. To nie jest dobre dla przepony i nerwu błędnego i może prowadzić do częstych czkawek, jednego z zaledwie kilku objawów pogorszenia czynności nerek. Jeśli czkawka jest połączona ze skurczami mięśni, nadmiernym pragnieniem, lub bladością skóry należy skontaktować się z lekarzem. Czkawka związana z nerkami, to sygnał natychmiastowego leczenia. Czasami nawet potrzebne są dializy i po nich ona ustaje.”

WIĘCEJ: Miej serce dla… nerek

5. Możesz (ale prawdopodobnie nie) mieć guza mózgu

W 2010 BBC pokazała film dokumentalny o Chrisie Sands, który miał czkawkę przez ponad 4 lata. To był wyniszczającą przypadek czkawki, zanim zdiagnozowano u niego guza pnia mózgu. Usunięcia 2/3 guza zajęło lekarzom 3 godziny. Cztery miesiące po operacji, czkawka znacznie się zmniejszyła, ale jak twierdzą lekarze ustanie w ogóle. Należy pamiętać, że to rzadki przypadek i tę informację należy traktować jako “możliwe, ale nie prawdopodobne.”

6. Albo możesz (być może, być może) być w ciąży

ciąża

Chociaż istnieje niewiele naukowych wyjaśnień tego przypadku – mówi Brown – jest wiele kobiet, które twierdzą, że jednym z pierwszych objawów ciąży są czkawki. Jest to możliwe, gdyż zmiany hormonalne lub stres mogą prowadzić do tzw. czkawki lękowej. A może to być objaw refluksu, który często występuje w ciąży.

źródło: www.prevention.com

Ocen: 2
2 komentarze

Zostaw odpowiedź

Twój adres email nie będzie publikowany