Kawa czy herbata – co jest lepsze dla naszego zdrowia

picie herbaty

Najpopularniejszymi napojami na świecie jest kawa i herbata. Delektujemy się ich smakiem. Nie zastanawiamy się jednak, jak one wpływają na nasze zdrowie. Eksperci Ahmad Tea London postanowili porównać te dwa trunki i zestawić ich wady i zalety.

Zalety kawy i herbaty

Warto wiedzieć, że kawa, do której przylgnęło określenie „używka”, tak jak i herbata zawiera mnóstwo pozytywnie wpływających na nasz organizm składników odżywczych. Obecne w tych napojach antyoksydanty są odpowiedzialne za eliminację wolnych rodników, których nadmiar wywołuje poważne choroby, takie jak rak jelita grubego, prostaty, jajnika, czy rak płuc. Antyoksydanty wspierają również walkę z chorobami krążenia oraz nadciśnieniem, a także usprawniają pracę nerek i systemu trawiennego.

picie kawy

Inny składnik tych trunków – kofeina, w przypadku kawy budzi wiele kontrowersji, z kolei jej odpowiednik, jakim jest teina obecna w herbacie, stymuluje pracę przewodu pokarmowego, systemu nerwowego i układu oddechowego. Warto również wiedzieć, że herbata obniża poziom cholesterolu, przeciwdziała chorobie wieńcowej, a także wzmacnia zęby.

WIĘCEJ: Herbaciany foodpairing. Czyli o tym, czy łączyć posiłki z herbatą

Natomiast picie kawy chroni przed chorobą Parkinsona, depresją, chorobami serca, cellulitem, rakiem wątroby, jajnika oraz prostaty. Kawa ogranicza także występowanie migren, astmy oraz może zmniejszyć ryzyko pojawienia się problemów z rytmem serca.

Wady kawy i herbaty

Najbardziej rozpoznawalną wadą kawy jest oczywiście zawarta w niej duża ilość kofeiny, która może uzależniać. Ponadto kawa wypłukuje wodę oraz składniki mineralne z organizmu. Jest również odpowiedzialna za przebarwienia zębów oraz niebezpieczne skoki ciśnienia. Natomiast picie herbaty w bardzo dużych ilościach może skutkować pojawieniem się problemów z nerkami, utrudniać przyswajanie białka i powodować kruchość naczyń krwionośnych.

WIĘCEJ: Kawa i herbata – doskonały smak bez kofeiny?

W piciu kawy i herbaty, tak jak i w przypadku każdego innego napoju, należy kierować się zdrowym rozsądkiem. Kawę powinniśmy pić w umiarkowanych ilościach – do trzech filiżanek dziennie. Jeśli chodzi o herbatę nie należy spożywać więcej niż 7 porcji tego naparu w ciągu 60 minut – ponieważ wtedy napój może mieć działanie moczopędne. Mało kto wypija jednak taką jej ilość w tak krótkim czasie. Pamiętajmy także, aby wybierać produkty dobrej jakości, tylko takie mogą mieć bowiem pozytywny wpływ na nasze zdrowie. W przypadku herbaty najważniejsze są listki, dlatego warto im się lepiej przyjrzeć.

Ocen: 1
2 komentarze

Zostaw odpowiedź

Twój adres email nie będzie publikowany