Kosmetyki naturalne: czy są naprawdę naturalne

kosmetyki naturalne

Kosmetyki naturalne przeżywają dzisiaj wielki renesans. Coraz więcej mają zwolenników. Ale czym tak naprawdę są i jak je odróżnić od podróbek?

Jaka jest definicja kosmetyku naturalnego?

– „Kosmetyk naturalny” jest pojęciem, które nie doczekało się jeszcze definicji regulowanej prawem – mówi Mariusz Popiel-Antas, trycholog, ekspert medycyny estetycznej. – W rezultacie niektórzy producenci dopuszczają się nadużyć i nazywają tak produkty, które z naturą nie mają wiele wspólnego. Przed zakupem warto dokładnie zapoznać się z etykietą na opakowaniu. W takim kosmetyku powinny dominować naturalne surowce roślinne i mineralne. Konserwanty są dopuszczalne, ale w niewielkich ilościach. Jeżeli widzimy napis „zawiera duże ilości kwasu hialuronowego”, a w rzeczywistości zawartość w całym kosmetyku jest to 3%, taka informacja powinna wzbudzić naszą czujność – ktoś próbuje nas oszukać.

Jakich składników wystrzegać się w kosmetykach naturalnych?

– Do produkcji kosmetyków naturalnych nie powinno wykorzystywać się substancji ropopochodnych, na przykład oleju parafinowego, wazeliny, składników pochodzenia zwierzęcego (z wyjątkiem tych produkowanych w naturalny sposób przez zwierzęta, jak mleko czy miód). Nie powinny występować również SLS-y (Laurylosiarczan Sodu – Sodium Lauryl Sulfate) – jest to środek powierzchniowo czynny, detergent, emulgator, stosowany w niezliczonej ilości kosmetyków, który często doprowadza do licznych podrażnień skóry oraz oczu, może doprowadzić do zaburzeń hormonalnych, a także mieć szkodliwe działanie na narządy. W kosmetykach naturalnych nie powinno być sztucznych barwników i kompozycji zapachowych.

Czy warto korzystać z kosmetyków naturalnych?

Zdaniem eksperta kosmetyki naturalne zawierają mniej substancji alergizujących niż zwykłe produkty, a jakość zawartych w nich składników jest zazwyczaj dużo wyższa. To sprawia, że są lepiej tolerowane przez organizm i wspierają prawidłowe funkcjonowanie skóry. Warto pamiętać, że w składzie kosmetyków konwencjonalnych znajduje się wiele substancji, które mają negatywny wpływ na skórę – na przykład mogą prowadzić do utracenia jej zdolności do samoregulacji.

Czy kosmetyki naturalne są bezpieczne dla alergików?

Kosmetyki naturalne nie są pozbawione substancji alergizujących. Każda skóra jest inna i każda ma inne wymagania, dlatego substancje naturalne mogą prowadzić do reakcji alergicznej. Skóra wrażliwa może reagować na naturalne substancje konserwujące, na przykład witaminę E. Zawsze bezpieczniej przetestować produkt na niewielkiej, niewidocznej powierzchni. Jeżeli mamy wątpliwości, warto skonsultować swój wybór z dermatologiem.

INNE: Kosmetyki które cię rozgrzeją

Jakiej pielęgnacji naturalnej wymaga skóra zimą?

Pielęgnację należy dobrać do danego typu skóry. Cera sucha potrzebuje substancji, które ją nawilżą i pomogą zatrzymać wodę. Są to na przykład betakaroten, olej z pestek śliwek czy olej z pestek malin. Inna jest cera tłusta, która ma skłonności do trądziku różowatego i do powstawania zapaleń. Tutaj poleca się kosmetyk zawierający olej z nasion konopi siewnej, olej z pestek arbuza oraz kosmetyki zawierające witaminy A, C i E oraz witaminy z grupy B. Takie składniki zmniejszają wydzielanie sebum, łagodzą i zapobiegają powstawaniu zapaleń. W przypadku skóry wrażliwej, na przykład naczynkowej, warto szukać produktów mających w swoim składzie witaminę C, olejek z owocu dzikiej róży i witaminę A.

Źródło: Strefy Kobiet

Ocen: 1
1 komentarz

Zostaw odpowiedź

Twój adres email nie będzie publikowany