Dziwne uboczne efekty odchudzania

skutki odchudzania

Istnieją niezliczone korzyści pozbycia się zbędnych kilogramów. Będziesz mieć więcej energii. Będziesz wyglądać i czuć się lepiej w szczuplejszych ubraniach.

Zmniejszy się ryzyko rozwoju cukrzycy, depresji, bezdechu sennego, bólu pleców, chorób układu krążenia i niektórych rodzajów raka.

Ale utrata dużej ilości kilogramów daje czasami jakieś dziwne efekty uboczne – mówi Tricia Leahey, profesor psychiatrii na Uniwersytecie w Warren Brown Alpert Medical School.

Podczas gdy plusy z odchudzania przewyższają minusy, cztery potencjalne  skutki uboczne mogą zniechęcić cię do dalszej walki ze zbędnymi kilogramami.

1. Luźna skóra
Niestety, jeśli stracisz na wadze, może skończyć się to obwisłymi fałdami nadmiaru skóry. “Skóra rozciąga się, aby pomieścić dodatkowe kilogramy”, mówi Adonis Maiquez, dyrektor wellness i medycyna regeneracyjna w Miami Instytute w USA.
Gdy tłuszcz znika, skóra nie jest już wystarczająco elastyczna i trudniej się kurczy – mówi Maiquez. Ilość luźnej skóry zależy od twojego wieku, jak szybko odchudziłaś się, jak często traciłaś i przybierałaś na wadze w przeszłości.

Twój ruch: Chirurgia plastyczna może być jedynym sposobem, aby pozbyć się dodatkowej skóry – mówi Holly Wyatt, profesor medycyny na Uniwersytecie w Kolorado. Ale warto zacząć ćwiczyć, skóra wtedy będzie bardziej napięta – sugeruje Wyatt. Wszystko czego potrzebujesz to para hantli i 30 minut, trzy razy w tygodniu.

WIĘCEJ: Wygraj walkę z cellulitem

2. Chandra
Powinnaś czuć się dumna z siebie, że straciłaś na wadze, więc dlaczego czujesz się tak nieszczęśliwa? Zrzucanie wagi może rzeczywiście zwiększyć ryzyko depresji, jak sugerują badania przeprowadzone na University College w Londynie. Naukowcy obserwowali prawie 2000 osób dorosłych z nadwagą przez cztery lata. Ludzie, którzy stracili co najmniej 5% masy ciała byli 78% bardziej narażeni na depresję niż ci, którzy w ogóle nie schudli.

“Często mamy nadzieję, że gdy schudniemy, nasze problemy znikną” mówi Alexis Conason, psycholog kliniczny z Nowego Jorku. “A kiedy schudniemy okazuje się, że nadal borykamy się z tymi samymi problemami. Czujemy się sfrustrowani i zniechęceni.”

Twój ruch: Śpij dużo i jedz zdrowo, kiedy jesteś głodna, aby zmniejszyć ryzyko wystąpienia depresji – mówi Conason. Jeśli jesteśmy dobrze odżywieni i wypoczęci, mamy większą siłę radzenia sobie z wyzwaniami. Jeśli utrata wagi tak nas bardzo zaabsorbowała, że zerwaliśmy kontakty z przyjaciółmi, należy poprosić psychologa o pomoc. Tak samo, jeśli wystąpią objawy depresji: uczucie smutku, izolowania się od innych, brak zainteresowania różnymi rzeczami.

WIĘCEJ: Smutek zmienia… mózg

3. Stracona miłość
W walce o utratę zbędnych kilogramów bardzo ważne jest wsparcie drugiej połowy. Wtedy łatwiej o sukces. Ale jeśli tego nie ma, twój związek może ucierpieć – tak sugerują badania North Carolina State University. Naukowcy przyglądali się parom, w których jeden z partnerów nie stracił na wadze. Jednostronna zmiana stylu życia często prowadziła do sporów i trudnych relacji między partnerami – mówi autor badania dr Lynsey Kluever Romo. Należy pamiętać, że utrata masy ciała może spowodować, że twoja druga połowa będzie miała poczucie zaniedbania, winny czy będzie zazdrosna.

Twój ruch: Wyjaśnij partnerowi, dlaczego utrata wagi jest dla Ciebie ważna. Jeśli ona zrozumie motywy, to jest bardziej prawdopodobne, że ci pomoże – mówi Conason. Nie proś, aby stosował się do twojego planu odchudzania. Twój upór może być błędnie zinterpretowany.

4. Ból brzucha
Niektórzy ludzie, którzy schudli mogą być narażeni na kamicę woreczka żółciowego (twarde guzki, które tworzą się w pęcherzyku żółciowym) – mówi, Wyatt. Jeśli zmniejszysz tłuszcz w diecie, twój woreczek żółciowy nie będzie potrzebował kurczyć się tak często. Przez to żółć będzie dłużej zalegała w woreczku, co prowadzi do powstawania kamieni – wyjaśnia.

Twój ruch: nie eliminuj całkowicie tłuszczu z diety – mówi Wyatt. Niech się pojawi, tylko uważaj, aby posiłki nie były zbyt tłuste. Skonsultuj się z lekarzem, jeśli występują objawy kamicy żółciowej, takie jak silny ból brzucha, nudności i gorączka.

WIĘCEJ: KAŻDY BRZUCH JEST INNY

źródło:www.prevention.com

Ocen: 3
3 komentarze
  1. Niestety odchudzanie spowodowało kamicę w woreczku. Musiałam iść na operację. To prawda, że też tak może być:(

  2. To prawda, tak się wziełam za odchudzanie, że moja koleżanka za mojego męża. Teraz jestem sama:(

Zostaw odpowiedź

Twój adres email nie będzie publikowany