Czas zakręcać słoiki!

jak robić przetwory

Kulinarny szał, który zawdzięczamy głównie popularności programów o gotowaniu, ogarnął nas na dobre, a wraz z nim wróciła moda na domowe przetwory.

Słoiki zakręcają już praktycznie wszyscy. Celebryci, blogerzy, ale również nasi znajomi i sąsiedzi chwalą się w mediach społecznościowych swoimi najnowszymi… wekami. I bardzo dobrze, w końcu domowe przetwory są smaczniejsze i tańsze niż te ze sklepu.

Przygotowywanie konfitur może wydawać się żmudne i czasochłonne, ale tak naprawdę, wystarczy tradycyjny biały cukier, owoce i odrobina chęci. I naprawdę nie musimy robić tego sami… Do wspólnego wekowania warto zaprosić całą rodzinę, znajomych lub przyjaciółki. Będzie to doskonała okazja do rozmów, na które brak czasu w codziennej krzątaninie.

WIĘCEJ: Sposób na gęste przetwory

– Wspólne przygotowywanie przetworów to świetny sposób na spędzanie wolnego czasu. Już dziś zaznaczmy więc w kulinarnym kalendarzu kilka dni, które latem i jesienią spędzimy na zapełnianiu domowej spiżarni – mówi Agnieszka Piątkowska z prettybaked.pl. – Efekt? Łącząc przyjemne z pożytecznym otrzymamy pyszne domowe przetwory, z najlepszych, bo wybranych przez nas ulubionych owoców.

Żelazne zasady

Wspólne wekowanie zakończy się kulinarnym sukcesem, jeśli będziemy pamiętać o kilku zasadach.  Po pierwsze do przygotowania konfitur wystarczy tradycyjny, biały cukier, który nie tylko osłodzi nasze wyroby, ale przede wszystkim jako naturalny środek konserwujący zapobiegnie ich zepsuciu. Po drugie warto stosować proporcję 1:1, gdzie na kilogram owoców zużywamy kilogram cukru. Po trzecie najlepsze przetwory powstają z dojrzałych owoców.

Kalendarz Przetworów

Czerwiec: truskawki, poziomki, czereśnie
Lipiec: morele, jeżyny, jagody, agrest, porzeczki, brzoskwinie, wiśnie
Sierpień: jeżyny, maliny, mirabelki
Wrzesień: jabłka, śliwki, winogron

Teraz, kiedy zapoznaliśmy się z podstawowymi informacjami czas zacząć! W przygotowaniach ogranicza nas przecież tylko wyobraźnia…

Ocen: 0
1 komentarz

Zostaw odpowiedź

Twój adres email nie będzie publikowany