Gdy nie śpisz jak dziecko…

bezsennosc

Liczysz do stu, czytasz książkę. Kręcisz się w łóżku a sen nie przychodzi. Zobacz dlaczego tak się dzieje.

Przyczyna problemów ze snem: Podeszły wiek

Wraz ze starzeniem się organizmu dochodzi do zwapnienia szyszynki, która zmniejsza ilość produkowanej melatoniny. Jest to hormon, który reguluje rytmy dobowe snu i czuwania. Spadek jego ilości obserwuje się w okresie pokwitania, jednak w wieku podeszłym, jest on już bardzo wyraźny. Wtedy różnice między stężeniem melatoniny w ciągu dnia i w nocy są niewielkie. Osoby w wieku 80 i więcej lat często sypiają w dzień i budzą się wcześnie rano.

Przyczyna problemów ze snem: Długotrwałe przyjmowanie produktów nasennych

Produkty nasenne są środkami objawowymi (nie eliminują przyczyn bezsenności), które często powodują uzależnienie. Regularne ich zażywanie zwiększa tolerancję, dlatego musimy przyjmować ich coraz więcej. Następnie, gdy przestajemy ich używać, mogą dotknąć nas objawy odstawienia lub objawy odwrotne do ich działania tzn. lęk, niepokój czy bezsenność.

Przyczyna problemów ze snem: Praca zmianowa

W ciągu dnia stężenie melatoniny w surowicy jest bardzo niskie, a wzrost jej wydzielania następuje w godzinach nocnych, by szczytowy poziom osiągnąć od godz. 23:00 do 3:00. Niestety osoby, które wracają z pracy, po nocnej zmianie, często mają z tego powodu problem z zaśnięciem. Skutkuje to tym, iż statystycznie śpią wówczas krócej o 2-4 godziny.

Przez żołądek do… snu

Suplementy diety, stosowane na sen, podawane tradycyjnie, czyli drogą doustną, wchłaniane są w żołądku i jelitach. Czynnikiem, który wpływa na szybkość wchłaniania, jest ilość i skład treści pokarmowej w żołądku. Niestety zazwyczaj obecność treści pokarmowej opóźnia wchłanianie, a co za tym idzie efekt działania. Poza tym związki te przechodzą przez wątrobę, gdzie następuje utrata większej porcji. Droga ta nie gwarantuje więc, że składniki suplementu zostaną przyswojone szybko i w wystarczającej ilości.

INNE: Bezsenność czyli liczenie baranów

Nanoemulsja – przez śluzówkę jamy ustnej

Droga podjęzykowa jest kolejną, którą podaje się różne suplementy. Rozpuszczona w ślinie substancja jest wówczas wchłaniana poprzez błonę śluzową jamy ustnej. Związki, które wchłaniane są przez śluzówkę, przenikają przez nią szybciej i skuteczniej, ponieważ tkanka pod nabłonkiem jest dużo silniej unaczyniona.

Przeszkodą, do stworzenia takiej formy melatoniny, która wchłaniałaby się przez błonę śluzową jamy ustnej, był fakt, iż nie rozpuszcza się ona w wodzie. Jednak z problemem tym poradzono sobie za pomocą nanotechnologii. Jest to nauka, która zajmuje się tworzeniem struktur na poziomie nanometrycznym, czyli na poziomie atomów i cząsteczek. Pozwala na opracowanie nanocząsteczek, które dzięki swojemu bardzo małemu rozmiarowi mogą dotrzeć do miejsc do tej pory niedostępnych.

Aby była możliwość podania melatoniny podjęzykowo (przez śluzówkę) opracowano więc nanoemulsję w postaci spray’u. Nanoemulsja to mikroskopijne cząsteczki, których średnica nie przekracza 100 nanometrów (nm). Fakt, iż są 200-krotnie mniejsze od ludzkich komórek, daje im możliwość wniknięcia w głębsze warstwy śluzówki, co przekłada się na wysoką efektywność działania.

Ocen: 1
1 komentarz

Zostaw odpowiedź

Twój adres email nie będzie publikowany