Jedzenie, które nie jest jedzeniem

sztuczne jedzenie

Sklepy spożywcze pełne są żywności, która nie jest żywnością.

Posiadają bowiem w swoim składzie sztuczne aromaty, barwniki i inne dodatki, które wyglądają bardziej jak projekty naukowe niż przekąski. Oto niektóre z nich.

1. Śmietana, która nie jest śmietaną
“Śmietana”, która nie musi być przechowywana w lodówce? Tak, jasne. Jedyną rzeczą, która częściowo przypomina nabiał, to śmietanka do kawy o przedłużonej trwałości. Jest w niej bowiem kazeinian sodu, “pochodna mleka.” Reszta składników to mieszanka oleju, cukru i naturalnych oraz sztucznych aromatów. To na pewno nie najlepszy sposób na rozpoczęcie dnia.

Składniki: woda, cukier, utwardzony olej z orzechów kokosowych, mniej niż 2%: kazeinian sodu, fosforan dipotasu, mono- i diglicerydy, sól, aromat naturalny i sztuczny.

WIĘCEJ: Jak wybrać żywność, która jest zdrowa?

2. Ziemniaczane chipsy, które nie są chipsami
Niektóre zawierają zaledwie 40% zawartości ziemniaków choć i to pochodzi z ziemniaków w postaci suszonych płatków ziemniaczanych. Zamiast tego, chipsy są cięte z mąki ryżowej i innych skrobi.

Składniki: suszone ziemniaki, olej roślinny (zawiera jeden lub więcej z następujących: olej kukurydziany, olej z nasion bawełny, olej sojowy i / lub olej słonecznikowy), mąka ryżowa, skrobia pszenna, maltodekstryna, mono- i diglicerydy, sól, dekstrozy.

3. Ser to nie ser

ser

Wybierz jedną z tych indywidualnie owiniętych plastrów, a odkryjesz tajemnicę. To prawda, “ser” jest zazwyczaj wymieniony jako pierwszy składnik, ale wszystkie inne rzeczy są po to, aby wszystko trzymało się razem. Niektórzy producenci dają nawet 15 składników, w tym konserwujące i emulgujące, aby była odpowiednia tekstura.

Składniki: sera Cheddar (mleko, sera kultury, soli, enzymy), serwatka, koncentrat białka mleka, tłuszcz mleka, koncentrat białka serwatki, cytrynian sodu zawiera mniej niż 2% fosforanu wapnia, sól, kwas mlekowy, papryka ekstraktu (kolor), natamycyna (naturalny inhibitor pleśń), enzymy, kultura serowa, witamina D3.

4. Wasabi to nie wasabi

wasabi

W ubiegłym roku, Washington Post poinformował, że 99% wszystkich “wasabi” w USA jest tylko chrzanem z dodatkiem barwników spożywczych. To dlatego, że prawdziwe wasabi jest znacznie droższe.

Składniki: chrzan, sorbitol, olej z otrębów ryżowych, cukier, zmodyfikowa skrobia spożywcza, sól, woda, celuloza wasabi, sztuczne aromaty, kwas cytrynowy, kurkuma, guma ksantanowa, sztuczny kolor.

WIĘCEJ: Co jeść, żeby nie zachorować na raka?

5. Krab to nie krab
Więc co to jest naprawdę? Większość jest wykonana z białej ryby, jak mintaj i teksturowych dodatków, cukrów oraz barwników spożywczych (ten różowy kolor musi skądś być).

Składniki: mintaj, wody, białka, skrobia kukurydziana, cukier, sorbitol, zawiera 2% lub mniej mięsa kraba, króla naturalnego i sztucznego smaku (ekstrakty z niebieskiego kraba, homara i mintaja), rafinowany olej rybny (anchois, sardynki), wino ryżowe (woda, ryż, koji), skrobia modyfikowana z tapioki, sól morska, karagen, mączka yam, chlorek potasu, inozynian disodowy, pirofosforan sodu, soja lechithin, karmin, papryka, dodany kolor.

6. Vanilla to nie jest wanilia
Ekstrakt z wanilii to syntetyczny środek smakowy. To nie jest tak źle, ale producenci na tym nie kończą listy dodatków. Większość vanilli zawierają również potencjalnie niebezpieczny kolor karmel i tajemnicze naturalne aromaty, które mogą być niemal wszystkim.

Składniki: woda, alkohol, aromaty naturalne, wanilina i inne sztuczne aromaty, syrop kukurydziany i barwnik karmelu.

7. Guma to nie jest guma
Smutna wiadomość dla żuwaczy: większość gumy do żucia wykonana jest z “podstawy gumy,” zastrzeżonej mieszanki kauczuków syntetycznych i tworzyw sztucznych, a nie naturalnych żywic, zebranych z drzew tropikalnych. Roi się też w nich od sztucznych substancji słodzących.

Składniki: sorbitol, bazy gum, ksylitol, gliceryna, środki smakowo-zapachowe, naturalne i sztuczne, mniej niż 2% lecytyny sojowej, uwodorniony hydrolizat skrobi, acesfulfame K, sukraloza, barwniki (Red 40, 40 Lake) BHT (w celu utrzymania świeżości), aspartam.

A może wy coś znajdziecie fajnego na półce sklepowej i nam przyślecie. Czekamy:)

źródło: www.prevention.com

Ocen: 0
2 komentarze

Zostaw odpowiedź

Twój adres email nie będzie publikowany