Koniec z lenistwem!

jak aktywnie żyć

Przez całą dobę narażamy nasz organizm na różnego rodzaju niedogodności – wybieramy złą poduszkę do spania, pracujemy bez przerwy po kilka-kilkanaście godzin w pozycji siedzącej, zasypiamy na kanapie w niewłaściwej pozycji, patrzymy na ekran telefonu czy komputera w taki sposób, że nadwyrężamy mięśnie szyi.

Często brakuje nam czasu na regularną aktywność fizyczną , więc raz w tygodniu albo i rzadziej staramy się to wszystko nadrobić i po przebiegnięciu dwudziestu kilometrów, padamy na łóżko. W prosty sposób doprowadzamy nasz organizm do skrajności, które jeżeli nie od razu, to po wielu latach odezwą się w postaci różnych jednostek chorobowych.

Jak powinniśmy zadbać o nasze zdrowie na co dzień?

Po pierwsze:
Codzienna umiarkowana aktywność fizyczna jest lepsza, niż kilkugodzinny trening raz lub dwa razy w tygodniu. Zgodnie z zaleceniami Światowej Organizacji Zdrowia (WHO) z 2002 roku, każdy człowiek powinien poświęcić minimum 30 minut dziennie na umiarkowaną aktywność. Osoby ze stwierdzonymi schorzeniami przed rozpoczęciem intensywnej aktywności fizycznej powinny jednak swoją decyzję skonsultować z lekarzem i określić, czy nie ma ku temu przeciwwskazań zdrowotnych. Jeżeli lekarz da zielone światło – wystartujmy. Im wcześniej, tym lepiej dla nas.

Po drugie:
Przede wszystkim – umiar. Jeżeli rozsądnie podejdziemy do wszystkich aktywności, zarówno tak naturalnych jak sen, praca, czytanie, oglądanie telewizji, gotowanie, ale również wymagających większej uważności – aktywność fizyczna, intensywna nauka, górskie wspinaczki, podróże, wszystko powinno być w porządku. Zaczynajmy od małych kroków, realizując postawione sobie cele.

WIĘCEJ: Pierwsze kroki w stronę lepszej kondycji

Po trzecie:
Róbmy sobie przerwy. Niezależnie od tego, czym się aktualnie zajmujemy, warto zadbać o regularne przerwy. Ważny jest kilkuminutowy oddech w pracy co godzinę, kiedy to wstaniemy z fotela, przejdziemy się, spojrzymy za okno i przez chwilę wyłączymy myślenie. Równie istotne jest pauzowanie w trakcie uprawiania sportu. Nie da rady biec na najwyższych obrotach przez dwie godziny, nie uda nam się przejechać rowerem 100 kilometrów naraz, jeżeli przez pół roku sprzęt zdobił jedynie balkon.

Po czwarte:
Korzystajmy z pomocy specjalistów, którzy najlepiej wiedzą, jak przygotować nasz organizm do wysiłku. Trenerów, którzy dobiorą ćwiczenia stosownie do naszych potrzeb, ale i możliwości. Warto także skorzystać z doświadczenia i wiedzy fizjoterapeutów, a także masażystów, aby zregenerować nasz organizm. W tym przypadku polecić można masaże – zarówno regeneracyjne, jak i sportowe, które intensywnie odbudują nasze ciało po wszelkich przeciążeniach, nadwyrężeniach mięśni czy stawów. Masaż sportowy jest intensywniejszy i może być zarówno prewencyjny, wpływając na ruchliwość stawów zmniejsza ryzyko kontuzji, ale również leczniczy, jeżeli dojdzie do jakiegokolwiek urazu czy nadwyrężenia.

Pamiętajmy, że organizm pamięta każdy popełniony grzech, każde niedopatrzenie. Jeżeli więc nie zadbamy zawczasu o drobne, niepozorne rzeczy, ich kumulacja może doprowadzić do poważnych schorzeń, jak np. silny ból kręgosłupa, urazy, przewlekłe zmęczenie, a nawet rozwój chorób cywilizacyjnych, takich jak nadciśnienie, cukrzyca, etc.

Jako specjalista z zakresu rehabilitacji i regeneracji mogę zarekomendować Państwu uważność w czasie codziennych aktywności. Wystarczy zadbać, pomyśleć, wyprostować się, zarezerwować w ciągu doby trochę czasu dla siebie – najlepiej jeżeli będzie to aktywny relaks. Naprawdę niewiele potrzeba, aby żyć zdrowo i cieszyć się zdrowiem oraz dobrym samopoczuciem. Zawsze lepiej zapobiegać, niżeli leczyć.

Dr n. med. Tomasz Chomiuk – fizjoterapeuta młodzieżowej kadry olimpijskiej, wykładowca WUM, Prezes Zarządu MobileMed.

Ocen: 0
2 komentarze

Zostaw odpowiedź

Twój adres email nie będzie publikowany