Co twoja twarz mówi o zdrowiu

ajurweda

Starożytni lekarze używali mapy twarzy do diagnozowania określonych objawów zaburzeń równowagi w organizmie oraz do tego, aby zapobiegać chorobom.

Te same techniki mogą być stosowane i dzisiaj. Mapa twarzy to starożytna praktyka zakorzeniona w ajurwedyjskim nauczaniu, przyporządkowuje punktom na twarzy organy lub części ciała. Oto one:

1. Czoło

Może oznaczać: problemy z pęcherzykiem żółciowym i wątrobą

Według Ajurwedy, czoło jest rządzone przez Dosha Vata i odnosi się do układu nerwowego i układu pokarmowego. Oznacza to, że stres i problemy z trawieniem mogą być prawdopodobnie przyczyną wyprysków, które pojawiają się na czole. Spróbuj zmniejszyć ilość przetworzonej żywności i tłuszczu w diecie.

2. Obszar pomiędzy brwiami, po prawej stronie

Może oznaczać: problemy z wątrobą

Jeśli masz linię pionową między brwiami, po prawej stronie, oznacza to, że tłumisz emocje (zwłaszcza gniew) i uwidacznia się to w słabo funkcjonującej wątrobie.

WIĘCEJ: Źle śpisz, jesteś jak… pijany

3. Obszar pomiędzy brwiami, po lewej stronie

Może oznaczać: problemy ze śledzioną

Linia po lewej stronie wskazuje, że najprawdopodobniej przyczyna leży w źle funkcjonującej śledzionie.

4. Oczy

Może oznaczać: problemy jelitowe, z tarczycą

Oczy mogą być szczególnie wymowne: małe rysy wskazują na problemy ze stawami a zwiększona biel w tęczówce – zwyrodnienie stawów. Wypryski tęczówki mogą oznaczać słabe wchłanianie składników pokarmowych w jelitach. Jeśli obserwujemy pierścień światła wokół tęczówki, należy zmniejszyć spożycie cukru i soli (masz go nadmiar). Żółtawa barwa może wskazywać na słabą wątrobę.

WIĘCEJ: Sposób na piękne oczy

5. Pod oczami

Może oznaczać: zaburzenia czynności nerek

Opuchlizna i obrzęk dolnej powieki wskazują na zaburzenia w funkcjonowaniu nerek. Ajurweda zaleca żucie każdego kąska prawie 30 razy przed połknięciem!

WIĘCEJ: Trzy twarze zmęczenia

6. Policzki

Może oznaczać: powolny metabolizm, niską absorpcję składników odżywczych, problemy z płucami

Nieregularne przebarwienia na policzkach mogą wskazywać na słabą przemianę i niską absorpcję składników odżywczych, takich jak kwas foliowy i żelazo. Dodatkowo, policzki są związane z czynnością płuc (pamiętasz jak twoja twarz robi się czerwona podczas intensywnego treningu), więc należy zwrócić uwagę na jakość oddechu i zacząć robić ćwiczenia oddechowe.

Ważne jest, aby pamiętać, że trądzik na policzkach może być spowodowany brudnym telefonem czy poszewkami na poduszki. Pamiętaj aby trzymać brudne ręce z dala od twarzy, a akcesoria i  pościel były czyste.

7. Nos

Może oznaczać: problemy z krwią i sercem

Ponieważ policzki i nos są regulowane przez Dosha Pitta (element ognia), to nic dziwnego, że występujące na nim różne wykwity mogą wskazywać na problemy z krwią. Nos jest ściśle związany z układem krążenia, więc jeśli znajdziesz tam zmiany, mogą wskazywać na problem z ciśnieniem krwi. Należy zwiększyć ilości kwasów tłuszczowych w diecie (awokado, oliwy z oliwek, lnu) i unikać alkoholu, kawy i ostrych przypraw.

8. Dolna warga

Może oznaczać: problemy z jelitami, trawieniem

Twoja dolna warga może być zwierciadłem funkcjonowania jelit. Miejsca w kolorze brązowym mogą oznaczać, że cierpimy na niestrawność i słabe funkcje enzymów, a także możliwe jest to, że w dolnej części jelita znajdują się pasożyty i robaki. Probiotyki powinny przynieść poprawę.

Blade usta są często pierwszym objawem anemii, więc należy zwiększyć spożycie warzyw o zielonych liściach i innych pokarmów bogatych w żelazo. Jeśli zauważymy wyraźny niebieskawy odcień na ustach, może to oznaczać, słabe wchłanianie tlenu – może nawet choroby serca – a gdy do tego są duszności trzeba natychmiast skontaktować się z lekarzem. Wreszcie, odbarwienie na dolnej krawędzi może wskazywać na istnienie choroby w jelitach, a przebarwienia na krawędzi warg mogą oznaczać problemy z nerkami.

9. Język

Może oznaczać: problemy z płucami

Twój język jest miejscem, gdzie szybko ujawniają się zaburzenia organizmu. Najlepiej sprawdzać go codziennie w godzinach porannych. Okrągły biały osad w środku lub z tyłu języka oznacza nagromadzenie toksyn w jelitach lub w jelicie grubym, czyli może to być czas na detoks.

Otarcia na brzegach języka wskazują na możliwe problemy z płucami, co oznacza, że ćwiczenia aerobowe i medytacja będą dla ciebie szczególnie ważne. Jeśli zewnętrzna krawędź języka jest prążkowana lub nierówna – wskazują na słabe wchłanianie składników odżywczych do krwi. To może być prawda, bo z pewnością jesz za dużo przetworzonej żywności. Skoncentruj się na diecie bogatej w witaminy, żelazo i kwas foliowy.

WIĘCEJ: Błędy, które robisz za każdym razem, gdy myjesz zęby

10. Broda

Może oznaczać: zaburzenia równowagi hormonalnej

Twoja broda pokazuje najprawdopodobniej brak równowagi hormonalnej oraz stres. Być może spowodowane to jest cyklem miesiączkowym. Odpowiednia ilość snu i ćwiczenia pomogą natomiast poradzić sobie ze stresem.

źródło: mindbodygreen.com

Ocen: 2
1 komentarz

Zostaw odpowiedź

Twój adres email nie będzie publikowany