EFEKT LETNIEGO POBUDZENIA

letnie pobudzenie

Kiedy dni stają się coraz dłuższe i cieplejsze, a ulice dosłownie kąpią się w słońcu to znak, że nadeszło lato, które pobudza… do życia!

Jak wynika z najnowszego badania marki Durex, aż 2/3 z nas właśnie latem czuje się szczęśliwsza, a 4 na 10 przyznaje, że czas wakacji wyzwala w nich dodatkowe pokłady energii.

To Efekt Letniego Pobudzenia – całkowicie naturalnego zastrzyku pozytywnych uczuć, których doświadczamy, gdy tylko sprzyja nam słoneczna aura.
Jak motywujemy się do działania? Myślimy o pikniku na łonie natury, sączeniu napojów z palemką, tworzeniu wakacyjnych list piosenek, szaleństwie na muzycznych festiwalach czy mistrzowskich skokach do basenu. Grill z przyjaciółmi już na nas czeka, podobnie jak długie rozmowy w restauracyjnych ogródkach – zachód słońca w końcu przychodzi później niż zwykle!

WIĘCEJ: I Ty rozgrzej mnie…

Nie tylko wyniki badania Durex wskazują, że letnie miesiące budzą w ludziach chęć działania. Także wiele innych publikacji przedstawia naukowe wytłumaczenia niezwykłego wpływu tej pory roku na to, że czujemy się lepiej i czujemy… więcej!

PEŁNE SŁOŃCA WSPOMNIENIA Z WAKACJI
Psychologowie z Uniwersytetu w Michigan odkryli, że letnia pogoda nie tylko ma znaczny wpływ na nasze samopoczucie, ale także potrafi dodać kolorów naszym wspomnieniom. Co więcej, pobudza nas także do kreatywności. Jak wskazują badania, aby poczuć efekty, powinniśmy korzystać z pogody na świeżym powietrzu przynajmniej przez 30 minut dziennie. To właśnie sprawia, że lato to idealny czas na zbieranie wspomnień również z… sypialni, aby przenieść doznania tam, gdzie sięga wyobraźnia.

CIEPŁE POPOŁUDNIA DLA GORĄCEJ AURY
Kiedy jest najlepszy moment na spędzenie wyjątkowego czasu ze swoją drugą połówką? Jak wynika z badań przeprowadzonych przez Uniwersytet w Sussex, czujemy się zauważalnie szczęśliwsi, gdy przebywamy w naturalnym otoczeniu, a nie w zatłoczonym mieście. Często nie zdajemy sobie z tego z sprawy, jednak korzystając z dłuższych letnich wieczór powinniśmy jak najwięcej czasu spędzać na świeżym powietrzu i szukać w wytchnienia nad rzeką czy podczas spaceru po lesie.

Wiele badań wskazuje na to, że spędzanie wolnego czasu bliżej natury – choćby w miejskim parku czy ogrodzie botanicznym, pomaga zredukować poziom stresu, a nawet usprawnić pracę serca – komentuje Judith Heerwagen, która jest ekspertem w dziedzinie psychologii środowiska.

WIĘCEJ: Orgazm dla wszystkich?

ŁAP SŁOŃCE I POCZUJ POBUDZENIE
Większa ilość słońca wyzwala reakcje chemiczne, które potrafią obudzić energię do życia. Promienie słoneczne stymulują organizm do produkcji witaminy D, która ma ogromny wpływ na nasze zdrowie, włączając w to wyzwalanie serotoniny – neuroprzekaźnika odpowiedzialnego za nasze dobre samopoczucie.

Zanim wystawimy swoje ciało na dobroczynne działanie słońca, warto pamiętać o odpowiedniej ochronie przed promieniowaniem UVA i UVB. To doskonała okazja, aby poprosić partnera lub partnerkę o zmysłowy masaż połączony z aplikacją kremu z filtrem.
Jak wynika z badania opublikowanego w International Journal of Neuroscience zmysłowy dotyk ukochanej osoby zmniejsza wydzielanie kortyzolu – hormonu stresu – średnio o 31%. Jednocześnie, pobudzając organizm do produkcji o 28% większej dawki serotoniny i o 31% więcej dopaminy, czyli hormonów szczęścia!

WAKACYJNE PLANY? TAK!
Jak można przeczytać w artykule, opublikowanego na łamach naukowego czasopisma Applied Research in Quality of Life, już samo planowanie wakacyjnych przygód wpływa pozytywnie na nasze samopoczucie – niekiedy nawet bardziej niż ich realizacja! Z badania wynika, że sama świadomość zbliżających się wakacji zwiększa poczucie szczęścia aż na 8 tygodni przed samym urlopem. Czy to nie idealny horyzont czasowy na poszukiwanie pobudzenia w innych strefach naszego życia, na przykład w… miłosnej alkowie?

WIĘCEJ: Uprawiaj seks, wyglądaj młodziej

CO Z TEGO WYNIKA? LATO TO CZAS NA PODKRĘCENIE TEMPERATURY RÓWNIEŻ W SYPIALNI!
Istnieje wiele dowodów na to, że Efekt Letniego Pobudzenia to prawdziwy fenomen wsparty wiedzą naukową. Najcieplejsza pora roku sprawia, że chętniej się uśmiechamy, czujemy się lepiej i… bardziej atrakcyjnie.
Tymczasem, jak wynika z najnowszego badania marki Durex, co dziesiąta osoba przyznaje, że nie próbowała niczego nowego w sypialni od ponad… 6 lat! Warto więc łapać promienie słońca i skierować swoje spojrzenie ku ukochanej osobie, aby stworzyć namiętnie wspomnienia, które wzniecą w nas ogień na cały kolejny rok!

Ocen: 2
2 komentarze

Zostaw odpowiedź

Twój adres email nie będzie publikowany