Spis treści
Jedzenie przed snem – krakersy z pełnoziarnistego grahama z twarogiem i plasterkami kiwi
Dlaczego to działa: węglowodany i białka to duet, który doskonale kołysze do snu. Tworóg jest dobrym źródłem białka, który pomaga tworzyć aminokwas zwany tryptofanem – który pomaga w zasypianiu. Krakersy zaś zawierają węglowodany, które zwiększają dostępność tryptofanu do mózgu. Kiwi zaś, jak wykazują badania z 2011 roku jest doskonałym przeciwutleniaczem, który reguluje neuroprzekaźniki odpowiedzialne za sen.
Jedzenie przed snem – mała miseczka ryżu
Dlaczego to działa: najnowsze badania pokazują, że dieta zwierająca ryż zmniejsza ryzyko pojawienia się bezsenności o 46 procent. Wysoki indeks glikemiczny żywności, m.in. ryżu może zwiększyć produkcję tryptofanu i melatoniny. Masz resztki ryżu w lodowce? Podgrzej go i zjedz sam, albo z odrobiną mleka.
Jedzenie przed snem – zrolowany plasterek szynki i żółtego sera
Dlaczego to działa: mały plasterek sera i mały plasterek szynki pełnej tryptofanu z pewnością wystarczy, aby twój żołądek poczuł się pełny. A te 100 kalorii nie spowoduje, że pojawią się dodatkowe fałdki na brzuchu.
Jedzenie przed snem – łyk soku z wiśni (bez cukru)
Dlaczego to działa: badania Louisiana State University potwierdziły, że osoby starsze cierpiące na bezsenność, które wypijały szklankę cierpkiego soku z wiśni dwa razy dziennie, spały o 85 minut dłużej od tych, którzy zażywali placebo. Owoc ten jest bowiem bogaty w malatoninę – hormon regulacji snu.
TO CIĘ ZAINTERESUJE:
Oczyszczanie organizmu sokami. To działa!
Te produkty zawierają prebiotyki. Zacznij je jeść.
Owsianka na wodzie najlepsza na śniadanie
Jedzenie przed snem – garść orzechów
Dlaczego to działa: podobnie jak sok wiśniowy, orzechy włoskie mają mnóstwo melatoniny. Jedzenie ich zwiększa poziom ego hormonu we krwi, a to jest wręcz niezbędne oby poprawić jakoś snu. Trzeba tylko pamiętać, że orzechy są bardzo kaloryczne. Nie należy zjeść ich więcej niż 14 połówek (185 kalorii).
Jedzenie przed snem – przyprawiony popcorn
Dlaczego to działa: kubek o zaledwie 30 kalorii. Węglowodany zawarte w popcornie stymulują wydzielanie insuliny, która kontroluje nasz zegar dobowy – tak twierdzą naukowcy, którzy opublikowali swoje badania w czasopiśmie Cell Reports. Ważne jest aby posypać go cynamonem lub papryka – obie te przyprawy przyspieszają metabolizm.
Jedzenie przed snem – tost pełnoziarnisty z migdałowym masłem
Dlaczego o działa: jedna łyżka masła migdałowego to olbrzymia dawka magnezu. To właśnie jego niedobór, jak i innych mikroelementów może prowadzić do bezsenności czy skurczy łydek, które zakłócają sen. Całe ziarna tostu zawierają również magnez.
Jedzenie przed snem – bananowy koktajl
Dlaczego to działa: mieszanka bananów i mleka o niskiej zawartości tłuszczów, posiada mnóstwo witaminy D i wapnia. Te dwa składniki odżywcze zmniejszają o 17 procent szansę, że dopadnie nas bezsenność. Poza tym dodawanie banana zapewnia naturalną słodycz napojom. Poza tym jest bogaty w magnez i witaminę B6, która wspomaga tworzenie w organizmie melatoniny.
Jedzenie przed snem – imbirowa herbatka
Dlaczego to działa: eksperci od snu uważają, że wypicie herbaty na noc informuje mózg, że czas na odpoczynek. Pamiętać należy, aby nie pić herbaty z tianiną, aby nie pobudzić się jeszcze bardziej przed snem. Dobrym pomysłem jest imbir, który nie pobudza, a dodatkowo ułatwia trawienie.
Jedzenie przed snem – kubek zupy
Dlaczego to działa: łatwy do strawienia, ciepły płyn działa uspokajająco. Trzeba jednak wybierać te zupy, które są najłatwiejsze do strawienia np. na bazie bulionu czy też zupy z makaronem. Natomiast unikać tych z zawartością np. soczewicy, fasoli, która wzdyma i może być dla organizmu za ciężko strawna.