Czy Polacy dbają o włosy? Okazuje się, że aż 85% z nich nie cieszy się komfortem zdrowych włosów i skóry głowy. Łupież, wypadanie czy przetłuszczanie to najczęstsze problemy, z jakimi się zmagają. Nic jednak nie dzieje się jednak bez przyczyny. Co zatem robimy źle?
Spis treści
Grzechy Polaków w pielęgnacji włosów
Utrzymanie włosów i skóry głowy w dobrej kondycji często utrudniają niewłaściwe przyzwyczajenia. Jak wynika z badania przeprowadzonego na zlecenie WS Academy Wierzbicki & Schmidt, profesjonalnej marki kosmetyków do pielęgnacji włosów, wśród najczęstszych grzechów popełnianych przez Polaków wobec włosów są:
- tarcie mokrych kosmyków ręcznikiem podczas suszenia (44% ankietowanych),
- rzadkie wizyty u fryzjera (32%),
- aplikowanie szamponu bezpośrednio na skórę głowy (26%),
- zasypianie z mokrą głową (24,5%),
- suszenie włosów gorącym powietrzem suszarki (23,5%),
- niedbałość o wartościową dietę (24%),
- pomijanie masażu skóry głowy podczas mycia (18%),
- wcieranie odżywki w skórę głowy (16%).
Włosy – są z nimi problemy
Bardzo rzadko decydujemy się też na zabiegi pod okiem profesjonalistów – odsetek ten wynosi zaledwie 5,2% w przypadku kobiet i tylko 3,1% wśród mężczyzn. Na dodatek wiele osób popełnia kilka grzechów jednocześnie, przez co ryzyko uszkodzenia włosów i podrażnień skóry znacząco się zwiększa. W efekcie Polacy skarżą się na problemy związane z:
- łupieżem (28% badanych),
- wypadaniem włosów (27%),
- przetłuszczającą się skórą głowy (20%),
- przesuszonymi końcówkami (17,5%).
Tylko 15% ankietowanych podkreśla, że nie ma żadnych kłopotów związanych z włosami, z czego 11% to mężczyźni, a tylko 4% stanowią kobiety.
Jak rozwiązujemy problemy z włosami
Jak tymczasem usiłujemy redukować wspomniane problemy? Co trzeci Polak w codziennej pielęgnacji używa tylko szamponu (71%), który bywa zastępowany przez inne produkty np. u kobiet przez suchy szampon, a u mężczyzn produkty myjące 2w1. Kolejne pod względem popularności są odżywki ze spłukiwaniem (31% respondentów), a następnie maski do włosów (20%), odżywki bez spłukiwania (16%), żele i pasty oraz olejki (15%). Zdecydowanie za rzadko stosowane są też np. kosmetyki termoochronne (8%).
Wybierając wspomniane produkty do włosów 40% badanych twierdzi, że kieruje się jakością, częściej niż co trzeci (36%) ceną, a 30% dopasowaniem do potrzeb. Tylko dla co czwartej osoby przy zakupie istotna jest marka (25%) i ich skład (24%). Kobiety sugerują się przede wszystkim jakością i przeznaczeniem, a dla mężczyzn zaraz po jakości liczy cena.
INNE: Kosmetyki – naucz się czytać ich skład
Niestety tylko niespełna 5% Polaków deklaruje, że posiada wiedzę na temat składów szamponów oraz odżywek i podobna grupa zapewnia, że stara się analizować etykiety. 30% badanych nie rozpoznaje jednak składów, a interesuje ich jedynie przeznaczenie kosmetyku. Skład czasami zdarza się czytać tylko 21% ankietowanym i robią to wówczas, gdy szukają specjalistycznego produktu. Są i tacy (18%), którzy kupują drogą eliminacji – znają tylko tych kilka składników, których starają się wystrzegać.
W poszukiwaniu wiedzy
Zgoła odmienny stosunek niż do składu badani mają do porad na temat pielęgnacji włosów. Poszukiwanie takowych potwierdza 76% Polaków. Głównym źródłem wiedzy są dla nich portale internetowe (35% ankietowanych), konsultacje fryzjerskie (29%) i w dalszej kolejności blogi (23%). O włosy według własnego uznania, bez poszukiwania wsparcia, dba co czwarta osoba i jak można się domyślać, większość w tej grupie stanowią mężczyźni. Kobiety słabiej wypadają natomiast w kontekście wizyt u fryzjera – robią to ponad dwa razy rzadziej niż panowie.
Stan kondycji naszych włosów i skóry głowy zależy przede wszystkim od nas samych, dlatego podczas codziennej pielęgnacji należy zwrócić szczególną uwagę na to, z jakich produktów korzystamy, jak włosy stylizujemy i czy tym nie wyrządzamy im więcej szkody niż pożytku. Jeśli będziemy jednocześnie unikać podstawowych błędów pielęgnacyjnych, fryzura będzie piękna i zdrowa.