Każda półka w lodówce ma znaczenie – zobacz dlaczego

lodówka

Lodówce mamy wszyscy. Nie zdajemy sobie jednak sprawy, że każde miejsce w lodówce jest przeznaczone do czegoś innego. Zbyt wysoka temperatura sprawia bowiem, że jedzenie szybciej się psuje. Za niska może pozbawiać żywność cennych właściwości.

Czy półka ma znaczenie?

Kilka półek, szuflady, a do tego miejsca do przechowywania w drzwiach. Najczęściej produkty w lodówce umieszczamy są w sposób przypadkowy, bez przemyślenia – gdzie i jaki rodzaj produktu umieścić? Tymczasem, w każdym z tych miejsc w lodówce panuje inna temperatura.

• Górna strefa (4°C-8°C)

Najwyższej półka jest jednym z najcieplejszych miejsc w lodówce – temperatura może tutaj sięgać nawet do 8°C. To właśnie na niej warto przechowywać gotowe  potrawy.

• Środkowa strefa (około 4-5°C)

Jeden poziom niżej, średnia temperatura tutaj wynosi już jedynie 4-5°C, powinno się umieścić: tłuszcze (np. masło i margarynę), sery, twarogi, sałatki, surówki i konserwy, a także wędliny.

• Dolne półki (2°C)

To jedno z chłodniejszych miejsc w lodówce. Właśnie tutaj należy trzymać produkty, o krótkim terminie przydatności do spożycia – dżemy, jogurty czy kefiry.

przechowywanie żywności

• Najniższa strefa (0°C)

W lodówkach marki Whirlpool najniższą półkę zastąpiła strefa Activ0° – idealna do przechowywania surowych mięs i ryb. Panująca tam temperatura sprawia, że jedzenie pozostaje dłużej świeże i zachowuje wygląd oraz wartości odżywcze.

WIĘCEJ: Przechowywanie warzyw i owoców w lodówce – to niby proste

• Szuflada (8°C-10°C)

Panująca w tej strefie temperatura jest idealna do przechowywania owoców, warzyw i soków. Jednak poza lodówką lepiej trzymać owoce egzotyczne, pomidory, ogórki czy cukinię, które w niskiej temperaturze szybciej się psują.

• Zamrażalnik (-18°C)

Zamrażać można praktycznie każdy rodzaj jedzenia,  To świetny sposób na oszczędność. Jednak każdy produkt, nawet zamrożony, nadaje się do spożycia przez określony czas: surowe mięso do 3-4 miesięcy, świeże warzywa nawet przez rok. Należy jednak pamiętać, że raz rozmrożonej żywności nie wolno ponownie zamrozić.

Ocen: 1
1 komentarz

Zostaw odpowiedź

Twój adres email nie będzie publikowany