Dzisiaj święto twoich oczu

wzrok

13 października obchodzimy Światowy Dzień Wzroku. Warto więc dzisiaj zastanowić się czy odpowiednio dbamy o nasze oczy. Bo dzięki temu będziemy dłużej cieszyć się dobrym wzrokiem.

Chociaż starzenie się wzroku jest procesem naturalnym, można go spowolnić i złagodzić, przyczyniając się do lepszego komfortu widzenia. Dowiedz się, w jaki sposób możesz tego dokonać.

Stanowisko do pracy

Zbyt długa praca przy komputerze może powodować zmęczenie oczu oraz niewyraźne widzenie. Postaw monitor na odpowiednim poziomie i w odpowiedniej odległości od twarzy (40-75 cm). Oczy powinny być na równi z górną częścią ekranu. Postaraj się umieścić komputer w takim miejscu, aby uniknąć odblasków światła słonecznego i lamp, które mogą dodatkowo drażnić oczy. Ważne, aby robić sobie regularne przerwy od pracy. Dobrym pomysłem jest odprężenie oczu poprzez patrzenie w dal na przyrodę (drzewa, trawę, które mają kojący, zielony kolor).

Odpowiednie oświetlenie

Oczy najlepiej tolerują światło naturalne. Planując oświetlenie domu należy zwrócić szczególną uwagę na to, aby było ono nie za ostre, nie za słabe oraz niezbyt intensywne. Nigdy nie narażaj wzroku na pracę bez odpowiedniego naświetlenia – przy pisaniu, rozwiązywaniu krzyżówek, czy czytaniu książek nie zapomnij o lampce.

Ochrona oczu przed słońcem

Promieniowanie ultrafioletowe wytwarzane przez słońce może być niebezpieczne dla naszych oczu. Dlatego wybierając się na spacer wiosną i latem, nie zapominaj o okularach przeciwsłonecznych, które są wyposażone w filtry UV.

Rola luteiny i zeaksantyny w diecie

Do prawidłowego widzenia niezbędna jest również dieta. Luteina działa jak filtr, zabezpieczając oko przed szkodliwym światłem UVA i UVB. Organizm ludzki nie wytwarza luteiny, dlatego należy dostarczyć ją wraz z dietą lub w postaci suplementacji. Po wchłonięciu przez organizm luteina gromadzi się głównie w plamce żółtej oraz w siatkówce – chroni naczynia włosowate siatkówki i fotoreceptory plamki żółtej przed uszkodzeniami.

INNE: Dlaczego wzrok pogarsza się z wiekiem

Zeaksantyna to drugi obok luteiny karotenoid znajdujący się w centralnej części siatkówki oka. Substancja ta nie tylko chroni przed wolnymi rodnikami, ale również przed szkodliwym dla oczu działaniem fal światła niebieskiego.

Czy wiesz, że… luteina i zeaksantyna są syntetyzowane wyłącznie przez rośliny? Są rozpuszczalne w tłuszczach – tłuszcz jest potrzebny do ich efektywnego wchłaniania w jelicie cienkim. Dlatego też produkty będące źródłem luteiny i zeaksantyny powinny być spożywane z posiłkiem zawierającym tłuszcz. Ponadto przyswajanie luteiny i zeaksantyny jest ułatwione przez należyte rozdrobnienie pokarmu (dokładne żucie) i gotowanie potraw.

Ocen: 0
1 komentarz

Zostaw odpowiedź

Twój adres email nie będzie publikowany