Cukrzyca – niechciany gość w sypialni

cukrzyca

Cukrzyca to obecnie pierwsza niezakaźna epidemia na świecie. Ma istotny wpływ na praktycznie każdą sferę życia. Może wpływać na kobiety w szczególny sposób, powodując szereg nieprzyjemnych problemów intymnych takich jak suchość pochwy czy ból podczas stosunku.

Cukrzyca to choroba metaboliczna charakteryzująca się podwyższonym poziomem glukozy we krwi, który spowodowany jest nieprawidłową produkcją lub działaniem insuliny. Długotrwały przebieg choroby wiąże się z uszkodzeniem i niewydolnością różnych narządów, zwłaszcza oczu, nerek, nerwów, serca i naczyń krwionośnych. Jak szacuje Koalicja na Rzecz Walki z Cukrzycą w Polsce, liczba diabetyków wynosi nawet 3,5 mln i ma niestety stałą tendencję wzrostową. Co więcej, aż 1 na 3 osoby z cukrzycą nie jest świadoma swojej choroby.

Co jedenasta osoba w Polsce cierpi na cukrzycę, więc można podejrzewać, że choroba ta została w pewnym stopniu oswojona. Nawet osoby zdrowe wiedzą, że diabetyk musi przebywać na odpowiedniej diecie, przyjmować leki przeciwcukrzycowe i dostarczać sobie insulinę poprzez zastrzyki lub za pomocą specjalnej pompy. Jednak to co zostaje przemilczane to wpływ cukrzycy na życie seksualne. Często nawet lekarze nie informują o tym, że w wyniku tej choroby u kobiet mogą pojawić się dolegliwości intymne i problemy w łóżku.

Dlaczego cukrzyca przeszkadza cieszyć się seksem?

Niestabilny oraz podwyższony poziom cukru we krwi prowadzi do uszkodzenia komórek budujących naczynia krwionośne, co uniemożliwia prawidłową cyrkulację krwi w organizmie. Gorsze ukrwienie narządów płciowych oznacza ich mniejszej wrażliwości, a więc słabsze odczuwanie bodźców intymnych. Cukrzyca ma też negatywny wpływ na działanie układu nerwowego. Długotrwałe podwyższenie poziomu cukru we krwi prowadzi do upośledzenia włókien nerwowych, przez co informacje dochodzące z narządów płciowych w trakcie seksu przekazywane są przez nerwy zbyt wolno lub nawet wcale.

Diabetycy mają często mniejszą ochotę na seks. Przyczyn spadku libido upatruje się w sferze psychologicznej – kobiety z cukrzycą mają nierzadko problemy z nadwagą, przez co czują się mniej atrakcyjne, a siniaki pozostające po wstrzykiwaniu insuliny, też nie dodają pewności siebie. Co więcej, cukrzyca to bezdyskusyjnie poważna choroba, więc może towarzyszyć jej dodatkowy stres, który nie wpływa pozytywnie na chęć do zbliżeń.

INNE: Uwaga cukrzycy! Zdrowe tłuszcze w waszej diecie

Wszystko to powoduje, że kobiety chorujące na cukrzycę, często czerpią mniejszą satysfakcję z seksu niż kobiety zdrowe. Może pojawić się suchość pochwy, która potrafi sprawić, że stosunki staną się bolesne i nieprzyjemne. Jak wynika z badań, kobiety chorujące na cukrzycę typu 1 borykają się z problemem suchości pochwy dwa razy częściej niż kobiety zdrowe!

Jak przywrócić życie seksualne na właściwe tory?

Niezwykle istotne dla prawidłowego seksualnego funkcjonowania diabetyka, jest ciągłe kontrolowanie poziomu cukru we krwi. Badanie Diabetes Control and Complications Trial, przeprowadzone na grupie osób chorujących na cukrzycę typu 1, wykazało, że poprawa kontroli cukrzycy zmniejszyła aż o 60% ryzyko rozwoju neuropatii cukrzycowej, która leży u podłoża zaburzeń seksualnych.

Chociaż cukrzyca może powodować różne problemy w sypialni, to nie musi uniemożliwiać prowadzenia udanego życia seksualnego. Aby tak się stało potrzebna jest szczera rozmowa z partnerem, jasne komunikowanie obaw i potrzeb oraz brak pośpiechu i nerwów w łóżku. Jeśli pojawi się problem suchości pochwy, na szczęście na rynku dostępne są odpowiednie preparaty.

Ocen: 2
1 komentarz
  1. Rzeczywiście cukrzyca obi spustoszenie wszędzie. Wiem coś na ten temat bo mój znajomy na cukrzycę od wielu lat

Zostaw odpowiedź

Twój adres email nie będzie publikowany