Dieta FODMAP powoduje wzdęcia

dieta fodmapDieta FODMAP choć brzmi niezrozumiale to pod tą nazwą kryją się węglowodany, które są słabo wchłaniane przez jelita. Wydaje ci się, że jesz zdrowo a męczą cię wzdęcia. Twój brzuch zaraz pęknie, bo jest pełen gazów jak balon.

Okazuje się, że największymi winowajcami są FODMAPs. Skrót ten oznacza fermentację, oligosacharydy, disacharydy, cukry proste i poliole. W skrócie: “Te węglowodany są słabo wchłaniane w jelicie cienkim i szybko fermentowane przez bakterie w przewodzie pokarmowym” – mówi Julia Greer, profesor medycyny na Uniwersytecie w Pittsburghu. Proces ten prowadzi do wytwarzania gazu, a w konsekwencji do wzdęć.

Dieta FODMAP oto 7 przestępców:

Jogurt

jogurt

“Jest reklamowany jako doskonałe źródło probiotyków, ale niektóre rodzaje jogurtu mogą w rzeczywistości przynosić więcej szkody niż pożytku. To dlatego, że produkty mleczne zawierają cząsteczki cukru laktozy, która zostanie sfermentowana w organizmie i tworzy pęcherzyki gazu i wzdęcia” – mówi Greer.

Ale to nie znaczy, że wszystkie jogurty są niedobre. Zwykły jogurt grecki, który ma około 12 g cukru i dużo białka, jest ok. Beztłuszczowe jogurty o niskiej zawartości tłuszczu są zdradzieckie, bo mogą zawierać do 30 gramów cukru, co czyni je potencjalnymi winowajcami wzdęć.

Warzywa kapustne

“Brukselka, brokuły, kalafior zawierają rodzaj węglowodanów nazywany rafinozą. W organizmie człowieka nie ma enzymu potrzebnego do rozkładu rafinozy, więc przechodzi przez jelito cienkie niestrawiony. I kiedy jedzenie trafia do jelita grubego rozpoczyna się jego kwaszenie przez bakterie. Rezultat? Nagromadzenie gazu w jelicie grubym, co generuje wzdęcia” – wyjaśnia Greer. Aby te warzywa były łatwiejsze dla naszego brzucha, spróbuj je upiec.

TO CIĘ ZAINTERESUJE:

Gdy ból brzucha, wzdęcia czy zaparcia nie dają Ci spokoju

Masz zaparcia? Te produkty ci pomogą!

Zdrowe jelita to sposób aby nie chorować

Fasola

Odporna na trawienie skrobia występuje w zewnętrznej powłoce fasoli. Aby fasola nie wywoływała wzdęcia, Greer zaleca moczenie suszonych roślin strączkowych na noc. Nawilżając je zepsuje się część skrobi, więc mniej jej trafi do jelita grubego.

Cebule

cebula

Fruktan, który znajduje się w cebuli, może oznaczać kłopoty dla Twojego brzucha. “Żywność taka jak pory, szalotki i cebule są słabo wchłaniane i powodują zwiększoną zawartość wody w jelicie” – mówi Chang. Rezultat? Produkcja gazu i wzdęcia.

Arbuz

Naturalnie słodki owoc ma bardzo wysoki poziom fruktozy. Około 30-40% ludzi, nie może całkowicie wchłonąć fruktozy, a to prowadzi do wzdęć, gazów, a czasem nawet do biegunek.

Sztuczne słodziki

Sorbitol i ksylitol, środki słodzące, często występują w gumie do żucia, wchłaniają się bardzo powoli w jelicie cienkim. W rezultacie, te alkohole cukrowe mogą powodować powstawanie gazu, wzdęć, skurczy, a czasem biegunek.

Ziarna

ziarna

Pszenica i żyto są na tej liście ze względu na zawartość niestrawialnego fruktanu. Dla osób z nietolerancją glutenu jedzenie tych ziaren (i innych), wywołuje reakcję odpornościową, powodującą zniszczenie błony śluzowej jelita cienkiego. Prowadzi to do powstawania gazów, wzdęć, biegunek lub zaparć. Ale nawet jeśli nie masz nietolerancji glutenu, nierozpuszczalny błonnik może wciąż być fermentowany przez bakterie, co prowadzi do wydzielania gazów.

Ocen: 2
2 komentarze

Zostaw odpowiedź

Twój adres email nie będzie publikowany