Demencja rozpoznana u… dentysty

demencja

Demencja to jedna z tych chorób, której wczesna diagnoza i terapia w znacznym stopniu zahamowuje tempo rozwoju choroby, a co za tym idzie poprawia jakość życia pacjenta.

Towarzystwo Alzheimer’s Society informuje, że paradoksalnie, pierwszą osobą, która może zdiagnozować demencję jest nie neurolog, lecz… dentysta. Zdziwieni?

Demencja – zły stan jamy ustnej

Zgodnie z informacją brytyjskich naukowców to właśnie stomatolog, przyjmując niekiedy rolę lekarza pierwszego kontaktu, może rozpoznać pierwsze symptomy demencji u pacjenta. Informacje te potwierdza British Dental Health Foundation, gdyż stomatolog już podczas rutynowego przeglądu jamy ustnej może zaobserwować nie tylko pierwsze objawy próchnicy czy paradontozy, ale także – co zaskakuje – demencji. W jaki sposób? Odpowiedź jest zaskakująco prosta – po złym stanie jamy ustnej. Bowiem wiele osób z otępieniem bardzo często nie jest w stanie prawidłowo dbać o higienę zębów, co może być cenną informacją dla kolejnych lekarzy z punktu widzenia procesu diagnostycznego choroby.

WIĘCEJ: Demencja cyfrowa – czyli co z naszym mózgiem robią nowe technologie

– Pierwsze objawy demencji mogą być nieoczywiste dla laika. Zaczynać się może od umiarkowanych problemów z pamięcią, zagubieniem w codziennych czynnościach, spadkiem koncentracji czy huśtawkami nastroju – objawy te możemy złożyć na karb roztargnienia, bagatelizować i nie szukać pomocy. Jednak jako że większość z nas stomatologa odwiedza regularnie, to właśnie on może dostrzec niepokojące symptomy. Zaniedbane zęby lub dziąsła nie muszą sugerować lenistwa czy braku czasu, ale właśnie zaburzenia zdolności poznawczych i wynikające z nich narastające trudności z codziennymi czynnościami, za którymi może stać demencja – komentuje dr n. med. Gabriela Kłodowska-Duda z kliniki Neuro-Care w Katowicach.

Naukowcy twierdzą, że wczesne stadia choroby i zaburzenia czynności poznawczych mogą sprawiać, że pacjent będzie miał problemy z informowaniem m.in. o stanie zdrowia jamy ustnej. Stomatolog po zaobserwowaniu nietypowych zachowań pacjenta powinien go skierować do lekarza rodzinnego lub specjalisty neurologa, co znacznie przyśpieszy proces diagnostyczny i efekty terapii farmakologicznej. Dobry stan zębów i dziąseł to również istotna korzyść dla pacjenta z demencją, wpływa na jego poczucie własnej wartości i komfort, rzutuje na relacje międzyludzkie oraz właściwe odżywianie się. Choroby zębów i dziąseł oraz dyskomfort z nimi związany mogą dodatkowo pogorszyć psychiczny stan chorego na demencję.

WIĘCEJ: Dieta dla mózgu

Brytyjska organizacja wzywa do większej integracji pomiędzy stomatologami i lekarzami innych specjalizacji, co może skutkować szybszą diagnozą i lepszym życiem dla samego chorego.

– W miarę jak choroba postępuje, pacjent często zapomina o wykonywaniu rutynowych czynności, traci zainteresowanie lub wolę ich wykonywania. Dlatego tak ważne jest – szczególnie na dalszym etapie rozwoju choroby – wsparcie bliskich i opiekunów, którzy pomagają w codziennych czynnościach i przypominają o odpowiedniej, regularnej higienie, porach posiłków, braniu leków oraz wizytach u lekarza. Choroba wymaga kompleksowej opieki, stąd tak ważna jest współpraca lekarzy wielu specjalności. Wczesne wykrycie otępienia ma duże znaczenie, ponieważ pozwala wcześniej łagodzić  towarzyszące mu objawy już od wczesnego stadium – przekonuje neurolog.

Ocen: 0
2 komentarze

Zostaw odpowiedź

Twój adres email nie będzie publikowany