Trzeci miesiąc życia dziecka rozpoczyna kolejny ważny etap w rozwoju niemowlęcia. Dziecko zaczyna interesować się otoczeniem i stara się nawiązać kontakt z bliskimi. Zaczyna robić ogromny postęp w komunikacji z otoczeniem. Jak rozwija się trzymiesięczny niemowlak opowie Anna Wojtyla – ambasadorka kampanii „Położna na medal”
Spis treści
Trzeci miesiąc życia dziecka: chwytanie przedmiotów
Trzymiesięczne dziecko coraz lepiej potrafi panować nad swoim ciałem. Chwyta różne przedmioty, chociaż często jeszcze wypadają mu one z rączek. Potrafi przekładać przedmioty z rączki do rączki. Należy pamiętać jednak, aby zabawki czy grzechotki były lekkie, żeby dziecko nie zrobiło sobie krzywdy. Maluch w tym miesiącu zaczyna być ciekawy zarówno otaczającego go świata, jak i siebie. Zdarza się mu włożyć piąstkę do buzi. Jest to sposób na poznawanie swojego ciała. Mamy powinny starć się nie ograniczać ruchów dziecka, aby poznawanie świata było dla niego przygodą.
Trzeci miesiąc życia dziecka: leżenie na brzuchu
Dziecko położone na brzuszku umie już samo unieść główkę oraz ją przytrzymać. Najlepiej dziecko czuje się jeszcze na leżąco, na plecach. Trzymiesięczne niemowlę potrafi, leżąc na brzuchu, w tzw. „pozycji żabki”, opierać się symetrycznie na przedramionach i podnosić główkę tak wysoko, że jest w stanie patrzeć prawie na wprost. Jest już też na tyle silne, że w tej pozycji może wytrwać około minuty. Na pleckach lepiej go kłaść, jeśli nie skupiamy na nim całej uwagi, lub wychodzimy z pomieszczenia, w którym śpi czy leży maluszek. Niemowlę położone na plecach wytrwale próbuje obrócić się na bok. I coraz częściej mu się to udaje.
Od tego momentu nie wolno nigdy zostawiać dziecka samego na kanapie czy przewijaku, gdyż może spaść
Trzeci miesiąc życia dziecka: wypróżnianie
Maluch karmiony piersią w tym okresie robi kupkę zdecydowanie rzadziej niż do niedawna. W normie utrzymuje się zarówno kilka kupek dziennie, jak i jedna kupka na tydzień. Dobrze jest obserwować dziecko, czy nic mu nie dolega. Jeśli jednak wszystko jest w porządku, dziecko normalnie je i nie jest marudne, rzadsze oddawane kupki nie powinny być powodem do niepokoju.
Zobacz też:
Naturalne sposoby na bolesne ząbkowanie
Karmienie piersią – zasady, antykoncepcja a karmienie, kiedy nie karmić
Pierwszy miesiąc życia dziecka – uczymy się siebie nawzajem
Trzeci miesiąc życia dziecka: halo świecie. Tu jestem.
U trzymiesięcznego dziecka można też zauważyć coś, co w fachowej terminologii nazywa się natężoną reakcją orientacyjną. Niemowlę w odpowiedzi na jakiś interesujący dla niego bodziec, zwraca wzrok w tę stronę z równoczesnym otwarciem buzi i zahamowaniem innych ruchów. W tym samym czasie zaczyna pojawiać się podobna, ale negatywna reakcja strachu. Usta dziecka wywijają się w dół w tzw. podkówkę – oznacza to, że dana sytuacja nie jest dla dziecka, w jego poczuciu, bezpieczna, komfortowa.
Niemowlę zaczyna coraz częściej wydawać dźwięki, w ten sposób poznaje siebie i zachęca rodziców do zwracania uwagi na siebie. Wiele z tych dźwięków zaniknie w późniejszym okresie, tylko niektóre zamienią się w gaworzenie, a potem w słowa.
Trzeci miesiąc życia dziecka: stopniowo zanikają odruchy noworodkowe
Trzymiesięczne dziecko coraz sprawniej korzysta ze swoich zmysłów i uczy się koordynować ich pracę – widząc kolorowe zabawki, nie tylko przygląda im się z zainteresowaniem, ale także wyciąga w ich kierunku rączki. Dłonie nie są już zaciśnięte i niemowlę coraz bardziej się nimi interesuje. Czasem udaje mu się trafić rączką do buzi. Jest to również moment, w którym rodzice mogą zaobserwować, że maluszek z zaciekawieniem przygląda się swoim dłoniom. Wcześniej zupełnie ich nie dostrzegał, a teraz dotyka paluszków, próbuje wkładać je do buzi, liże. Przez jakiś czas dłonie będą ulubionymi zabawkami niemowlęcia. Większość niemowląt w 3 miesiącu życia w pozycji pionowej sztywno trzyma główkę i rozgląda się z zaciekawieniem wokół. Potrafi zlokalizować źródło dźwięku, świadomie szuka mamy i taty i cieszy się na ich widok. Jest już w stanie rozpoznać, w jakim są nastroju.
Jeśli dziecko nie chce już całymi dniami leżeć w łóżeczku:
– zacznij z dzieckiem spędzać aktywniej czas,
– zamotaj go w chustę, nosidło miękkie i pozwól mu uczestniczyć w twoich codziennych czynnościach: gotowanie, sprzątanie, taniec,
– sprawdź czy w twoim mieście nie ma grupy mamusiek i zajęć dla matek z dziećmi, gdzie wspólnie możecie spędzać czas,
– poznawajcie razem świat – to początek góry, która jest do zdobycia przez dziecko.
– pozwól poznawać dziecku różne materiały, spróbuj gładzić dziecko jedwabną chusteczką, ręcznikiem frotte, aksamitem, futerkiem,
– mów do malucha jak najwięcej. To nic, że na razie niewiele z tego rozumie. Za kilka miesięcy Twoja gadatliwość będzie procentować. Niemowlęta, do których dużo się mówi, więcej rozumieją i szybciej zaczynają mówić,
– kładź dziecko na brzuszku – jest teraz silniejsze, więc nie będzie się buntowało, a inna perspektywa widzenia na pewno go zainteresuje.