Dieta w ciąży – co jest najlepsze dla ciebie i dziecka?

dieta w ciazyDieta w ciąży to nie dieta odchudzająca. Odchudzanie się jest wręcz niebezpieczne dla ciebie i dziecka. Tym bardziej, że taka dieta spowodowałaby ograniczenie ważnych składników odżywczych. Przede wszystkim żelaza i kwasu foliowego. Ciąża to czas, aby wprowadzić zdrową dietę.

Zdrowe odżywianie podczas ciąży ma kluczowe znaczenie dla rozwoju dziecka. Aby uzyskać potrzebne składniki odżywcze, musisz jeść różne produkty: owoce, warzywa, produkty mleczne, białko, pieczywo i ziarna. Zazwyczaj powinnaś spożywać dodatkowo 300 kalorii dziennie. Oto co powinno się znaleźć w twojej diecie:

Dieta w ciąży: owoce i warzywa

Zawierają wiele ważnych składników odżywczych potrzebnych kobiecie w ciąży, szczególnie witaminę C i kwas foliowy. Kobieta w ciąży potrzebuje co najmniej 70 mg witaminy C dziennie. Zawierają ja przede wszystkim pomarańcze i grejpfruty oraz brokuły, pomidory i brukselka.

Aby zapobiec uszkodzeniom cewy nerwowej, zaleca się dla kobiet w ciąży 0,4 mg kwasu foliowego na dobę. Dobre źródło kwasu foliowego to ciemnozielone warzywa liściaste oraz rośliny strączkowe.

Ile jeść? 2-4 porcje owoców i 4 lub więcej porcji warzyw dziennie.

Dieta w ciąży: pieczywo i ziarna

Główne źródło energii dla kobiet w ciąży to węglowodany  znajdujące się w pieczywie i ziarnach. Pełnoziarniste produkty dostarcza ważnych składników odżywczych, takich jak żelazo, witaminy z grupy B, błonnik i białko.

Ile jeść? W zależności od wagi należy spożywać codziennie od 6 do 11 porcji chleba lub ziaren dziennie.

TO CIĘ ZAINTERESUJE:

4 miesiąc ciąży, czyli będzie synek czy córeczka?

Jak spać w ciąży, aby było bezpiecznie?

Dieta w ciąży: białko

Mięso, drób, ryby, jaja i fasola zawierają białko, witaminy z grupy B i żelazo potrzebne w ciąży. Rozwijające się dziecko potrzebuje dużo białka, szczególnie w drugim i trzecim trymestrze . Żelazo zaś pomaga przenosić tlen do rosnącego dziecka, a także sprawia, że kobieta w ciąży nie jest osłabiona, zmęczona czy drażliwa.

Ile jeść? Należy spożywać co najmniej 3 porcje białka dziennie.

Dieta w ciąży: nabiał

Co najmniej 1000 mg wapnia jest potrzebne codziennie, aby wesprzeć ciążę. Wapń jest niezbędny do budowy silnych zębów i kości, prawidłowego krzepnięcia krwi oraz funkcjonowania mięśni i nerwów. Ponieważ rozwijające się dziecko wymaga znacznej ilości wapnia, będzie on pobierany z kości kobiety ciężarnej, jeśli nie będzie spożywała odpowiedniej jego ilości. Dobrym źródłem wapnia są: mleko, ser, jogurt i śmietana. Wapno znajduje się także w zielonych warzywach, owocach morza, fasoli i suszonym grochu.

Ile jeść? Powinnaś codziennie spożywać co najmniej 4 porcje produktуw mlecznych.

Ocen: 4
Nie ma jeszcze komentarzy

Zostaw odpowiedź

Twój adres email nie będzie publikowany