Gorszy wzrok po 40-tce czyli prezbiopia

pogorszenie-wzroku

Prezbiopia to nie choroba ani schorzenie. To po prostu starzenie się wzroku. I każdego z nas on dotknie. Warto sprawdzić, czy możemy sobie pomóc, aby funkcjonować normalnie.

Co to jest prezbiopia?

Prezbiopia rozwija się u każdego człowieka około czterdziestego roku życia.  Jest to naukowe określenie wady wzroku związanej z wiekiem, podobnej do dalekowzroczności. Prezbiopia nie jest ani chorobą, ani schorzeniem – to niestety proces nieunikniony, który wynika z naturalnego starzenia się narządu wzroku. Jest ona nazywana czasami żartobliwie „objawem zbyt krótkich rąk” i powoduje osłabienie zdolności ostrego widzenia z bliskiej odległości, wynikające z utraty elastyczności soczewki, a tym samym z zaburzeń mechanizmu akomodacji. Prawidłowo funkcjonująca soczewka ma zdolność zmiany grubości przy patrzeniu na obiekty znajdujące się w różnej odległości. Niestety, wraz z wiekiem soczewka powoli staje się sztywniejsza, a mięśnie odpowiedzialne za zmianę jej kształtu muszą pracować intensywniej. Z wiekiem zakres zmiany kształtu soczewki staje się po prostu zbyt mały.

Jakie są objawy prezbiopii?

Pierwszym objawem prezbiopii jest konieczność odsuwania tekstu, który chcemy przeczytać, coraz dalej od oczu. Wiele osób problem zauważa dopiero wtedy, gdy okazuje się, że „ręce są zbyt krótkie”, aby odsunąć gazetę na odległość, umożliwiającą przeczytanie interesującego artykułu. Zazwyczaj następuje to w okolicach 40. roku życia, przy czym najszybciej dolegliwości z widzeniem bliży odczuwają osoby, które noszą lub powinny nosić okulary z soczewkami dodatnimi. Najpóźniej problemy związane z prezbiopią dotykają osoby krótkowzroczne, noszące okulary z soczewkami ujemnymi. Gdy pogarsza się wzrok, codzienne czynności, takie jak czytanie lub praca przy komputerze, przy którym zazwyczaj spędzamy od ośmiu do kilkunastu godzin dziennie, zaczynają sprawiać poważne trudności. Często ich ubocznym efektem jest też nieprawidłowa pozycja ciała, wynikająca z potrzeby siedzenia coraz bliżej ekranu. Tym samym pogarszający się wzrok zaczyna skutkować bólami kręgosłupa, szyi i głowy, zmęczeniem oraz ogólnym spadkiem wydajności pracy.

Czy można uniknąć prezbiopii?

Niestety,  prezbiopii nie można zapobiec, co oczywiście nie oznacza, że nic nie możemy zrobić. W pierwszej kolejności powinniśmy zadbać o to, aby nasze oczy pracowały w komfortowych warunkach. Problemy związane z prezbiopią przyspiesza długotrwała i intensywna praca wzrokowa przed komputerem, jak również innymi urządzeniami elektronicznymi, takimi jak tablety, czy smartfony. Dlatego powinniśmy relaksować oczy poprzez robienie przerw oraz spoglądanie w dal, najlepiej na zielone elementy otoczenia. Należy również pamiętać o tym, że niektóre leki, przede wszystkim antydepresanty oraz leki przeciwhistaminowe, podobnie jak alkohol, negatywnie wpływają na elastyczność soczewki. Ważna jest także odpowiednia dieta, bogata w luteinę i antyoksydanty.

Czy prezbiopię można korygować?

Prezbiopia, choć nieunikniona, na szczęście podlega korekcji za pomocą odpowiednich soczewek okularowych – najlepiej progresywnych, które oferują płynne, bardzo łagodne przejście pomiędzy mocą korekcyjną do dali, a mocą do bliży. Wcześniej osoby w średnim wieku z zauważalną prezbiopią, aby dobrze widzieć, musiały posiadać dwie pary okularów: pierwsze – do patrzenia z odległości, drugie – do czytania. Kolejnym rozwiązaniem była jedna para okularów z soczewkami dwuogniskowymi, w których każda soczewka posiadała dwie moce – w głównym obszarze moc do widzenia w dali , a w jej dolnym segmencie – wyższa moc, umożliwiająca komfortowe czytanie. Przejście między mocami było jednak skokowe, co nie jest naturalne i przyjemne dla oka. Z tego właśnie powodu optycy polecają soczewki progresywne, które obecnie są najbardziej zaawansowanym rozwiązaniem optycznym – można je bowiem dopasować do indywidualnych potrzeb użytkownika. Posiadają one kilka obszarów korekcji, pozwalających  widzieć wyraźnie na każdą odległość.

INNE: Dlaczego wzrok pogarsza się z wiekiem

Soczewki progresywne to – upraszczając – połączenie trzech soczewek (do dali, strefy pośredniej i bliży) w jedną. Umożliwiają one ostre widzenie na każdą odległość, przy czym miejsce tego połączenia pozostaje niewidoczne – poszczególne strefy widzenia nie są wyraźnie oddzielone, co  wpływa nie tylko na komfort widzenia, lecz także na samą estetykę soczewek i okularów. Co jednak najważniejsze, specjalna konstrukcja soczewek progresywnych sprawia, że nie trzeba mieć w pogotowiu dwóch par okularów, by normalnie funkcjonować, co znacznie ułatwia codzienne życie.

W soczewkach progresywnych obszar do dali znajduje się w górnej części soczewek. Jest on odpowiedzialny za komfortowe widzenie obiektów położonych w dużej odległości – podczas prowadzenia samochodu, oglądania telewizji, filmu w kinie, oglądania krajobrazów itp. Środkowa część soczewek okularowych to obszar pośredni, w którym moc stopniowo i łagodnie zaczyna przechodzić z korekcji dali na korekcję dostosowaną do bliży. Szerokość tego obszaru zależy od wybranej indywidualnie i dopasowanej do potrzeb użytkownika konstrukcji soczewek. Ta część umożliwia wyraźne widzenie odległości pośrednich, takich jak ekran komputera lub deska rozdzielcza samochodu. Obszar do bliży umiejscowiony jest w dolnej części soczewek i jest przeznaczony do czytania lub oglądania obiektów z bliska.

Zaufaj specjaliście – postaw na indywidualne rozwiązanie

Zdarza się, że ludzie mylą prezbiopię z nadwzrocznością, dlatego tylko rozmowa z wykwalifikowanym optykiem czy optometrystą pozwala na wybór odpowiedniego wariantu soczewek. Informacje na temat oczekiwań, stylu życia czy wykonywanej pracy pozwalają optykowi określić potrzeby wzrokowe współczesnego prezbiopa, a nowoczesne technologie umożliwiają niezależne dopasowanie każdego z obszarów widzenia: do dali, odległości pośrednich oraz bliży, do indywidualnych potrzeb użytkownika, gwarantując doskonałe, komfortowe i naturalne widzenie.

Często spotkać się można z opinią, że soczewki progresywne powodują ból głowy i trudno jest się do nich przyzwyczaić. Nie jest to prawdą – przyzwyczajenie się do nowych soczewek może zająć od kilku godzin do kilku dni. Aby proces adaptacji upłynął jak najszybciej, nowe okulary należy nosić możliwie jak najczęściej i jak najdłużej.

Dobrze dobrane soczewki progresywne pozwalają uzyskać wyraźny i stabilny obraz w każdym momencie. Maksymalnie dopasowują pole komfortowego widzenia do potrzeb użytkownika oraz gwarantują niezrównaną efektywność widzenia obuocznego.

Źródło: hoya

Ocen: 3
1 komentarz

Zostaw odpowiedź

Twój adres email nie będzie publikowany