Kwas foliowy – poprawia nastrój, chroni dziecko przed wadami wrodzonymi

kwas foliowyKwas foliowy (witamina B9) – w codziennej diecie pokrywamy zaledwie 50% zapotrzebowania na niego. Tymczasem to jest składnik niezbędny dla naszego zdrowia. Dostarczona do organizmu w odpowiednich ilościach witamina B9 reguluje wzrost i funkcjonowanie komórek, wspomaga układ pokarmowy, zapobiega uszkodzeniom cewy nerwowej u płodu oraz poprawia samopoczucie.

Kwas foliowy – szczególnie ważny dla przyszłych mam

Kobieta powinna suplementować kwas foliowy już 3 miesiące przed planowanym poczęciem dziecka, a następnie kontynuować suplementację przez cały I trymestr. Specjaliści rekomendują przyszłym mamom dawkę 0,4 mg kwasu foliowego dziennie. Powszechnie wiadomo, że w ten sposób kobieta może zmniejszyć ryzyko wystąpienia wad cewy nerwowej u dziecka nawet o 70%. Wśród zaburzeń wynikających z niedoboru kwasu foliowego w ciąży najczęściej wymienia się takie wady cewy nerwowej jak rozszczep kręgosłupa czy bezmózgowie.

Są to bardzo poważne nieprawidłowości, które mogą prowadzić do trwałej niepełnosprawności, a nawet śmierci dziecka

Nie wszystkie kobiety wchłaniają tak samo kwas foliowy

Statystycznie nawet u 50% kobiet w Polsce wchłanianie kwasu foliowego jest utrudnione. Ma to najczęściej związek z obecnością polimorfizmów (wariantów) C677T i A1298C genu MTHFR, które nie pozwalają witaminie B9 przekształcić się do postaci przyswajalnej. Ich posiadaczką jest nawet co druga Polka. Zdaniem Polskiego Towarzystwa Ginekologów i Położników, w przypadku kobiet posiadających ww. warianty, skuteczniejsza będzie suplementacja aktywnym kwasem foliowym niż zwykłym.

W razie wątpliwości, czy kwas foliowy jest dostatecznie wchłaniany, warto wykonać badanie genetyczne, które określi, czy polimorfizmy C677T i/lub A1298C genu MTHFR rzeczywiście są obecne. Dzięki temu kobieta dowie się, czy wchłanianie kwasu foliowego jest u niej zaburzone. Jeśli badanie potwierdzi występowanie któregoś z polimorfizmów, lekarz zaleci jej najpewniej przyjmowanie aktywnego kwasu foliowego zamiast zwykłego. Tym sposobem znacząco zmniejszy się ryzyko wystąpienia wad wrodzonych u dziecka.

Zobacz też:

Suplementy diety: czy warto je łykać?

Kwas foliowy – skutecznie chroni przed chorobami serca

Niedobór kwasu foliowego powoduje, że w organizmie rośnie poziom homocysteiny. Nadmiar tej substancji niszczy z kolei wyściółkę naczyń krwionośnych, czym przyczynia się do rozwoju chorób układu krążenia. U osób z niskim poziomem kwasu foliowego (i wysoką homocysteiną) istnieje większe ryzyko zawału czy udaru mózgu. Dbając o właściwy poziom kwasu foliowego, można im jednak zapobiec.

kwas foliowy w ciąży

Kwas foliowy – uspokaja i dodaje energii

Kwas foliowy jest ważny nie tylko dla kobiet w ciąży i starających się o dziecko. Tak naprawdę potrzebuje go każdy z nas. Witamina B9 uczestniczy bowiem w produkcji dwóch bardzo ważnych neuroprzekaźników – serotoniny i noradrenaliny. Pierwszy z wymienionych działa uspokajająco i zapewnia dobry sen, drugi – dodaje sił witalnych.

Naturalne źródła kwasu foliowego

Naturalnych źródeł kwasu foliowego jest bardzo dużo. Znajdziemy go w takich produktach spożywczych jak: brokuły, szpinak, sałata, kapusta, groch, fasola, orzechy czy pomidory. Mogłoby się więc wydawać, że kwas foliowy jest witaminą wyjątkowo łatwo dostępną. Musimy mieć jednak świadomość, że w trakcie krojenia, siekania czy gotowania sporo kwasu foliowego „ulatuje” z produktów spożywczych. Właśnie dlatego samą dietą jesteśmy w stanie pokryć zaledwie połowę zapotrzebowania na tę witaminę. Chcąc uniknąć niedoborów, powinniśmy więc stosować odpowiednią suplementację – dotyczy to w szczególności przyszłych mam.

Autor: Natalia Jeziorska

Źródło: testDNA | Zdjęcie: dolgachov/ 123rf.com

Ocen: 9
Nie ma jeszcze komentarzy

Zostaw odpowiedź

Twój adres email nie będzie publikowany