Jak przygotować idealny napar z herbaty?

herbata

Idealnie zaparzona herbata zachwyca swoim smakiem, aromatem, a także wyjątkową barwą. Taki efekt osiągniemy jednak tylko wtedy, kiedy liście herbaty będą świeże, wysokiej jakości i co najważniejsze – wcześniej prawidłowo przechowywane. Istotne jest również, by przestrzegać zasad prawidłowego parzenia herbaty.

Herbata – aby była aromatyczna

Należy zachować odpowiednie proporcje, użyć właściwych naczyń i wody, a także trzymać się określonej receptury. Dzięki poradom Julii Popcowej – eksperta Ahmad Tea London od teraz napar będzie zawsze perfekcyjny – aromatyczny i smaczny.

WIĘCEJ: Herbata wzmocni twój organizm

Właściwie przechowuj liście herbaty

Liście przechowuj w nieprzezroczystych hermetycznie zamkniętych puszkach w suchych pomieszczeniach. Pamiętaj, aby nie stawiać ich blisko przypraw i innych aromatycznych składników spożywczych, które mogą zmienić ich zapach.

Zachowuj odpowiednie proporcje herbat

Idealne proporcje jeżeli chodzi o parzenie czarnych herbat to 1 łyżeczka suchej herbaty liściastej lub jedna torebka proszkowanej herbaty na 200 ml wrzątku.

Zadbaj o odpowiednią wodę do herbaty

Woda do herbaty musi być świeża i bezzapachowa. Ta zawierająca chlor nie nadaje się do parzenia herbaty, dlatego warto używać filtrów lub odstawiać wodę z kranu na co najmniej 24 godziny, aby chlor odparował. Herbaciane liście powinno się zalewać wrzątkiem o temperaturze 85-91 stopni. Niewiele osób wie, że woda o temperaturze 100 stopni nie nadaje się do parzenia herbaty. Pamiętajmy również, by nie używać wody niedogotowanej (poniżej 85 stopni) i przegotowanej (powyżej 91 stopni)

Przygotuj odpowiednie naczynie do parzenia herbaty i dostosuj jego temperaturę

Jeśli planujemy zaparzyć herbatę w imbryku najpierw powinniśmy go ogrzać opłukując gorącą wodą lub zagotować w nim wodę, wylać ją i czajnik odstawić do ostygnięcia. Warto zaznaczyć, że naczynie o podwyższonej temperaturze dłużej utrzymuje ciepło naparu. Zimne naczynie może spowodować obniżenie temperatury wody, która nie będzie wystarczająco gorąca, by odpowiednio zaparzyć herbatę.

Zwróć uwagę na proces parzenia herbaty

Pamiętaj, aby nie wystudzić dna czajnika zaraz po zaparzeniu herbaty. Najlepiej postaw naczynie na płytce ceramicznej albo stojaczku, pod którym znajduje się paląca świeczka. Powinno się jak najdłużej utrzymać wysoką temperaturę naparu, ponieważ wtedy pachnie i smakuje najlepiej.

WIĘCEJ: Zielona herbata na detoks

Przestrzegaj czasu parzenia herbaty

Warto pamiętać, że żadnej z herbat nie powinniśmy zaparzać dłużej niż 3 minuty. Wyjątek stanowi mocno zwijana herbata, która może być parzona 4 minuty (np. Green Tea Gunpowder Ahmad Tea London). Po tym czasie należy albo usunąć liście z wody (jeżeli używamy naczynia z sitkiem), albo rozlać całą płynną zawartość do czarek lub filiżanek, zostawiając liście bez wody na dnie dzbanka. W taki sposób możemy zalewać liście herbaciane kilkukrotnie (2-3 razy w przypadku gatunków czarnych herbat i 3-4 w przypadku zielonych), za każdym razem uzyskując inny smak naparu. Wypijając prawidłowo zaparzoną herbatę w ciągu  3 minut,  poczujemy orzeźwienie. Jeśli natomiast odczekamy ok. 5 minut, by herbata lekko ostygła,  napar będzie miał właściwości uspakajające.

Zadbaj o odpowiednie filiżanki do herbaty

Ważne jest, by filiżanki do herbaty były odpowiednio ciepłe i dosyć niewielkich rozmiarów. Najlepiej sprawdzają się te o pojemności 80-120 ml, ponieważ sprawiają, że bez problemu możemy wypić ich zawartość dosłownie w kilku łykach. Jeśli zdecydujemy się na większe naczynia, herbata szybko wystygnie i straci swój smak.

Ocen: 4
1 komentarz

Zostaw odpowiedź

Twój adres email nie będzie publikowany