Fibromialgia – nikt o tym nie wie

fibromialgia

Fibromialgia jest jak tortury. Niestety, ten rodzaj tortur dosięga codziennie ok. 5 milionów Amerykanów, którzy cierpią z powodu fibromialgii.

Fibromialgia to stan charakteryzującego się bólem lub tkliwością (przychodzi i odchodzi), która porusza się po całym organizmie.

“Ludzie skarżą się na ból całego ciała i nie ma żadnej uchwytnej przyczyny” – mówi Jon Kaiser, lekarz, który od 25 lat zajmuje się leczeniem fibromialgii. I dodaje: “Nie ma porozumienia w sprawie podstawowych mechanizmów, które powodują ból związany z fibromialgią.”

Oto, co musisz wiedzieć, ale prawdopodobnie nigdy nie słyszałaś o fibromialgii.

Fibromialgia – ból to nie wszystko

ból głowy

Wraz z bólem i tkliwością, wiele osób cierpiących na fibromialgię ma również sztywność (zwłaszcza rano), mrowienie lub drętwienie rąk lub stóp, problemy ze spaniem, bóle głowy, poważne zmęczenie.

Problem z diagnozą fibromialgii

Tylko dlatego, że nie można zidentyfikować źródło bólu u chorych na fibromialgię. “The American College of Rheumatology wyznaczył 18 punktów na ciele” – wyjaśnia Kaiser. “Jeśli czujesz ból w 11 z 18 tych miejsc i wykluczone są inne przyczyny, to można wtedy powiedzieć że masz fibromialgię” – mówi Kaiser.

WIĘCEJ: Objawy, które podszywają się pod inne choroby

To wydaje się wynikać z układu nerwowego

“Najbardziej powszechne przekonanie jest takie, że są to zaburzenia w układzie nerwowym, który zmienia próg bólu” – mówi Kaiser. Badania to potwierdzają: w roku 2015 badacze z Niemiec odkryli, że system nerwowy cierpiących na fibromialgię jest inny niż ludzi zdrowych.

Stres może zainicjować fibromialgię

stres

“Wielu moich pacjentów mówi o dużym stresie fizycznym i psychicznym przed pojawieniem się fibromialgii” – mówi Kaiser. Ten stres może w jakiś sposób spowodować zmiany w działaniu systemu nerwowego, co z kolei prowadzi do bólu.

Może niedobór witaminy D

Osoby cierpiące na tzw. ból przewlekły są bardziej narażone na niski poziom witaminy D, niż ci, którzy nie żyją w bólu – mówią badania z 2015 roku. Ponieważ trudno przedawkować witaminę D, warto dodać ją do diety.

WIĘCEJ: Chcesz wyprzedzić chorobę? Badaj się!

Jest ściśle związana z inną chorobą

Kaiser mówi, że mając doświadczenie w leczenia fibromialgii zauważył ścisły związek z syndromem chronicznego zmęczenia (CFS). “One mają wiele tych samych objawów, w szczególności ból i zmęczenie” – mówi. “Ale gdy zmęczenie jest bardziej widoczne u pacjentów z przewlekłym zmęczeniem, to ból jest bardziej widoczny u pacjentów z fibromialgią.” Jedną z istotnych różnic jest to, że fibromialgia wydaje się pojawiać stopniowo, gdy na CFS może przyjść bardzo szybko i natychmiast.

Fibromialgia jest bardziej powszechna u kobiet niż u mężczyzn

Kobiety są trzy razy częściej niż mężczyźni narażeni na wystąpienie fibromialgii – mówi Kaiser, choć nie można powiedzieć, dlaczego tak jest. Ponadto, choć może pojawić się w każdym wieku, fibromialgia raczej dotyka kobiet w wieku 40 lat i starszych. “Nie wydaje się również być dziedziczona.”

Potrzeba czegoś więcej niż pigułki

Chorzy na fibromialgię często znajdują ulgę poprzez aktywność fizyczną, ćwiczenia ruchowe, techniki redukcji stresu, takich jak joga oraz przez wprowadzenie zdrowej diety – mówi Kaiser.

WIĘCEJ: Ból głowy objawem innej choroby?

Można się jej pozbyć

Kombinacja leków i zmiana stylu życia może spowodować, że całkowicie i trwale pozbędziemy się fibromialgii.

źródło: www.prevention.com

Ocen: 1
2 komentarze
  1. tak kochani Chodzę po lekarzach i wszystko dobrze Tylko ten ból nie daje mi życ Nie mam siły podjąć walki Nie wiem co dalej Ale jeśli ktoś z Waszego otoczenia narzeka na to to nie lekceważcie To nie przesada

Zostaw odpowiedź

Twój adres email nie będzie publikowany