Herbaciany foodpairing. Czyli o tym, czy łączyć posiłki z herbatą

herbata

Foodpairing, czyli sztuka łączenia smaków, wzbudza coraz większe zainteresowanie osób lubiących gotować. Nie wszyscy jednak wiedzą, że uzupełnić smak poszczególnych potraw i wzbogacić kulinarne doznania może także jeden z najpopularniejszych na świecie trunków, jakim jest herbata. Czy jednak powinniśmy pić herbatę podczas jedzenia, jeżeli specjaliści ds. żywienia coraz częściej biją na alarm, by absolutnie nie sięgać wtedy po żadne płyny?

Ekspertka Ahmad Tea London – Julia Popcowa, postanowiła zabrać głos w tej sprawie i wyjaśnić, które potrawy możemy bezkarnie łączyć z herbacianym naparem, a które na filiżankę ulubionego trunku pozwalają dopiero kilka minut po zakończeniu jedzenia.

WIĘCEJ: Jak przygotować idealny napar z herbaty?

“Nowoczesna dietetyka nie zaleca popijania posiłków jakimikolwiek napojami, w tym herbatą. Jednak herbaciany napar pity 30 min przed lub 30 min po jedzeniu może już mieć bardzo korzystny wpływ na nasz organizm. Analizując rozmaite opinie na ten temat, można jednak stwierdzić, że deser lub lekka sałatka to dania, które możemy bez obaw spożywać z herbatą” – mówi ekspert.

Słodkie posiłki – z deserami dobrze komponują się czarne herbaty Assam, Earl Grey, Cejlon, English Breakfast lub English Tea No. 1. Ich cierpki, ale słodkawy smak idealnie współgra ze smakiem ciasta. Dodatkowo, dzięki swoim właściwościom, czarna herbata pomoże szybciej strawić węglowodany.

herbata

Dania wegetariańskie (owoce, warzywa, sushi, owoce morza, ryby) – z takimi posiłkami doskonale współgra herbata zielona. Tradycyjnie zielone mieszanki dobrze komponują się bowiem z lekkimi przekąskami, daniami wegetariańskimi, bardzo pikantnymi potrawami oraz posiłkami z ryb i owoców morza. Z kolei wielbiciele sushi wręcz “przepijają” zieloną herbatą różne gatunki podawanych specjałów, żeby móc lepiej odczuć smak każdego z nich.

Potrawy mięsne – po czarną herbatę warto sięgnąć po obfitym mięsnym lub ciężko strawnym posiłku, zwłaszcza jeżeli potrawy, które zjedliśmy były dosyć tłuste lub towarzyszył im gęsty, zawiesisty sos.

WIĘCEJ: Zielona herbata na detoks

Warto zaznaczyć, że obecnie są dostępne również gatunki herbat, które posiadają tak finezyjny smak i aromat, że najlepiej spożywać je oddzielnie, delektując się wyłącznie aromatycznym naparem.

Ocen: 1
1 komentarz

Zostaw odpowiedź

Twój adres email nie będzie publikowany