Kofeina cię nie pobudzi

kofeina

Wiele osób twierdzi, że nie może rozpocząć dnia bez filiżanki kawy. Potrzebują bowiem porannego zastrzyku energii. Jak twierdzą naukowcy to jednak nie działa.

Naukowcy z Amerykańskiej Akademii Medycyny Snu stwierdzili, że ci, którzy nie przesypiają dobrze nocy przez kilka dni z rzędu nie mogą polegać na kofeinie, która miałaby zwalczyć ich zmęczenie. Naukowcy przebadali 48 osób, którzy spali w nocy tylko pięć godzin przez pięć dni. Następnie połowie z nich podano dwa razy dziennie 200 mg kofeiny, drugiej połowie dano placebo.

Uczestnicy badania otrzymali do rozwiązania serię testów związanych z nastrojem, sennością, bezsennością i czasem reakcji. Ci, którzy otrzymali kofeinę mieli krótsze czasy reakcji, niż pacjenci w grupie przyjmującej placebo. Kofeina więc im nie pomogła.

INNE: Kawa skrywa wiele tajemnic

Autor badania Tracy Jill Doty powiedział, że wyniki te są bardzo ważne, ponieważ kofeina jest często stosowana w celu przeciwdziałania spadku wydajności po okresach ograniczonego snu. Jak twierdzi najlepszym sposobem walki ze zmęczeniem spowodowanym niedospaniem jest… położenie się spać.

źródło: www.scienceworldreport.com

Ocen: 0
Nie ma jeszcze komentarzy

Zostaw odpowiedź

Twój adres email nie będzie publikowany