Dlaczego boli brzuch

ból brzucha

Ból brzucha jest najczęstszą dolegliwością i jest mnóstwo jego przyczyn.

Ból brzucha – przyczyny

Istnieją trzy dominujące źródła powstawania bólu brzucha: stres, problemy związane z dietą (złe nawyki żywieniowe i nietolerancje pokarmowe) oraz, w przypadku kobiet, menstruacja.

Stres

Stres jako czynnik powodujący powstawanie dolegliwości brzusznych wymieniany był częściej przez badanych mężczyzn. Jednak również kobiety doświadczają tych przykrych konsekwencji życia w ciągłym napięciu, spowodowanego brakiem czasu i codziennym pośpiechem. W przypadku panów, stres związany jest zazwyczaj z pracą, presją ze strony klientów i przełożonych, dla studentów dodatkowo z sesją egzaminacyjną. Mężczyźni, zwłaszcza starsi, rzadziej wskazują na czynniki związane z obowiązkami pozazawodowymi. Kobiety często mówią o trudnościach w łączeniu pracy z obowiązkami domowymi i rodzicielskimi oraz ogólnym codziennym dotrzymywaniu terminów.

WIĘCEJ: Jesteś zestresowana? Oto dieta dla ciebie

Zła dieta

Niewłaściwe nawyki żywieniowe i związane z tym zaburzenia procesów trawiennych to kolejne bardzo ważne czynniki generujące ból brzucha. Nieregularne spożywanie posiłków, jedzenie w pośpiechu „na mieście”, ciężkostrawne czy nieświeże potrawy – to główne błędy żywieniowe skutkujące bólem brzucha, do których przyznają się kobiety oraz mężczyźni z grupy wiekowej 19-39 lat. Wspomniani panowie dodatkowo skarżyli się na dolegliwości po spożyciu dań „ostrych” oraz typu fast-food.

Bóle brzucha związane z dietą i trawieniem w starszej grupie badanych mężczyzn (40-60 lat)  były najczęściej wynikiem spożywania konkretnych produktów indywidualnie nietolerowanych przez organizm, takich jak: napoje gazowane, chipsy, jedzenie „ostre” lub oceniane przez nich jako ciężkostrawne (grzyby, fasola). W niektórych przypadkach ból pojawiał się po jedzeniu typu fast-food i stołowaniu się „na mieście”, ale zdecydowanie rzadziej niż w grupie młodszych mężczyzn (19-39 lat), oraz w sytuacji przejedzenia, jedzenia potraw ciężkostrawnych lub ostrych.

Ból menstruacyjny

Ból menstruacyjny, towarzyszący dużej części kobiet, jest szczególnie dokuczliwy dla młodych dziewcząt, u których dopiero rozpoczęło się miesiączkowanie. Ból zwykle pojawia się w pierwszych dniach krwawienia. Nie musi trwać długo, ale potrafi być naprawdę silny i w znacznym stopniu ograniczać codzienne funkcjonowanie.

WIĘCEJ: BÓL BRZUCHA W TRZECH ODSŁONACH

Źródło: NO-SPA

Ocen: 0
1 komentarz

Zostaw odpowiedź

Twój adres email nie będzie publikowany