Wiemy, jakie witaminy potrzebuje twoja skóra

witaminyWitaminy kojarzą się ze zdrowie. A przecież jest szereg witamin, które mają wpływ na kondycję naszej skóry. Nawilżają ją, działają przeciwzapalnie, a także usuwają wolne rodniki.

Urodowe witaminy

Witamina B5 (kwas pantotenowy)

Witamina B5 jest słabo wchłaniana przez skórę, natomiast pantenol, który pod względem chemicznym jest bardzo zbliżony do kwasu pantotenowego, wchłania się znakomicie. D-Pantenol, czyli prowitamina B5, po wniknięciu do skóry, przekształca się w witaminę B5, czyli kwas pantotenowy, który występuje w niej naturalnie. Dzięki swojej małej cząsteczce, łatwo przenika przez naskórek, do skóry właściwej. Odgrywa on podstawową rolę w procesie podziału komórek, należy do silnie działających stymulantów wzrostu i odnowy naskórka i skóry właściwej, przyspiesza procesy ich regeneracji. Działa przeciwzapalnie oraz chroni i pielęgnuje skórę wysuszoną, podrażnioną i uszkodzoną, a także działa na nią chłodząco i łagodząco. Nadaje skórze uczucie gładkości, zwiększa jej elastyczność, dzięki czemu hamuje procesy starzenia się skóry.

Witamina B6 (pirydoksyna)

Zatrzymuje wodę w organizmie, a także wpływa na syntezę kolagenu. Dzięki temu umożliwia zachowanie zdrowego wyglądu skóry i przyczynia się do opóźniania procesów starzenia. Wspomaga leczenie chorób skóry tj. trądziku, łojotokowego zapalenia skóry czy poporodowych przebarwień skóry. Zapobiega oparzeniom skóry u chorych z nadwrażliwością, stosuje się ją także w leczeniu choroby popromiennej.

Niedobór witaminy B6 prowadzić może do stanów zapalnych skóry (rąk, stóp, wokół oczu i ust) i błon śluzowych. Skutkiem tego może być łojotok, który jest przyczyną trądziku, wypadanie włosów, łuszczenie się skóry.

TO CIĘ ZAINTERESUJE:

Trądzik to nie jedyny problem skóry

Olej z awokado dla pięknej skóry

Witamina A zamiast kosmetyczki i okularów

Witamina E

Jej bogatym źródłem są oleje roślinne, np. słonecznikowy, rzepakowy czy oliwa z oliwek. Witamina ta dobrze wnika w skórę, wbudowuje się w warstwy naskórka i struktury błon komórkowych. Działa „na pierwszej linii frontu”, gdzie jako pierwsza odpiera napaść wolnych rodników.

Jednak poza silnym działaniem antyoksydacyjnym, witamina E utrudnia przenikanie substancji potencjalnie drażniących, działa przeciwzapalnie i przeciwobrzękowo oraz odżywia i nawilża skórę, poprawia jej ukrwienie, a także wygładza. Zwiększa też elastyczność tkanki łącznej i zmniejsza wrażliwość skóry na promieniowanie UV. Podobnie jak witamina B6, witamina E także wspomaga leczenie trądziku i łojotokowego zapalenia skóry.

Źródło: „Aurea Pharma”

Ocen: 0
Nie ma jeszcze komentarzy

Zostaw odpowiedź

Twój adres email nie będzie publikowany