Jak dobrze wybrać krople do oczu

krople-do-oczu

Praca przy komputerze, klimatyzowane pomieszczenia, nie służą naszym oczom. To tylko krok do zespołu suchego oka. Potrzebujemy szybko nawilżających kropli do oczu tzw. sztucznych łez. Ale jak je wybrać w gąszczu preparatów bez recepty?

Składniki – bez konserwantów!

Jakość kropli do oczu zależy od ich składu. U pacjentów z objawami Zespołu Suchego Oka (ZSO) zalecane jest stosowanie preparatów sztucznych łez bez konserwantów, szczególnie zawierających hialuronian sodu, ponieważ jest to naturalny składnik filmu łzowego.

Termin ważności kropli

Ważnym aspektem przy wyborze kropli do oczu jest termin ważności. Zazwyczaj jest to od 12 godzin (minimsy) – do nawet 4 lub 6 miesięcy. Bardzo ważne jest, aby nie stosować kropli po upływie daty ważności deklarowanej przez producenta na opakowaniu, ponieważ mogą zmienić się ich właściwości. Zdrowie i bezpieczeństwo oczu jest najważniejsze, więc należy wybierać się produkty o jak najdłuższym terminie ważności.

INNE: Czym jest Zespół Suchego Oka

Komfort wkraplania

Odpowiednio dobrane krople do oczu powinny być wygodne w stosowaniu. Jakość wkraplania podnosi opakowanie np. przezroczystość buteleczki (kontrola nad ilością cieczy) oraz system aplikacji OSD. System ten zapobiega cofnięciu się resztek cieczy (mogłaby ona ulec zanieczyszczeniu), a także posiada system filtrów chroniących przed zanieczyszczeniem przy zasysaniu powietrza. Sprawia, że zakraplanie jest łatwe, a dawkowanie kropli precyzyjne.

Krople do oczu a soczewki kontaktowe

Osoby, które noszą soczewki kontaktowe powinny zachować szczególną ostrożność przy wyborze odpowiednich kropli do oczu. Konserwanty są często dodawane do składu w celu przedłużenia ich trwałości i uniemożliwienia namnażania się bakterii po otwarciu opakowania. Niestety często wywołują działanie drażniące i alergiczne, mogą gromadzić się pod soczewką, a nawet ją uszkodzić. Osoby noszące soczewki kontaktowe powinny wybierać krople bez konserwantów.

Ocen: 2
1 komentarz

Zostaw odpowiedź

Twój adres email nie będzie publikowany