Dentofobia: dentysta wcale nie musi być taki groźny

dentystaDentysta nikomu nie kojarzy się dobrze. Jak wynika z badań przeprowadzonych dla NZOZ Prima-Dent, dentofobia, bo taką nazwę nosi lęk przed leczeniem stomatologicznym, towarzyszy prawie połowie Polaków. Naprzeciw problemowi wychodzą dentyści, zachęcając do wizyt adaptacyjnych, które mają oswajać najmłodszych z gabinetem.

Co radzi dentysta dla niemowlaka

Praca nad pięknym i zdrowym uśmiechem zaczyna się bardzo wcześnie. Pierwsza wizyta u dentysty powinna się odbyć jeszcze zanim dziecko pojawi się na świecie. Podczas takiego spotkania lekarz stomatolog doradzi jak zapewnić prawidłowy rozwój żuchwy m.in. poprzez wybór smoczka lub poinformuje o możliwości zastosowania płytki przedsionkowej, która we wskazanych przypadkach zastępuje smoczek zapobiegając zniekształceniom wałów zębowych.

Dentysta zaleci fluoryzację

Zaleci mamie fluoryzację endogenną (wewnętrzną – stosowaną za pomocą tabletek wzmacniających) w porozumieniu z lekarzem pediatrą. Ponadto uświadomi przyszłą mamę, że próchnica to choroba zakaźna i pod żadnym pozorem nie można brać do ust smoczka malucha oraz opowie o próchnicy butelkowej, która zdarza się bardzo często i powstaje na skutek nieświadomości rodziców. Istotne jest również ustalenie pozycji, w jakiej powinno spać dziecko: jeżeli  będzie miało za wysoko pod głową, to grozi mu niedorozwój żuchwy, jeśli zbytnio odchyloną do tyłu – żuchwa ulegnie przerostowi.

TO CIĘ ZAINTERESUJE:

Pasta do zębów – zobacz jakie mity o niej krążą

Źle sypiasz? Udaj się do stomatologa

Mycie zębów – 10 nieświadomych błędów, jakie popełniamy

Pierwsza wizyta u dentysty

Pierwsza wizyta z dzieckiem powinna odbyć się najpóźniej około 6 miesiąca życia, gdy zaczyna się ząbkowanie. Lekarz zaleci odpowiedni żel znieczulający i fluoryzację oraz skontroluje proces pojawiania się ząbków. Kolejne wizyty należy przeprowadzać regularnie, co 2-4 miesiące, tak aby lekarz mógł ocenić stan układu stomatologicznego i zalecić najlepsze możliwe rozwiązania w danym momencie.

Ocen: 2
Nie ma jeszcze komentarzy

Zostaw odpowiedź

Twój adres email nie będzie publikowany