Interna Szczeklika – o chorobach wewnętrznych w praktyce

interna szczeklikaKażdy z nas przynajmniej raz w życiu odbył nieplanowaną wizytę u lekarza lub w szpitalu. Ból brzucha, nagły wypadek, wysoka gorączka. Te objawy nas niepokoją i śpieszymy do specjalisty o poradę. Dla niego nasze odczucia i odstępstwa od normalnego samopoczucia stają się bazą pod postawienie trafnej diagnozy.

Skąd lekarz potrafi oszacować w swojej głowie, które choroby należy odrzucić, a które spróbować potwierdzić? Po pierwsze, na każdych studiach medycznych uczący się, są stale przygotowywani do stawiania diagnoz. Po drugie, spotykają się z przedmiotem dotyczącym interny, nauki o chorobach wewnętrznych. Podczas tego kursu niejednokrotnie wykorzystywana jest „Interna Szczeklika”, czyli jeden z najbardziej użytecznych podręczników o tej tematyce. Co dokładnie znajduje się wewnątrz książki i dlaczego warto mieć ją w swojej kolekcji?

Dlaczego interna Szczeklika to dobry wybór?

Po pierwsze należy stwierdzić, że interna Szczeklika jest książką, którą cały czas aktualizuje się. Najnowsze wydanie pochodzi z 2021 r., dlatego znajdują się tam wzmianki o objawach i znanych dotychczas sposobach leczenia COVID-19. Udowadnia to, że podręcznik rzeczywiście nadaje się do użytku współczesnego. Dodatkowo teorie z książki oparte są o evidence-based medicine, która wymaga aktualności i wiarygodności danych naukowych, jakimi autor posługuje się w pracy.

Ponadto podręcznik interna Szczeklika omawia wyłącznie zagadnienia medycyny praktycznej, więc każda osoba, która ma zamiar mieć kontakt z pacjentami na pierwszej linii frontu, powinna zapoznać się z tą pozycją. Książka liczy 2700 stron, co stanowi bardzo dużą liczbę, jednak dzięki temu, że autor wciąż posługuje się przykładami i opisami objawów, praca nie jest nudnym wywodem, a ciekawą historią dla każdego praktyka.

Interna Szczeklika – zawartość

A co dokładnie zawiera interna Szczeklika? Po pierwsze, jak już zostało wspomniane, pozycja opiera się o najnowsze dane, dlatego w wydaniu z 2021 r. mamy wiele dodatków i adnotacji. Zmiany dotyczą głównie zakresu kardiologii, pulmonologii, onkologii, endokrynologii i dermatologii. Do przypadłości, które zostały pieczołowicie opisane przez Andrzeja Szczeklika, należą np. ostry zespół wieńcowy bez uniesienia odcinka ST, żylna choroba zakrzepowo-zatorowa, alergiczne zapalenie pęcherzyków płucnych, przewlekłe zapalenie trzustki, choroby tarczycy, przewlekła choroba nerek, COVID-19, choroby weneryczne, a także szereg nowotworów. Autor pochylił się również nad zagadnieniem immunoprofilaktyki chorób zakaźnych, astmą, sarkoidozą czy chorobą von Willebranda.

Interna Szczeklika – humanistyczny nurt

Książka interna Szczeklika została stworzona przez zespół kontynuujący dziedzictwo prof. Andrzeja Szczeklika. Był on wybitnym naukowcem Uniwersytetu Jagiellońskiego, specjalizującym się w leczeniu chorób wewnętrznych. Pasjonował się szczególnie tematyką kardiologii i pulmonologii. Żył w latach 1938 – 2012. Do jego odkryć badawczych należy m.in. przedstawienie teorii rozwoju postaci astmy oskrzelowej (astmy aspirynowej). Brał również udział w rozwoju analogów prostacyklinowych w farmakoterapii.

Ten wybitny naukowiec całą swoją działalność opierał na przekonaniu, że współczesny lekarz nie może być osobą zapatrzoną wyłącznie w technologię i nowoczesne rozwiązania. Wciąż bowiem na pierwszym miejscu powinien być pacjent. Interna Szczeklika to uosobienie motta profesora, iż humanistyczny wymiar lekarskiej profesji jest zdecydowanie tym najważniejszym. Istota spotkania lekarza z chorym daje obu stronom poczucie sensu, bezpieczeństwa i kierowania się ku wspólnemu celowi, jakim jest zwalczenie przypadłości sprawiającej cierpienie.

Ile kosztuje interna Szczeklika?

Podręcznik interna Szczeklika to najchętniej kupowana pozycja dotycząca interny w Polsce. Zawiera ogrom praktycznej wiedzy, wskazówek, a także rad dotyczących etycznej pracy z pacjentem. Ostatecznie pozycja zamyka się na 2700 stronach. Taka książka nie może być sprzedawana bardzo tanio i chyba każdy to rozumie. Jednak wbrew pozorom, interna Szczeklika nie jest również aż tak droga. Kosztuje zwykle od 220 do 270 zł. Można powiedzieć zatem, że niemal każdy student da radę odłożyć na ten podręcznik pieniądze, jeśli zaplanuje wydatek z odpowiednim wyprzedzeniem.

Ocen: 1
Nie ma jeszcze komentarzy

Zostaw odpowiedź

Twój adres email nie będzie publikowany