Spis treści
Lecznicza moc kwiatów czarnego bzu
Sezon na zbiór kwiatów rozpoczyna się w czerwcu a kończy w lipcu. Powinno się zrywać kwiaty już rozwinięte, przy ładnej pogodzie kiedy są suche.
Nie wolno ich suszyć na słońcu bo ciemnieją i tracą swoje właściwości lecznicze
Kwiaty zawierają duże ilości flawonoidów, kwasów organicznych a także garbników olejków i soli mineralnych. Działają przeciwgorączkowo i przeciwnapotnie. Mają pozytywny wpływ na układ trawienny, łagodzą wzdęcia i zgagę. Doskonale sprawdzają się w chorobach nerek. Wzmacniają też błonę śluzową dróg oddechowych. Obniżają ciśnienie krwi i zapobiegają odkładaniu się tłuszczu w organizmie. Posiadają właściwości wykrztuśne, przeciwzapalne i łagodzące ból oraz stany zapalne skóry.
Warto zebrać owoce czarnego bzu
Najlepiej robić to we wrześniu i w październiku. Zrywa się je gdy są dojrzałe, czarne i lśniące. Szypułki należy usunąć po wysuszeniu.
Owoce pełne są nie tylko kwasów organicznych (m.in. octowy, jabłkowy) ale i witaminy C i A oraz z grupy B. Mają sole mineralne czyli wapń, potas, żelazo, sód a także pektyny.
Przetwory z owoców czarnego bzu – dżemy, soki, odwary i napary – maja właściwości napotne, moczopędne i przeczyszczające. Usuwają z organizmu szkodliwe produkty przemiany materii. Ponieważ owoce zawierają antocyjany to uszczelniają naczynia krwionośne, polepszając krążenie i wzrok. Działają też rozkurczowo i przeciwzapalnie. Są więc stosowane w nerwobólach, bólach mięśni jak i w reumatyzmie. Stosowane są jako naturalny antybiotyk bo mają właściwości również przeciwwirusowe. Sprawdzają się przy infekcjach, chorobach zakaźnych, zatruciach. Doskonale łagodzą kaszel.
Wzmacniają też organizm, pobudzają apetyt i uspokajają
Liście czarnego bzu też się przydadzą
Zbieramy je od maja do czerwca czyli tuż przed kwitnieniem bzu. Dają przyjemną w smaku herbatkę o właściwościach zbliżonych do zielonej herbaty. Maja też działanie przeciwwirusowe, oczyszczające, rozkurczowe. Pobudzają przemianę materii. Hamują procesy zapalne – idealne przy zapaleniach spojówek oraz jako płukanka przy zapaleniu jamy ustnej i gardła. Wzmacniają również odporność organizmu.
Zobacz też:
Jarmuż – zdrowotne właściwości i zalety. Wartości odżywcze i sposoby przygotowania jarmużu
Morwa biała i czarna nie tylko dla cukrzyków. Właściwości lecznicze, zastosowanie i przepisy
Sok z marchwi – poznaj jego zdrowotne właściwości
Trochę przepisów z czarnego bzu
Najbardziej popularny jest sok z owoców czarnego bzu. Rozgrzewamy je w garnku aż puszczą sok. Rozgniatamy na miazgę i przeciskamy przez gazę, zagotowujemy z miodem (1 część miodu na 10 soku). Rozlewamy do ciemnych butelek. Pijemy 3 razy dziennie szklankę rozcieńczonego soku z wodą (50 g soku – reszta wody).
Możemy również zrobić odwar z kwiatów bzu. Łyżkę kwiatów zalewamy szklanką zimnej wody, doprowadzamy do wrzenia i gotujemy na małym ogniu 5 minut. Odstawiamy na 15 minut i odcedzamy. Pijemy 3 razy dziennie 1/3 szklanki.
Z suszonych liści łatwo zrobić herbatkę. Dwie łyżki zalewamy wrzątkiem i trzymamy pod przykryciem około 15 minut. Przecedzamy i pijemy gorącą.
To trzeba wiedzieć o czarnym bzie
Nie wolno jeść ani kwiatów ani świeżych owoców czarnego bzu. Zawierają one bowiem trującą substancje która powoduje wymioty. Mogą pojawić się zaburzenia oddychania, zawroty głowy. Na szczęście przy suszeniu, mrożeniu czy gotowaniu rozkłada się i jest nieszkodliwa.