Od dziecka słyszymy, że jeśli będziemy jeść dużo słodyczy to popsują nam się zęby. Jednak okazuje się, że nie tylko cukry w nich zawarte mają wpływ na stan uzębienia. Nawet niektóre owoce, czy warzywa zawierają substancje sprawiające, że nasze zęby tracą swoją biel.
Przyczyn przebarwień pojawiających się na zębach może być wiele. Ogólnie dzieli się je na wewnątrzpochodne, czyli powstałe w wyniki chorób oraz zewnątrzpochodne, a więc takie, które wywołane są barwnikami pochodzącymi z codziennie spożywanych przez nas produktów. Chcąc wiedzieć, jakie artykuły wpływają na kolor naszego uzębienia warto zapoznać się
z poniższą listą:
• Buraki – posiadają silne właściwości barwiące ze względu na zawartą w nich betainę, która odpowiada za ich intensywny kolor. Substancja ta wykorzystywana jest w przemyśle spożywczym, np. do barwienia galaretek lub napojów.
• Owoce – do najbardziej koloryzujących należą truskawki, jagody, borówki czy wiśnie, które zawierają naturalne barwniki. Warto również pamiętać, że suszone owoce, takie jak: rodzynki czy śliwki zmieniają odcień zębów silniej niż świeże.
• Sosy barbecue – w tym także musztarda czy ketchup są bogate w węglowodany, ocet
i substancje barwiące, które prowadzą do pękania szkliwa zębów i w rezultacie do powstawania przebarwień.
• Kawa i czarna herbata – to powszechnie znani wrogowie białego uśmiechu. Zarówno jeden, jak i drugi napój pozostawia ciemny nalot na naszych zębach. Warto pamiętać, że im mocniejszy, a tym samym ciemniejszy napar przygotujemy, tym większe ryzyko zabarwienia szkliwa.
• Czerwone wino – zawiera kwas niszczący szkliwo, a tym samym utrwalający powstałe przebarwienia. Dlatego nie należy łączyć z nim owoców (szczególnie leśnych), a jego działanie można zneutralizować z pomocą serów, gdyż są bogate w wapń.
• Napoje energetyczne – mimo jasnej barwy także powodują odbarwienie zębów. Ich skład oparty jest na kwasach oraz kofeinie, które prowadzą do erozji szkliwa. W efekcie zęby stają się bardziej podatne na przebarwienia.
• Napoje gazowane – w ich składzie znajdują się sztuczne barwniki oraz kwasy, które niekorzystnie wpływają na jakość naszego uśmiechu. Szczególnie szkodliwa jest cola, ponieważ poza ciemnym zabarwieniem ma w składzie szereg kwasów, których spożywanie może prowadzić do poważnych uszkodzeń szkliwa.
INNE: Czy zęby potrzebują suplementów
Ważnym punktem dbania o zęby jest odpowiednia higiena jamy ustnej, czyli mycie zębów po każdym posiłku, płukanie lub żucie bezcukrowych gum. Przebarwienia powstałe w wyniku jedzenia określonych składników możemy łatwo usunąć z pomocą pasków wybielających. Nie musimy rezygnować całkowicie z picia kawy czy jedzenia owoców leśnych, ponieważ system wybielający np. Rapid White zadba o biel naszego uśmiechu. Warto jednak ograniczyć spożywanie produktów, które niekorzystnie wpływają na odcień naszych zębów i postawić na bezpieczne dla szkliwa produkty, m.in. wodę mineralną, mleko, owoce i warzywa, które mają jasny kolor, a także produkty zbożowe. Dodatkowo picie napojów barwiących przez słomkę ograniczy ich kontakt z zębami, a tym samym zmniejszy ryzyko powstawania przebarwień i plam.
o rany, o napojach gazowanych nie wiedziałem!!!!!