Kwas hialuronowy – ratunek dla zniszczonych stawów

ból stawów

Najczęściej bolą nas stawy kolanowe lub biodrowe. Wbrew pozorom dotyka to nie tylko osoby starsze, ale i ludzi młodych. Od pewnego czasu niewielkie zmiany zwyrodnieniowe leczy się kwasem hialuronowym.

Wraz z upływem czasu i postępującym starzeniem się stawu lub też w wyniku przebytego urazu często dochodzi do pojawienia się zmian zwyrodnieniowych, efektem czego są zaburzenia wytwarzania kwasu hialuronowego w płynie stawowym. Jego niedobór zaś odpowiedzialny jest za zwiększone dolegliwości bólowe oraz dyskomfort pacjenta.

Iniekcje dostawowe

W przypadku niewielkich zmian można temu zaradzić stosując preparaty wstrzykiwane bezpośrednio do stawu.

– W zależności od indywidualnych potrzeb pacjenta oraz stężenia kwasu hialuronowego w używanym środku, stosuje się przy tym jedną iniekcję w tzw. postaci powiększonej lub też od 3 do 5 iniekcji podawanych w tygodniowych odstępach – mówi dr Jan Murawski, ortopeda z Humana Medica Omeda w Białymstoku.

Co istotne, nie wiążą się one z żadnymi niedogodnościami dla chorego i nie wymagają ograniczenia aktywności. Rzadko występującym efektem ubocznym może jedynie być podrażnienie stawu kolanowego.

Na początek – diagnostyka

Jak już wspomnieliśmy, rozwiązanie to sprawdzi się w lekkich przypadkach, w których zmiany zwyrodnieniowe nie są na tyle duże, by kwalifikowały się do przeprowadzenia zabiegu operacyjnego. Każdorazowo zatem punktem wyjścia będzie diagnostyka, która pozwoli ustalić, z jakim typem schorzenia mamy do czynienia.

– Ból stawu może mieć bowiem wiele przyczyn. Oprócz samego zużycia, w ten sposób objawiają się przecież również inne choroby – ze stanem zapalnym, dolegliwościami reumatycznymi czy dną moczanową na czele – opisuje dr Jan Murawski.

INNE: Kwas hialuronowy – to musisz o nim wiedzieć

W pierwszej kolejności należy zatem wykonać podstawowe badania: zdjęcie RTG oraz laboratoryjne testy krwi. W ten sposób wykluczymy pozostałe schorzenia.

– Preparat z kwasu podajemy zaś dopiero po zdiagnozowaniu choroby zwyrodnieniowej. Warto jednak pamiętać, że efekt leczenia uzależniony jest od stopnia zużycia chrząstki i całego stawu. Iniekcje nie sprawdzą się w przypadku dużych deformacji – tu jedynym rozwiązaniem pozostaje wymiana stawu – wyjaśnia ortopeda Humana Medica Omeda.

Mimo wszystko – warto

Związek ten nie jest zatem „złotym środkiem” na wszystkie dolegliwości stawowe. Poprawia on bowiem smarowanie, lecz nie gwarantuje odbudowy chrząstki w każdym przypadku. Na to można liczyć jednie przy niewielkich uszkodzeniach. Mało tego –  należy również pamiętać, że kwas podawany z zewnątrz po pewnym czasie rozkłada się i jest wchłaniany. Pozytywne skutki iniekcji odczuwa się na ogół do około roku.

– Niezależnie jednak od tego, z całą pewnością można powiedzieć, że kwas hialuronowy przedłuża funkcje stawu i przez to zdecydowanie poprawia komfort życia pacjenta. Mimo, że mamy tu de facto do czynienia z suplementem, a nie lekiem, stosowanie iniekcji w niektórych wypadkach jest więc bardzo rozsądnym rozwiązaniem – dodaje na koniec dr Murawski.

Ocen: 2
1 komentarz

Zostaw odpowiedź

Twój adres email nie będzie publikowany