Jak rzucić picie… napojów gazowanych

napoje gazowane

Podobnie jak nikotyna w papierosach, to kofeina w napojach gazowanych może spowodować że uzależnisz się od nich, sugerują nowe badania z British Journal of Nutrition.

Zespół badawczy stworzył dwie grupy. Jedna – to osoby, które piły regularnie napoje gazowane, druga napoje z kofeiną. Naukowcy dostarczali wszystkim napoje gazowane i powiedzieli, aby pili je przez miesiąc. Wszystkie napoje smakowały dokładnie tak samo, ale jedna grupa otrzymała napój gazowany z kofeiną, a druga bez kofeiny.

Okazało się, że podawanie napojów z kofeiną w grupie nigdy nie pijących wcześniej tych napojów, zwiększyło podaż o 53 procent.

“Stężenie kofeiny w napojach gazowanych jest zbyt niskie, aby zmienić smak napoju”, mówi współautor badan Russell Keast. Ale, jak dodaje Keast, jest jej wystarczająco dużo aby zarejestrował to mózg i ciało, i spowodował zmiany które kojarzą się z małym kofeinowym wstrząsem. Organizm się do tego przyzwyczaja i pragnie tego wstrząsu, nawet jeśli robi to świadomie. A to z koeli prowadzi do zwiększonej konsumpcji tych napojów.
Dodaje również, że kofeina nie jest naturalnym elementem napojów gazowanych i jeśli zostałaby usunięta, sprzedaż ich na pewno się zmniejszy.

źródło: www.prevention.com

Ocen: 1
Nie ma jeszcze komentarzy

Zostaw odpowiedź

Twój adres email nie będzie publikowany