Jak radzić sobie z celiakią?

dieta bezglutenowa

Bardzo popularna ostatnimi czasy dieta bezglutenowa często niesłusznie uznawana jest jedynie za wiodący trend.

W rzeczywistości jednak powstała ona w oparciu o jadłospis osób, które zmagają się z celiakią, będącą najpoważniejszą postacią nietolerancji glutenu. Czym tak naprawdę jest ta choroba oraz jak można prowadzić zdrowy tryb życia mimo pozytywnej diagnozy? Odpowiedź możemy znaleźć poznając specyfikę tego schorzenia oraz studiując zasady odpowiedniego komponowania posiłków.

Ukryty wróg
Wielu z nas rezygnuje z produktów zbożowych, aby podnieść jakość własnego życia. W przypadku osób chorujących na celiakię gluten – obecny w takich zbożach jak owies, pszenica, jęczmień oraz żyto może stać się przyczyną ciężkich powikłań zdrowotnych. Choć przyczyny jego nietolerancji nie są jeszcze dokładnie znane, to coraz częściej naukowcy wskazują na podłoże genetyczne. Celiakia objawia się w różny sposób, jednak do najpopularniejszych oznak zaliczyć można dolegliwości gastryczne, problemy z trawieniem, bóle brzucha, a także anemię, bóle kości i stawów, częste skurcze mięśni, problemy z układem nerwowym oraz zaburzenia hormonalne. U osób chorujących na celiakię gluten ma bardzo destrukcyjny wpływ na układ pokarmowy, gdyż uszkadza on błonę jelita cienkiego powodując zanikanie kosmków jelitowych odpowiedzialnych za wchłanianie substancji odżywczych do krwi.

WIĘCEJ: I znowu ten gluten?

Lecznicza dieta
Osoby dotknięte celiakią muszą zmagać się z nią przez całe życie, gdyż jest to trwała niedyspozycja, którą załagodzić można jedynie poprzez całkowite wykluczenie glutenu z diety. Dlatego też tak ważne jest uważne komponowanie posiłków, które nie tylko nie mogą zawierać w sobie choćby najmniejszej ilości białka pochodzącego ze zbóż, ale muszą być również przygotowywane z użyciem osobnych naczyń i sztućców. Mimo, że dieta bezglutenowa należy do bardzo restrykcyjnych, to konieczność przestrzegania jej zasad nie musi wiązać się z ubogim i monotonnym menu. Zwracając w sklepach uwagę na produkty oznaczone znakiem przekreślonego kłosa możemy bowiem odnaleźć wiele różnorodnych oraz aromatycznych specjałów.

Choć celiakia ma wpływ na wszystkie dotychczasowe nawyki żywieniowe nie oznacza ona wcale rezygnacji z ulubionych przysmaków. Gdy dotknie nas problem tej choroby ważne jest, by pamiętać, że kluczem do zdrowia będzie racjonalne selekcjonowanie produktów spożywczych oraz uważne przygotowywanie codziennych posiłków.
Źródło: Natura firmy NOVE

Ocen: 0
1 komentarz

Zostaw odpowiedź

Twój adres email nie będzie publikowany