Jak zadbać o stopy na wiosnę – radzi podolog

stopy

Stopy nie lubią zimy. Zapominamy o ich pielęgnacji, gdy schowane są w kozakach. A szkoda, bo potrzebują szczególnej troski, aby wyglądały pięknie i zdrowo. Teraz czas to nadrobić. Jak – zdradzi specjalista od pielęgnacji stóp – podolog.

W okresie zimowym stopy są narażone na działanie bardzo niekorzystnych warunków. „Często ulegają przemarznięciu czy przemoczeniu, a następnie przegrzaniu, gdy pozostajemy w ocieplanych butach w pracy. Rajstopy, ciepłe skarpety i ocieplane buty utrudniają dostęp powietrza.

Sztuczne materiały przyczyniają się do wzmożonej potliwości. Wilgotna skóra powoduje uszkodzenie naskórka dochodzi wtedy do maceracji. Wtedy łatwiej o zakażenia bakteryjne czy grzybicze’’. – wyjaśnia Dorota Szafarowska, specjalista podolog z FootMedica Kliniki Zdrowej Stopy i dodaje – „Suche powietrze w pomieszczeniach sprawia, że skóra jest bardziej narażona na wysuszenie. Należy wtedy aplikować na skórę preparaty lipidowe, które stworzą warstwę okluzyjną na powierzchni naskórka. Jeśli nie będziemy nawilżać skóry mogą pojawić się wtedy zrogowacenia oraz pęknięcia w obrębie pięt.”

Pomyśl o pedicure podologicznym

Szczególnie w przypadku pojawienia się takich zmian jak odciski, modzele, nagniotki, wrastające paznokcie czy pękające pięty. Nie tylko wyglądają nieestetycznie, ale również sprawiają dyskomfort, a nawet ból. Warto dodać, że pedicure podologiczny jest zabiegiem pielęgnacyjno-leczniczym przeznaczonym zarówno dla stóp ze zmianami, jak i zupełnie zdrowych.

Podczas wykonywania pedicure podologiczanego, podolog usuwa wszelkie zmiany używając specjalistycznych narzędzi, np. skalpel, dłuto lub odpowiednio dobranych frezów, będących uzupełnieniem frezarki podologicznej. Warto dodać, że pedicure podologiczny to rzetelna i dokładna pielęgnacja stóp. Zabieg może trwać nawet 1,5 godziny.

Pamiętaj o domowej pielęgnacji stóp

Efekty po zabiegu podologicznym utrzymają dłużej dzięki odpowiedniej pielęgnacji w domu. Oprócz właściwej higieny stóp, warto pamiętać o odpowiednich zabiegach, dzięki którym stopy będą gładkie i nawilżone.

Peeling stóp. Powinny być wykonywane 1 x w tygodniu. Celem takiego zabiegu jest złuszczenie nadmiernie narastającego martwego naskórka.

WIĘCEJ: Masz zdrowe stopy? Rozwiąż test

Nawilżanie stóp. Bardzo ważnym produktem, który powinien znaleźć się w Twojej łazience to krem. Musi być on przeznaczony wyłącznie do skóry stóp. Budowa i fizjologia skóry stóp różni się znacznie od tej na pozostałych partiach ciała, dlatego też skład preparatu kosmetycznego przeznaczonego w te okolice musi spełniać określone funkcje. Konsultacja ze specjalistą ułatwi Ci wybranie odpowiedniego kosmetyku, który zostanie dobrany do danego problemu. Stosuj go codziennie, wmasowując w skórę, tak aby poprawić krążenie, a tym samym wchłanianie substancji aktywnych.

Wybierz odpowiedni kosmetyk do stóp

Przy zakupie kosmetyków pielęgnacyjnych do stóp pamiętaj, żeby były to produkty z wysoką zawartością nawilżających i natłuszczających składników aktywnych takich jak: mocznik, alantoina, aloes, masło Shea, Dpanthenol, lanolina. Składniki w preparatach przeznaczonych do stóp powinny również mieć właściwości przeciwbakteryjne i przeciwzapalne. Są to najczęściej składniki naturalne i wyciągi roślinne: propolis, olejek z drzewa herbacianego, rozmaryn, lawenda.

Ocen: 1
1 komentarz

Zostaw odpowiedź

Twój adres email nie będzie publikowany