Drożdżowe zajączki na Wielkanoc

drożdżowe zajączki

Barankowe ciasta pojawiają się na wielkanocnym stole. My proponujmy drożdżowe zajączki. Cudna zabawa w kuchni dla całej rodziny a później super smakują.

Temp. pieczenia: ok.  180°C
Czas pieczenia: ok. 20-25 min.

Drożdżowe zajączki składniki:

Ciasto:
250 ml mleka
80 g masła
600 g mąki
1 opak. Drożdży instant np. Dr. Oetkera
100 g cukru
¼ łyżeczki soli
2 szt. Jajek

Do smarowania:
1 szt. jajka
6 łyżek wody

Do dekoracji:
1 opak. Pisaków cukrowych np. Dr. Oetkera
1 opak. Perełek kolorowych np. Dr. Oetkera
1 opak. Margaretek z opłatka np. Dr. Oetkera

Drożdżowe zajączki przygotowanie:

przepisy wielkanocne

1.Mleko lekko podgrzej. Roztop i przestudź masło. Mąkę przesiej do miski, dodaj drożdże, cukier, sól i dokładnie wymieszaj. Do suchych składników dodaj jajka i ciepłe mleko. Całość zagnieć. Pod koniec stopniowo dodawaj roztopione masło i zagniataj do uzyskania gładkiego sprężystego ciasta.

WIĘCEJ: Wielkanocne babeczki-zajączki

przepisy wielkanocne

2. Ciasto umieść w misce, przykryj ściereczką i odstaw do wyrośnięcia (aż podwoi objętość).

przepisy wielkanocne

3. Po wyrośnięciu ciasto krótko zagnieć i podziel na części: 12 większych kulek (na tułów), 12 mniejszych kulek (na głowę) i jeden kawałek, z którego formujemy wałek i będziemy z niego odcinać kawałki ciasta na uszy. W czasie formowania pojedynczych kulek przykryj pozostałe części ciasta, aby nie obsychały.

przepisy wielkanocne

WIĘCEJ: Wieniec drożdżowy ze śliwkami kalifornijskimi

4. Każdą większą kulkę połącz z mniejszą smarując na łączeniu roztrzepanym jajkiem i układaj na blasze. Z wałka ciasta odcinaj bardzo wąskie paski, układaj je na głowie zająca na płasko (do góry stroną z której było cięcie. Dzięki temu uzyskasz charakterystyczny kształt ucha).

przepisy wielkanocne

5. Patyczkiem dociśnij końcówki uszu na głowie zająca, tak aby się z nią zlepiły. Po wykonaniu wszystkich zajączków przykryj je ściereczką i odstaw do wyrośnięcia na ok. 30 min. Przed pieczeniem posmaruj zajączki roztrzepanym jajkiem z wodą. Wstaw do nagrzanego piekarnika. Po ostudzeniu udekoruj zajączki słodkimi dekoracjami.

Ocen: 0
1 komentarz

Zostaw odpowiedź

Twój adres email nie będzie publikowany