Kwiat Kobiecości: kampania „Piękna, bo Zdrowa” 2018 ruszyła…

kwiat kobiecościTak, w weekend 3.02-4.02 w Warszawie było oficjalne otwarcie – inauguracja IX. już edycji kampanii „Piękna, bo Zdrowa” pod hasłem „Weź się zbadaj! #cytologiczne”. Hasło ma na celu uświadomienie kobietom, że dbanie o swoje zdrowie jest przecież takie logiczne i takie oczywiste.

Co się działo podczas inauguracji kampanii 3-4.02.2018 w Warszawie?

Oj działo się!:) Pod Pałac Kultury i Nauki podstawiłyśmy cytobus oraz mobilny salon piękności firmy Inglot. W cytobusie każda kobieta mogła zrobić bezpłatne badanie cytologiczne, a 500 pierwszych kobiet mogło również przebadać się w kierunku wirusa HPV. Dodatkowo w Kinotece wraz z naszymi Sponsorami i Partnerami przygotowaliśmy „Zakątek Kobiet”, w którym każda kobieta mogła skorzystać z bezpłatnych porad zdrowotnych i urodowych.

Czy wiadomo już ile kobiet zrobiło cytologię w cytobusie?

Około 600 kobiet! Jest to dwa razy więcej niż w zeszłym roku (rok temu przebadałyśmy 300 kobiet). Dodam, że ten weekend był wyjątkowo mroźny, a Panie dzielnie czekały w kolejce mimo ujemnej temperatury. Pokazuje to tylko, że kobiety w Polsce chcą się badać – trzeba dać im tylko taką możliwość.

A dlaczego właściwie inauguracja odbywa się zimą, a nie latem kiedy jest ciepło?

Europejski Tydzień Profilaktyki Raka Szyjki Macicy przypada w pobliżu lutego, stąd ta idea. Zdradzić mogę jednak, że X. edycja będzie naprawdę wyjątkowa i na prośbę wielu kobiet kolejna inauguracja odbędzie się w cieplejszym miesiącu. Nie mogę jeszcze zdradzać zbyt wielu szczegółów, ale plany są konkretne.

A dlaczego cytologia jest taka ważna?

10 lat temu zachorowałam na raka szyjki macicy i żyję właśnie dzięki temu, że robiłam cytologię regularnie. Cytologia naprawdę może uratować życie każdej kobiety, a jeszcze tak mało z nas jest tego świadoma – według badań IQS z którym współpracujemy wychodzi, że tylko 37% kobiet robi cytologię raz na rok – chcę to zmienić i wierzę, że to się uda!

Czy Ogólnopolska Organizacja Kwiat Kobiecości zajmuje się tylko coroczną kampanią „Piękna, bo Zdrowa”?

Kampania „Piękna bo Zdrowa” to nie jedyna aktywność Kwiatu Kobiecości. Około trzech lat temu ruszyła równie ważna kampania Diagnostyka Jajnika, której działanie kontynuujemy co roku. Celem zeszłorocznej odsłony była zmiana zachowań wśród mężczyzn w postrzeganiu nowotworów kobiecych, jako sprawy wyłącznie osobistej. Kampania ta dostarczyła im niezbędnej wiedzy, aby w 100 % zainteresowali się życiem i zdrowiem kobiet. Organizuję również bardzo ważne akcje edukacyjne dla młodych dziewcząt („Młoda i Zdrowa”) jak i dla kobiet („Kobiety dla Kobiet”), które cieszą się olbrzymią popularnością. Od 11 lat działamy także z przepiękną i wzruszającą akcją ‘Święty Mikołaj’, w czasie której wolontariuszki Kwiatu Kobiecości odwiedzają kobiety w szpitalach na oddziałach ginekologii onkologicznej na terenie całej Polski. Jest to szczególna data i wyjątkowy czas – symbol radości, przyjaźni, bliskości i ciepła. Organizacja Kwiat Kobiecości spotkała się już osobiście z 30.000 kobiet z całej Polski podczas wymienionych wyżej akcji, a z każdą kolejną akcją ta liczba wzrasta.

A czego możemy Pani życzyć na koniec?

Moim największym marzeniem już od dawna jest własny cytobus, którym będę mogła jeździć po całej Polsce, przebadać kobiety także z mniejszych miast, gdzie nadal problem tej choroby jest największy. Cytobus to ogromny koszt, ale organizuję akcję 1% podatku i wierzę, że tą drogą uda mi się zebrać wystarczającą ilość funduszy. Jeśli ktoś z czytelników zechce nas wesprzeć – można wpisać numer KRS 0000315362 wypełniając PIT. Wiem, że taki cytobus jest bardzo potrzebny Polkom. Drogie Panie, dbajcie o siebie – jesteście mądre, wyjątkowe, piękne, pamiętajcie proszę o swoim zdrowiu i zapiszcie sobie w kalendarzu CYTOLOGIA RAZ DO ROKU. Życzę Wam dużo zdrowia.

piękna bo zdrowaIda Karpińska – Prezes i założycielka Ogólnopolskiej Organizacji Kwiat Kobiecości

Ocen: 0
Nie ma jeszcze komentarzy

Zostaw odpowiedź

Twój adres email nie będzie publikowany