Domowe środki czystości z dodatkami cukierniczymi: uniwersalna pasta, płyn czyszczący, płyn do mycia naczyń, środki do prania

domowe środki czystościDomowe środki czystości bija rekordy popularności. Nic dziwnego, bo nie uczulają, są ekologiczne, proste do wykonania i skuteczne. Niemal każdą powierzchnię pomoże pięknie wyczyścić nieoczywisty duet – soda oczyszczona i kwasek cytrynowy.

Sprzątanie z udziałem naturalnych produktów nie będzie tak szybkie jak z użyciem wszechobecnej chemii gospodarczej, ale równie skuteczne, a ponadto bezpieczne, tańsze, zdrowsze i bardziej przyjazne naturze. Przygodę z ekoporządkami warto rozpocząć od przygotowania kilku podstawowych środków czystości: uniwersalnej pasty z sody oczyszczonej, wszechstronnego płynu czyszczącego, domowego płynu do mycia naczyń, pasty do usuwania zacieków i osadów oraz domowego proszku do prania i płynu do płukania tkanin.

Domowe środki czystości: uniwersalna pasta z sody oczyszczonej

Uporczywe zabrudzenia to prawdziwa zmora każdej kuchni i łazienki. Wszędzie, gdzie jest duża wilgoć, mogą pojawić się trudne do usunięcia zacieki. Do tego typu zadań specjalnych idealna będzie pasta z sody oczyszczonej. Do proszku należy dodać kilka kropel wody, aby powstało gęste smarowidło. Pastę za pomocą szczoteczki do zębów lub ściereczki nakłada się na brudną powierzchnię (np. fugi, przypalony piekarnik, kabinę prysznicową) i po upływie 15 minut zmywa wodą ze szczyptą rozpuszczonego kwasku cytrynowego.

Domowe środki czystości: wszechstronny płyn czyszczący

Do sprzątania blatów, umywalki, brodzika i innych powierzchni doskonale sprawdzi się płyn czyszczący na bazie kwasku cytrynowego. Pięć łyżek kwasku trzeba rozpuścić w połowie szklanki przegotowanej wody i dodać kilka kropel ulubionego olejku eterycznego – np. z drzewa herbacianego. Wszystkie składniki należy umieścić w butelce z atomizerem i powstałym płynem spryskiwać miejsca przeznaczone do wyczyszczenia.

Domowy płyn do mycia naczyń o owocowym zapachu

Do przygotowania ekologicznego płynu do naczyń potrzeba tylko kilku naturalnych produktów w odpowiednich proporcjach. Wystarczy ok. 10 g płatków mydlanych (lub startego szarego mydła), łyżka sody oczyszczonej, łyżka kwasku cytrynowego i 5 – 10 kropli olejku eterycznego limonkowego lub pomarańczowego. Składniki umieszcza się w butelce, miesza, zalewa ciepłą wodą i ponownie miesza do uzyskania jednolitej konsystencji. Poza tym soda oczyszczona pozwoli odświeżyć gąbki do zmywania i usunąć z nich brud. Ściereczki powinno się moczyć w stężonym rozworze sody oczyszczonej (2 łyżki sody rozpuszczone w 500 ml ciepłej wody).

Zobacz też:

Nietypowe zastosowanie wody gazowanej: do kwiatów, sprzątania i przygotowania posiłków

Ocet – nietypowe zastosowanie octu dla zdrowia i w domu

Torebka z czarną herbatą: nietypowe zastosowania torebki po herbacie

Domowe środki czystości: usuwanie zacieków i osadów

Ślady po kawie czy herbacie na kubkach, szklankach i łyżeczkach są bardzo trudne do domycia. Można się ich pozbyć za pomocą kwasku cytrynowego – należy zanurzyć wilgotną gąbkę w proszku i wypolerować nią brudne miejsca, a następnie umyć naczynia jak zwykle przy pomocy płynu do naczyń. Wyjątkowo uporczywe zabrudzenia można usunąć za pośrednictwem pasty z kwasku cytrynowego (kilka kropel wody dodane do kwasku), której grubą warstwę umieszcza się na brudnej powierzchni i zostawia na ok. 15 minut po czym zmywa.

Taki zabieg jednocześnie nada połysku czyszczonym rzeczom. Aby pozbyć się kamienia, warto zastosować miksturę z 2 łyżek octu i 2 łyżek sody oczyszczonej. Z wymieszanych produktów formuje się gęstą masę, którą nanosi się na obszary pokryte kamieniem, po wyczyszczeniu gąbką preparat pozostawia się na 15 minut, a następnie spłukuje się go ciepłą wodą.

Domowe środki czystości: środki do prania

W domowych warunkach i bez większego wysiłku można przygotować także skuteczne środki do prania, które będą bezpieczne dla środowiska wodnego, a jednocześnie hipoalergiczne. Domowy proszek można przygotować ze szklanki sody kalcynowanej (zmiękcza wodę), szklanki boraksu (usuwa zapachy, dezynfekuje), 1,5 szklanki startego szarego mydła lub hipoalergicznych płatków mydlanych oraz ¼ szklanki sody oczyszczonej. Wszystkie składniki należy dokładnie połączyć. Stosować ok. 3 łyżek na jedno pranie.

Aby ubrania były miękkie i pachnące, warto dodać 2 łyżki samodzielnie zrobionego płynu do płukania. W 100 ml ciepłej wody należy rozpuścić łyżeczkę kwasku cytrynowego i kilka kropel olejku z drzewa herbacianego. Tłuste plamy z tkanin usunie soda oczyszczona z gorącą wodą (brudne miejsce zalać wodą, posypać sodą, spłukać po 15 minutach i przystąpić do ręcznego prania). Soda oczyszczona (¾ szklanki) i kwasek cytrynowy (⅓ szklanki) pozwolą wyczyścić również wnętrze pralki. Wybrany proszek wsypuje się do odpowiedniej komory urządzenia, uruchamia pełny cykl prania (temperatura 90 stopni, bez ubrań w środku) i… gotowe.

źródło: appetita

Ocen: 2
Nie ma jeszcze komentarzy

Zostaw odpowiedź

Twój adres email nie będzie publikowany