Jak wybrać dobry kubek do nauki picia?

kubek do nauki piciaI nagle przychodzi ten moment, gdy twój maluszek jest już odrobinę większy i pojawia się przed nim bardzo ważne zadanie. Jakie? Nauka picia. Niestety nie ma magicznego zaklęcia, które sprawi, że maluch od razu będzie potrafił samodzielnie pić z kubka. Na szczęście można mu w tym pomóc wybierając dobry kubek do nauki picia. W artykule podpowiadamy, na co zwrócić uwagę przy jego wyborze i jakie cechy powinien mieć dobry kubek do nauki picia.

Czy to już czas na naukę samodzielnego picia?

Czy nie jest za wcześnie, by uczyć maluszka pić z kubka? Czy to już ten czas? Może jeszcze poczekam aż podrośnie? To nic dziwnego, że takie pytania krążą w twojej głowie. Jesteś mamą i to normalne, że dla swojego maluszka chcesz jak najlepiej. Trudno jednoznacznie wskazać idealny czas do nauki picia. U każdego maluszka będzie on inny.

  • Jednym z wyznaczników tego, że już można podejść do nauki picia może być to, że maluszek potrafi dobrze i pewnie siedzieć. Trudno przecież pić na leżąco, nawet dorosłej osobie.
  • Innym wyznacznikiem może być to, że maluszek swobodne je jedzenie z łyżeczki. Gęste posiłki nieco wolniej pokonują drogę z ust w kierunku gardła i później przełyku, niż woda. Dobrze więc, aby maluszek najpierw miał opanowany ten etap, a dopiero później uczył się kolejnego, czyli w tym przypadku – nauki picia.
  • Podpowiedzią tego, kiedy jest odpowiedni czas do nauki picia mogą być wskazania przy konkretnych kubkach do nauki picia, np. kubek „niekapek” Trainer Cup marki NUK, zaleca się dzieciom od 6 miesiąca życia, z kolei kubek tej samej marki – Magic Cup – od 8 miesiąca życia.

nauka picia

5 cech dobrego kubka do nauki picia

1. Kubek „niekapek”

To tylko z pozoru oczywista cecha. Czasem jednak wiele rodziców o niej zapomina lub celowo rezygnuje z kubka „niekapka” na rzecz zwykłego kubka, aby przyspieszyć naukę picia. Należy pamiętać, że tylko spokojna i stopniowa nauka picia będzie efektywna. Rezygnacja z kubka „niekapka” może szybko zniechęcić malucha, a cały proces nauki samodzielnego picia zostanie utrudniony.

Jednym z kubków „niekapków” dedykowanym maluchom do nauki picia jest wspomniany wyżej Kubek Trainer Cup marki NUK. Można go podać dzieciom już od 6 miesiąca życia, ponieważ kubek jest w pełni przystosowany dla maluszków – umożliwia picie bez rozlewania, nauka picia jest dopasowana do umiejętności dziecka, ergonomiczne uchwyty są dopasowane do rączek dziecka i jest on wykonany z bezpiecznych materiałów.

Zobacz też:

Pierwszy smoczek – kiedy, jaki i dlaczego właśnie taki?

Pieluszkowe zapalenie skóry – objawy, leczenie, jak do tego nie dopuścić

Ciemiączko u noworodka – co to jest, jak je pielęgnować, co nas powinno zaniepokoić

2. Ustnik dostosowany do etapów rozwoju motorycznego

Odpowiedni ustnik w kubku do nauki picia to kolejny bardzo ważny wyznacznik tego, czy taki kubek jest dobry. Dlaczego? Podczas gdy maluszek ssie pierś mamy, jego usta przybierają kształt litery „o”, z kolei picie z kubka wymaga od dziecka ułożenia ust w kształt litery „u”. Im szybciej maluch opanuje nowe ustawienie ust, tym sprawniej opanuje picie z kubka. Właśnie dlatego kubki „niekapki” do nauki picia powinny mieć ustniki dostosowane do etapów rozwoju motorycznego dziecka.

3. Kubek, który daje poczucie bezpieczeństwa

Odejście od ssania piersi mamy, a później od picia z butelki ze smoczkiem i przerzucenie się na kubek to dla maluszka duża zmiana. Ważne jest, aby kubek do nauki picia sprawiał, że maluszek w tej zmianie będzie odczuwał bezpieczeństwo. Takie bezpieczeństwo mogą zapewnić miękkie, silikonowe ustniki. Z jednej strony przypominają one dziecku smoczek lub pierś mamy, a z drugiej brzeg kubka, z którego maluszek docelowo będzie pił. Miękki ustnik zapewnia znajome odczucia, a to z kolei daje bezpieczeństwo, które jest nieocenione w nauce picia.

kubek niekapek4. Wygoda i komfort maluszka

Dobry kubek do nauki picia to również taki kubek, który maluszek może wygodnie trzymać. Kubek powinien mieć zatem ergonomiczne i antypoślizgowe uchwyty, które sprawiają, że maluch może pewnie trzymać kubek i skupić się na nauce picia.

5. Jakość kubka

Wybierając kubek do nauki picia warto mieć na uwadze wysoką jakość kubka. Dobry kubek „niekapek” powinien być wykonany z bardzo dobrego i bezpiecznego tworzywa, np. polipropylenu. Warto zwrócić również uwagę na tworzywo z jakiego jest wykonany ustnik kubka. Marka NUK w swoich kubkach wykorzystuje, np. ustniki silikonowe.

Materiał ten jest łatwy w czyszczeniu, odporny na wysokie temperatury, nie zmienia się po kontakcie z tłuszczem z pokarmu czy też pod wpływem kontaktu ze światłem. Dodatkowo, silikon można swobodnie wygotowywać, jest on wolny od szkodliwych substancji, ma neutralny smak i zapach.

Nauka picia to bez wątpienia ważny etap w życiu maluszka, jak i rodziców. Może skończyć się niejedną małą powodzią czy oblaniem ubranek. Wyzwanie nauki picia można maluszkom ułatwić wybierając dobry kubek do nauki picia. Dodatkowo potrzebne będą – cierpliwość, spokój i opanowanie, które z pewnością pomogą maluszkowi przyswoić picie z kubka.

Ocen: 7
Nie ma jeszcze komentarzy

Zostaw odpowiedź

Twój adres email nie będzie publikowany