Kasza – dobra dla mamy i jej malucha!

jedzenie kaszy

Kobietom planującym ciążę, spodziewającym się dziecka, młodym mamom karmiącym piersią zaleca się regularne spożywanie kaszy.

Produkt ten powinien się znaleźć również w diecie niemowlaków i starszych maluchów. Specjalista ds. żywienia Katarzyna Foszner – ekspert kampanii „Lubię kaszę”, a prywatnie mama, radzi, o których rodzajach kaszy należy szczególnie pamiętać i dlaczego powinno włączyć się je do codziennego jadłospisu.

Zadba o Ciebie i Twoje dziecko
– Kasza gryczana zawiera dużą ilość kwasu foliowego, który jest odpowiedzialny za prawidłowy rozwój płodu. Jego niedobór w diecie, zarówno u kobiet planujących ciążę, jak i ciężarnych w pierwszym trymestrze, może prowadzić do zagrażających życiu wad rozwojowych. Dodatkowo, wysoka zawartość magnezu i żelaza w gryczanej ułatwia pokrycie zapotrzebowania na wspomniane składniki, które jest zwiększone w tym szczególnym czasie – przekonuje dietetyk Katarzyna Foszner.
Kobietom w ciąży oraz karmiącym piersią polecana jest również bogata w żelazo kasza jaglana. Włączenie jej do diety kobiety spodziewającej się dziecka oraz regularne spożywanie redukuje nieprzyjemne objawy ciąży, do których zaliczane są poranne mdłości.

WIĘCEJ: Kasza – przyjaciółka kobiety

Od pierwszych miesięcy życia dziecka
Kasza kukurydziana jest jedną z pierwszych kaszek, którą wprowadza się do diety niemowląt (z początkiem 5. miesiąca), jeszcze zanim w jadłospisie pojawi się gluten. Jest lekkostrawna, a dzięki zawartości luteiny – korzystnie wpływa na wzrok.
W diecie maluchów nie powinno zabraknąć także krzemu – dzięki temu składnikowi prawidłowo rozwija się układ kostny oraz zwiększa odporność. Za sprawą dużej zawartości żelaza, ilość czerwonych krwinek utrzymuje się na prawidłowym poziomie. Lecytyna z kolei warunkuje prawidłowy rozwój mózgu – wszystkie te składniki znajdziemy w kaszy jaglanej, która jest łatwo przyswajalna i nie powoduje dolegliwości ze strony układu pokarmowego.

– Dla starszych dzieci świetna będzie również kasza manna. Jest ona najlepszym źródłem glutenu, którego wprowadzenie do jadłospisu zaleca się między 5. a 6. miesiącem życia malucha – podsumowuje ekspert kampanii „Lubię kaszę”.

Ocen: 0
1 komentarz

Zostaw odpowiedź

Twój adres email nie będzie publikowany