Krostki na skórze. Masz małe, czerwone lub białe guzki które wyglądają jak szorstkie łaty na ramionach, nogach lub pośladkach? Twoja skóra wygląda jak u gęsi? Chyba już wiesz o czym będzie ten tekst.
Tak, to rogowacenie mieszkowe. Moją je i kobiety i mężczyźni i jest dziedziczone. Jeśli jeden z rodziców je ma, to jest 50 procent szansy, że potomstwo dostanie je w prezencie.
Spis treści
Krostki na skórze: złuszczanie
Mimo, że rogowacenie mieszkowe jest całkowicie nieszkodliwe, to niestety nie wygląda ładnie. Jest jednak szansa, aby zdecydowanie je zmniejszyć. Istnieją dwa rodzaje złuszczania: fizyczne (sól i cukier) i chemiczne (kwas glikolowy, kwas mlekowy). Trzeba poszukać kosmetyku do złuszczania, który jednocześnie będzie nawilżał ciało. Należy go wmasowywać przed prysznicem, a po nim nawilżać skórę. Po około dwóch tygodniach codziennego stosowania, guzki powinny być bardziej spłaszczone i mniej widoczne, a skóra gładsza.
WIĘCEJ: 5 składników, których powinnaś unikać jeśli masz suchą skórę
Krostki na skórze: Co mówią lekarze?
Sachin Shridharani, chirurg plastyczny z Nowego Jorku, potwierdza, że ta strategia jest odpowiednia, ponieważ obejmuje zarówno złuszczanie fizyczne i chemiczne oraz nawilżanie skóry. Suchość skóry zwiększa bowiem rogowacenie, ponieważ keratyna, która tworzy korek łuszczący, blokuje pęcherzyki włosów.
Shridharani mówi, że trzeba użyć obu opcji (chemicznej i fizycznej), aby zobaczyć wyniki redukujące guzki. Aby utrzymać skórę nawilżoną, zaleca kremowe mycie ciała, czyli ciepła a nie gorąca woda pod prysznicem, a po kąpieli intensywny balsam do ciała.
WIĘCEJ: Ukoić skórę skłonną do alergii
źródło: www.prevention.com
Mój brat ma tych krostek strasznie dużo. Nie wiem tylko co powie, jak mu zaproponuję piling 😉