Kosmetyki naturalne z filtrem UV czyli domowa manufaktura

kosmetyki naturalneKosmetyki naturalne możemy zrobić sami. To nie takie trudne. Każdemu kosmetykowi możemy też dodać właściwości filtru UV. Wystarczy że użyjemy jednego z olejów z naturalnym filtrem (najwyższy naturalny filtr UV zawiera Olej z Pestek Malin oraz Olej z Nasion Marchwi), albo jednego z tlenków, które stanowią doskonały filtr fizyczny, np. Tlenku Cynku.

Dla początkujących w sztuce kosmetyki prawdziwie naturalnej, Manufaktura Kosmetyczna przygotowała gotowe przepisy na kosmetyki naturalne.

Dla ochrony ust, zarówno przed słońcem, jak i jednocześnie przed mrozem, polecamy Błyszczyk do ust z filtrem UV. Dla ochrony skóry ciała doskonałym wyborem będzie Olejek do opalania z filtrem UV, który można wykonać także w wersji odstraszającej owady – wystarczy dodać niewielką ilość Olejków eterycznych o właściwościach repelentu.

Kosmetyki naturalne: BŁYSZCZYK DO UST Z FILTREM UV

Naturalny błyszczyk do ust uzyskamy używając kombinacji wosków i olei wzbogaconych o substancje pomocnicze, np. filtry UV lub witaminy, rozpuszczalne lub rozpraszane w tłuszczach. Błyszczyki wykonywane według naszych receptur nie zawierają wody, dzięki czemu nie muszą być konserwowane.

Błyszczyk zawiera naturalne filtry UV, dzięki czemu umożliwia zdrowe spędzanie czasu na słońcu, jednak sumaryczny faktor UV jest niemożliwy do ocenienia bez przeprowadzenia badań, toteż należy zachować zawsze czujność w przypadku długiej, słonecznej wyprawy. Szacowany filtr UV błyszczyka to około SPF 20-30.

Błyszczyk zapewnia także ochronę przed mrozem, tak więc sprawdzi się doskonale na słonecznym, górskim stoku.

Naturalne, zimnotłoczone, ekologiczne oleje zawarte w błyszczyku posiadają przy tym znakomite właściwości pielęgnacyjne. Nawilżają, odżywiają, koją podrażnioną skórę.
Podane poniżej przepisy mogą być modyfikowane wedle własnego gustu. Jedną z modyfikacji może być zwiększenie ilości użytego wosku dla zwiększenia twardości błyszczyka, lub zmniejszenie, jeśli błyszczyk wykonany według przepisu będzie dla nas zbyt twardy.

Przygotowanie błyszczyka (ok. 50 g)

1) Wlewamy do małej miseczki lub kubeczka jeden z olejów użytych w przepisie, dosypujemy Tlenek Cynku i dokładnie mieszamy, rozcierając grudki. Celem tej czynności jest dokładne, równomierne rozprowadzenie Tlenku Cynku.
2) Do osobnego kubeczka wlewamy drugi olej, wsypujemy Wosk Pszczeli i podgrzewamy w łaźni wodnej, mieszając jednocześnie, aż do całkowitego rozpuszczenia i wymieszania składników.
3) Do kubeczka umieszczonego w łaźni wodnej przelewamy mieszankę przygotowanego w pierwszym kroku oleju z Tlenkiem Cynku, podgrzewając jeszcze chwilę i mieszając, tak aby całość dobrze się połączyła.
4) Wyjmujemy kubeczek z łaźni pozwalając całości delikatnie ostygnąć, po czym dodajemy Witaminę E i wybraną mieszankę Olejków eterycznych. Mieszamy dokładnie przez chwilę, po czym przelewamy do małych słoiczków.

Aplikacja

Stosujemy tak jak typowy błyszczyk. Nabieramy odrobinę na palec pocierając delikatnie, po czym nakładamy palcem na usta. Aplikujemy co jakiś czas, w zależności od potrzeby.

Wersja podstawowa

15 g Wosku Pszczelego Białego
14 ml Oleju Sezamowego
14 ml Oleju z Pestek Malin
6 g Tlenku Cynku
1 ml Witaminy E
20 kropli Olejku Trawy Cytrynowej

Zamiast Olejku Trawy Cytrynowej możemy zastosować dowolny inny Olejek eteryczny albo mieszankę Olejków eterycznych, w zależności od naszych upodobań zapachowych.

Kosmetyki naturalne: OLEJEK DO OPALANIA Z FILTREM UV

Olejek do opalania z naturalnym filtrem UV przygotujemy bez trudu w domowych warunkach dzięki Olejowi z Pestek Malin z dodatkiem Tlenku Cynku. Ich działanie filtrujące promieniowanie UV uzupełnia się wzajemnie, zapewniając przyjemne i zdrowe kąpiele słoneczne.

Szacowany filtr olejku wykonanego według przepisu to około SPF 20-30, jednakże rzeczywisty faktor nie jest możliwy do ocenienia bez przeprowadzenia badań, toteż należy zawsze zachować ostrożność i umiar w opalaniu.

INNE: Naturalny rytuał, który lubi twoja skóra

Olejek nie tylko chroni przed promieniowaniem UV, ale także dba o naszą skórę za sprawą naturalnych, znakomitych właściwości pielęgnacyjnych zastosowanych olei i maseł. Witamina E zapewnia dodatkową ochronę przed fotostarzeniem. Olejek poprawia także koloryt opalenizny i chroni skórę przed słoną morską wodą, wiatrem i piaskiem.

Przygotowanie olejku (ok. 100 ml)

1) Wlewamy do małej miseczki lub kubeczka niewielką ilość jednego z olejów użytych w przepisie, dosypujemy Tlenek Cynku i dokładnie mieszamy, rozcierając grudki. Celem tej czynności jest dokładne, równomierne rozprowadzenie Tlenku Cynku.
2) Do osobnego kubeczka wlewamy pozostałą ilość olei, dodajemy Masło Kakaowe lub Shea i podgrzewamy w łaźni wodnej, mieszając jednocześnie, aż do całkowitego rozpuszczenia i wymieszania składników.
3) Do kubeczka umieszczonego w łaźni wodnej przelewamy mieszankę przygotowanego w pierwszym kroku oleju z Tlenkiem Cynku, podgrzewając jeszcze chwilę i mieszając, tak aby całość dobrze się połączyła.
4) Wyjmujemy kubeczek z łaźni pozwalając całości delikatnie ostygnąć, po czym dodajemy Witaminę E i Olejki eteryczne. Mieszamy dokładnie przez chwilę, po czym przelewamy do buteleczek.

Aplikacja

Olejek przed użyciem należy dokładnie wstrząsnąć, dla równomiernego rozprowadzenia cząsteczek Tlenku Cynku. Nakładamy na całe ciało i twarz bezpośrednio przed opalaniem. Stosujemy jak typowy balsam do opalania.

Wersja podstawowa

10 g Masła Kakaowego
30 ml Oleju Jojoba
48 ml Oleju z Pestek Malin
10 g Tlenku Cynku
2 ml Witaminy E

Zamiast Oleju Jojoba możemy także użyć innego naturalnego oleju, np. Oleju Avocado, który także zawiera niewielki, naturalny filtr UV. Możemy także dodać dla zapachu kilku kropli wybranego Olejku eterycznego, którego zapach będzie harmonizował z czekoladowym zapachem Masła Kakaowego.

Wersja odstraszająca owady

10 g Masła Shea
30 ml Oleju Jojoba
48 ml Oleju z Pestek Malin
10 g Tlenku Cynku
2 ml Witaminy E
30 kropli Olejku Trawy Cytrynowej
10 kropli Olejku Lawendowego

Kosmetyki naturalne: to ci się przyda

Olejek eteryczny Trawy Cytrynowej aplikowany na skórę wzmacnia tkankę łączną, poprawia ukrwienie, łagodzi podrażnienia, sprzyja gojeniu się ran. Odstrasza komary i kleszcze, chroni zwierzęta przed zagnieżdżeniem się pcheł. Stosowany aromaterapeutycznie poprawia zdolność koncentracji, rozjaśnia i porządkuje myśli, dostarcza energii i wprawia w dobry nastrój. Dodany do porannej kąpieli zapewni siłę do owocnej pracy.

olejek z trawy

Manufaktura Kosmetyczna, 10 ml, 11 zł

Olej z Pestek Malin jest lekki, szybko się wchłania i nie zatyka porów. Hamuje rogowacenie gruczołów łojowych, zmniejsza tendencję do powstawania zaskórników. Działa przeciwalergicznie, nawilżająco, przeciwzapalnie. Pobudza regenerację, wspomaga gojenie się ran. Jest znakomitym, naturalnym filtrem UVA i UVB o SPF 28 – 50.

olejek z malin

Manufaktura Kosmetyczna, 50 ml, 29 zł

Ocen: 1
Nie ma jeszcze komentarzy

Zostaw odpowiedź

Twój adres email nie będzie publikowany