Dlaczego bolą nogi: powody, objawy zwyrodnienia stawu skokowego, powstawanie żylaków

dlaczego bolą nogiZastanawiamy się często dlaczego bolą nas nogi. A jeśli wykonujemy pracę stojącą to przyczyn może być wiele. Są to płaskostopie, żylaki, obrzęki, zwyrodnienia stawu skokowego, haluksy, palce młotkowate, odciski czy modzele. Zobacz dlaczego powstają i jakie buty najlepiej wybrać.

Długie przebywanie w pozycji stojącej może zaszkodzić naszym nogom i stopom, a także kręgosłupowi. Na jakie dolegliwości jesteśmy szczególnie narażeni, gdy wykonujemy pracę stojącą?

Dlaczego bolą nogi: płaskostopie

Podstawową przyczyną tego, że kości nie układają się w łuk jest wrodzona wiotkość tkanek w stopie. Więzadła i ścięgna nie są wystarczająco mocne i nie podtrzymują dobrze kości, które zaczynają się źle układać. Poza pracą stojącą płaskostopiu sprzyja nadwaga, otyłość, dźwiganie dużych ciężarów czy niewygodne buty, które powodują przeciążanie środkowej części stopy (tzw. śródstopia). Gdy mamy płaskie stopy – zmienia się postawa całego ciała, inaczej chodzimy i stoimy.

Wada ta może powodować dalsze konsekwencje jak koślawe paluchy, stany zapalne czy obrzęki

Dlaczego bolą nogi: żylaki i obrzęki

Praca stojąca zwiększa ryzyko zastoju krwi w żyłach nóg. Ciężko jej odpłynąć w kierunku serca, gdy nie pomaga jej w tym praca mięśni stóp i łydek, które tłoczą krew do góry. Konsekwencją jest uczucie ciężkich nóg, opuchlina, obrzęki, pajączki czy żylaki. Sprężystość ścian naczyń zmniejszają hormony żeńskie (estrogeny), dlatego problem żylaków częściej dotyczy kobiet niż mężczyzn. Przyczyną obrzęków jest zaburzenie krążenia żylnego i limfatycznego. Powstają one na skutek przesiąkania wody pochodzącej z krwi do tkanek – poprzez ścianę naczyniową.

Dlaczego bolą nogi: zmiany zwyrodnieniowe w stawie skokowym

Głównymi objawami choroby zwyrodnieniowej stawu skokowego są:

ból, który może występować bez względu na obecność procesu zapalnego, ponieważ na stopę, podczas obciążania, oddziałują znacznie większe siły niż na pozostałe stawy

ograniczenie ruchomości, które może dotyczyć ruchu zgięcia i wyprostu (staw skokowy górny) lub ruchu nawracania i odwracania stopy (staw skokowy dolny)

pozostałe jak niestabilność i blokowanie stawu, zanik mięśni podudzia czy obrzęk.

Dlaczego bolą nogi: haluksy

Haluks (paluch koślawy) to zwyrodnienie stawu śródstopno-paliczkowego dużego palca, które charakteryzuje się przede wszystkim jego bocznym odchyleniem. Jednak dolegliwość ta obejmuje nie tylko paluch, ale także przodostopie. Do powstania haluksów w dużym stopniu przyczynia się: płaskostopie poprzeczne, nadwaga, geny i właśnie stojąca praca. Problem dotyczy zwłaszcza kobiet i ma dodatkowo związek z noszeniem ciasnego obuwia z wąskimi czubkami i na wysokich obcasach.

Zobacz też:

Ból pleców – przyczyny bólu i porady, aby plecy nie bolały

Ból kolana może zwiastować różne choroby. Dlaczego boli kolano?

Ból stawów – uważaj na pomidory, kukurydzę, słonecznik i słodkie napoje

Daj nogom odrobinę wytchnienia

Dlaczego bolą nogi: palce młotkowate

Typowym elementem stopy poprzecznie płaskiej i paluchów koślawych mogą być palce młotkowate, których przyczyną najczęściej jest noszenie zbyt ciasnego lub krótkiego obuwia. Zniekształcenie to polega najczęściej na przykurczu zgięciowym II palca (najdłuższego). Jego staw w za ciasnym bucie jest ciągle zgięty i wypychany do góry. Poprzez nieustanną styczność z obuwiem na jego szczycie tworzy się duży, bolesny nagniotek. Przykurcze dzielimy na korektywne (palec może być wyprostowany ręką) lub utrwalony (palec pozostaje w stałym przykurczu i niemożliwe jest jego wyprostowanie).

Dlaczego bolą nogi: odciski

Odciski na stopie to zgrubienia naskórka, które wrastają w głąb skóry. Wśród przyczyn ich powstawania, w pierwszej kolejności wymienia się noszenie źle dobranego obuwia – zbyt ciasnego lub zbyt luźnego. Do czynników ryzyka należy też: stojąca praca, starszy wiek (skóra z czasem staje się cieńsza), kościste stopy, haluksy i palce młotkowate, wady postawy, płaskostopie, nadwaga i otyłość.

Dlaczego bolą nogi: modzele

Praca stojąca, a także nieodpowiednie obuwie mogą powodować także modzele, czyli wielowarstwowe nagromadzenia mas rogowych naskórka. Zbyt ciasne obuwie czy zbyt cienkie podeszwy narażają skórę stóp na ucisk i uruchamiają w niej procesy obronne (pogrubienie skóry), aby zapobiec otarciom i uszkodzeniom. W trakcie chodzenia modzele mogą wywoływać uczucie pieczenia i palenia. Poza tym nadmiernie zrogowaciała skóra traci swoją elastyczność, co prowadzi do pęknięć naskórka i zwiększa ryzyko wniknięcia drobnoustrojów do skóry (zakażenie bakteryjne, grzybicze, wirusowe).

W jakim obuwiu pracować?

Osoby, które wykonują pracę stojącą lub wymagającą intensywnego chodzenia, powinny zakładać specjalne drewniaki lub klapki, które zapobiegają urazom stawów i kręgosłupa, a także w znacznym stopniu zmuszają układ limfatyczny do prawidłowej pracy.

Takie obuwie zawodowe powinno:

– posiadać odpowiednio wyprofilowaną podeszwę i pelotę, które zapobiegają płaskostopiu, żylakom, obrzękom nóg i zmianom zwyrodnieniowym w obrębie stawu skokowego

posiadać sprężynę amortyzującą szkodliwe dla kręgosłupa mikro wstrząsy

– być zaprojektowane z myślą o osobach, które mają stopy szczególnie wrażliwe lub zniekształcone (paluch koślawy, palce młotowate, modzele, uporczywe odciski, haluksy).

Źródło: Baldo Poland

Ocen: 6
Nie ma jeszcze komentarzy

Zostaw odpowiedź

Twój adres email nie będzie publikowany