Gdy zmniejsza się ilość kości w kości

osteoporoza

Osteoporoza charakteryzuje się niską masą kości, co prowadzi do zwiększonego ryzyka złamań biodra, nadgarstka lub nawet kręgosłupa. Mówi się, że w przyszłości może to być najczęstsza choroba skracająca ludzkie życie.

Zobacz, co powinieneś wiedzieć o tej podstępnej chorobie.

1. Możesz nie wiedzieć, że w ogóle ją masz

palenie papierosów

Osteoporoza atakuje po cichu. Pierwszym symptomem jest to, że… zmalałeś. I to nawet o 5 centymetrów! A później złamanie, niewielkie… Istnieje wiele przyczyn tej choroby. Jedną z tych są za wysokie dawki steroidów, które powodują brak łaknienia, a wtedy szybka utrata wagi jest również czynnikiem ryzyka zachorowania na osteoporozę. Czynnikiem ryzyka jest też jasna cera i złe odżywianie, zwłaszcza brak produktów mlecznych bogatych w wapń. A także palenie papierosów i naużywanie alkoholu.

WIĘCEJ: Rzuć palenie i nie tyj

2. Leki mogą zatrzymać lub nawet zmienić bieg choroby…
Jest grupa leków, zwana bifosfonianami, które są przeznaczone do leczenia osteoporozy. Leki te zapobiegają utracie kości przez inaktywację osteoklastów, rodzaj komórek kostnych. Inne leki mogą pobudzać wzrost kości. FDA jednak ostrzega przed tymi lekami, które mogą powodować skutki uboczne: bóle kości, stawów i/lub mięśni, nadżerki przełyku, zgagę, zaburzenia rytmu serca lub szybkie bicie serca.

“Trzeba wyważyć za i przeciw” – mówi Mary Jane Minkin, profesor kliniczny w departamencie położnictwa, ginekologii i nauk reprodukcyjnych w Yale Medical School w New Haven.

3. … ale nie ma określonego czasu, aby to się stało
“Większość leków jest bezpieczna zwykle przez pierwsze 3 lata” – mówi Joseph Lane, MD, profesor chirurgii ortopedycznej w Weill Cornell Medical College w Nowym Jorku. “Później szkielet ulega zmianie i mogą wystąpić działania niepożądane, takie jak złamania kości udowej i martwica kości szczęki lub jej osłabienie. Pacjenci, którzy przyjmują te leki, powinni być dokładnie przebadani po 3-5 latach i dopiero wtedy można podjąć nową decyzję czy terapia ta powinna być kontynuowana.

4. Jeśli masz osteopenię prawdopodobnie nie potrzebujesz leków

Pacjenci, u których zdiagnozowano osteopenię, czyli lekko zmniejszoną gęstość kości, z wyjątkiem kobiet z rakiem piersi, nie powinni brać leków. Bardzo często wystarczy zmniejszyć lub wyeliminować czynniki ryzyka: zmniejszyć palenie, zmienić dietę i przyjmować pokarmy bogate w wapń, zacząć ćwiczyć.

WIĘCEJ: Ćwicz jogę bez względu na wiek. Zobacz dlaczego

5. Pomyśleć o dywanikach, tarczycy i wszystkim pomiędzy

walka z osteoporozą

Dobra dieta, ćwiczenia, odpowiednie spożycie wapnia, normalny poziom witaminy D oraz środki ostrożności w domu, aby się nie przewrócić – to najważniejsze elementy w walce z osteoporozą. Tarczyca też może mieć wpływ na nasze kości. Jeśli jest chora, trzeba ją leczyć.

WIĘCEJ: Mleko prosto od… klaczy

6. Mając za niską gęstość kości nie znaczy, że ją złamiemy

Chociaż gęstość kości połączona jest z ryzykiem złamania, to jak twierdzi Lane stanowi jedynie 20-60% przypadków. “Istnieje wiele czynników, które przyczyniają się do złamania i wcale nie trzeba mieć osteoporozy” – mówi Minkin.

7. Leki na osteoporozę mogą spowodować, że kości będą bardziej kruche i łamliwe

“Długotrwałe stosowanie leków na osteoporozę jest związane ze zmniejszoną wytrzymałością kości u niektórych ludzi. Mimo to, dzięki farmaceutykom możemy większej ilość pacjentom pomóc niż zaszkodzić.” mówi Lane.

WIĘCEJ: Nawyki, które mogą sprawić że utyjesz

źródło: www.prevention.com

Ocen: 2
2 komentarze

Zostaw odpowiedź

Twój adres email nie będzie publikowany