Jak alkoholik może manipulować swoimi bliskimi?

alkoholikNiestety, manipulacja jest częścią choroby alkoholowej. Aby ukryć swoją częstotliwość picia i zminimalizować negatywne skutki dla związku, osoba uzależniona często manipuluje, co prowadzi do życia w coraz większej hipokryzji. W rzeczywistości prowadzi podwójne życie. Ponieważ trwa to tak długo, alkoholik może czasem latami ukrywać swoją chorobę alkoholową.

Jak żyć z mężem alkoholikiem?

Życie alkoholika to gra. Z zewnątrz rodzina wydaje się normalna. Nawet jeśli zarówno mąż, jak i żona odnoszą sukcesy w pracy – możliwe jest, że ich dzieci dobrze radzą sobie w szkole. Czasami mimo prezentowania światu pozytywnego oblicza istnieje ciemniejsza strona. Żony mężów, którzy są uzależnieni od narkotyków lub alkoholu starają się, aby świat wyglądał dobrze. Wszystkie problemy w ich związku przykrywają uśmiechem, a każdy błąd usprawiedliwiają szybkimi przeprosinami. To jest droga do nieszczęścia.

Manipulacja i manipulowanie bliskimi

Manipulowanie swoimi bliskimi, zwłaszcza żoną, to kolejna forma negatywnego wpływu alkoholika na innych. Osoba uzależniona w naturalny sposób przerzuca winę na innych – są to zazwyczaj członkowie jego rodziny. Osoba uzależniona obwinia ich za swoje uzależnienie i przerzuca odpowiedzialność za nie na swoich bliskich. Takie działania mogą mieć niszczące konsekwencje dla małżonka i dzieci cierpiącego. Chociaż manipulacje alkoholika mogą powodować zmiany w psychice bliskich mu osób, to zmiany te nie są łatwe do odwrócenia bez długotrwałej psychoterapii. Alkoholizm w rodzinie to poważny problem, który może mieć długofalowe, skomplikowane konsekwencje.

Leczenie i terapia współuzależnienia

Współuzależnienie powinno być leczone w taki sam sposób jak alkoholizm. Ważne jest, aby znaleźć specjalistę, który dopasuje się do Twojego trybu pracy.

Terapia natomiast skupia się na uświadomieniu sobie, że osoba współuzależniona nie jest odpowiedzialna i że alkoholizm nie pochodzi od niej. Terapia uczy i modeluje odpowiednie zachowania i strategie chronienia się przed wpływem alkoholika. Terapia często może pomóc w podjęciu decyzji o odejściu od nadużywającego partnera. Leży to w interesie dobra własnego i dzieci.

Jak skutecznie radzić sobie z alkoholowym manipulatorem – co robić?

Jak rozmawiać z alkoholikiem, który próbuje manipulować i odwracać uwagę? Rozmowa z alkoholikiem, który manipuluje i odwraca uwagę jest najlepszym sposobem komunikacji. Ważne jest, aby być w stanie mówić o faktach, ustawić granice, a następnie otwarcie mówić o uzależnieniu. Może on szukać lepszych i skuteczniejszych sposobów radzenia sobie z jego manipulacjami, jeśli będzie często konfrontowany. To nie jest właściwa droga! Porozmawiaj otwarcie o problemie i omów terapię bez obietnic i wymuszeń. 

Większość uzależnień od alkoholu jest związana z problemami psychologicznymi. W tym przypadku specjaliści będą Twoim najlepszym rozwiązaniem. 

Psychoterapia i leczenie psychiatryczne są często łączone. Ośrodek leczenia uzależnień jest dobrym wyjściem –  sprawdź jak wygląda leczenie uzależnień w ośrodku. Dzięki temu będzie możliwość pomocy nie tylko osobie uzależnionej, ale również jej bliskim.

Ocen: 1
Nie ma jeszcze komentarzy

Zostaw odpowiedź

Twój adres email nie będzie publikowany