Gwiazda betlejemska – co zrobić by pięknie rosła

gwiazda betlejemskaGwiazda betlejemska to na Boże Narodzenie bardzo częsty gość w naszym domu. I trudno się dziwić bo jest przepiękna i okazała. Niestety nieodpowiednio pielęgnowana szybko traci liście i marnieje. Okazuje się jednak, że to od nas zależy jak długo będzie stała. Co zrobić, żeby zdobiła nasz dom jak najdłużej?

Gwiazda betlejemska swoją nazwę zawdzięczają kolorowym, pokarbowanym lub spiczastym liściom, przypominającym kształtem gwiazdę. Występują w różnych kolorach i kształtach. Najbardziej popularne są czerwone odmiany, ale coraz większym powodzeniem cieszą się również kremowe i różowe. Świąteczną aranżację można zamówić w kwiaciarni lub kupić w centrum ogrodniczym. Wystarczy pamiętać o kilku zasadach, aby obdarowany mógł cieszyć się urokiem rośliny przez cały świąteczny okres.

Gwiazda Betlejemska – zasady pielęgnacji

Dokładnie obejrzyj roślinę przed zakupem – gęste liście i żółto-zielone pąki kwiatowe są oznaką świeżości. Jeśli liście są zwiędłe, trzeba wybrać inną roślinę. Należy zrezygnować z roślin, które stały w przeciągu, ponieważ źle znoszą takie warunki.

W drodze do domu chroń roślinę przed chłodem – poinsecje nie lubią zimna. Należy je dobrze owinąć papierem i w miarę szybko przetransportować w ciepłe miejsce.

Zobacz też:

Zrób to sama: Kalendarz adwentowy dla całej rodziny

Zrób to sama: Wazon pełen poinsecji

Nie stawiaj w bezpośrednim słońcu – Poinsecje lubią jasne i ciepłe miejsce. Należy jednak chronić je przed bezpośrednim nasłonecznieniem. Najlepiej czują się w temperaturze 15 – 22 stopni. Nie należy ich ustawiać nad kaloryferem oraz obok warzyw i owoców, ponieważ szybko zwiędną.

Mniej znaczy więcej – poinsecje nie mogą stać w wodzie, ponieważ liście szybko wyblakną i opadną. Optymalne jest podlewanie rośliny niewielką ilością letniej wody co drugi dzień. Należy raz w miesiącu dodać do wody odżywkę do roślin.

Oto przykłady świątecznych kompozycji z Gwiazdy Betlejemskiej:

Ocen: 1
1 komentarz

Zostaw odpowiedź

Twój adres email nie będzie publikowany