Co skóra pochwy próbuje ci powiedzieć

kobiece sprawy

“Wiele kobiet, nawet nie wie, co to jest srom” mówi Libby Edwards, szef dermatologii w Carolinas Medical Center w Charlotte w Północnej Karolinie.

“Kobiety wszystko nazywają pochwą, a przecież pochwa jest narządem wewnętrznym, a srom obejmuje pochwę, łechtaczkę, wargi i wejście do pochwy.”

Srom wydaje się być obszarem, który dermatolog podczas rutynowych badań kontrolnych omija – dodaje Cynthia Rasmussen, lekarz w Harvard Medical Associates w Vanguard okolicach Bostonu. Ale nie musisz umówić się na spotkanie ze specjalistą, aby uzyskać wskazówki jak pielęgnować skórę w tej intymnej części twojego ciała. Specjaliści podzielili się swoją wiedzą poniżej.

WIĘCEJ: Ile kobiet cierpi na dolegliwości intymne?

Za bardzo ją myjesz
Srom wydziela naturalne olejki, które chronią jego delikatną skórę od wydzielin i tarć na które jest narażony codziennie. Jeśli pozbawimy go tych naturalnych olejków, będzie skłonny do podrażnień. Co gorsza, można w ten sposób usunąć bakterie, które pomagają zachować zdrowe pH i zrobić miejsce na substancje zapachowe i bakterie, które wywołują podrażnienia i zakażenia. Najlepiej więc myć srom ciepłą wodą.

Za dużo używasz produktów do higieny intymnej
Produkty te najlepiej zostawić w drogerii – mówi Rasmussen. Substancje zapachowe, barwniki, konserwanty, substancje chemiczne i środki przeciw swędzeniu w nich zawarte nie są konieczne do pielęgnacji okolic intymnych. Mogą tez powodować reakcje alergiczne. “Skóra sromu jest wrażliwa, ponieważ jest cieńsza od skóry na innych częściach ciała,” wyjaśnia. Wszystko, czego naprawdę potrzebujesz? Zgadłeś – wody, mówi Edwards.

Nie odkryłaś jeszcze wazeliny
Podrażniony srom? Nawilż go, sugeruje Edwards. Podobnie jak w innych miejscach w organizmie, twój srom może być suchy, nawet jeśli nie przeszłaś jeszcze menopauzy. Spróbuj maleńką kropelką wazeliny posmarować skórę. Wazelina jest wolna od substancji zapachowych, alkoholu i konserwantów.

WIĘCEJ: Dyskomfort miejsc intymnych – to już przeszłość!

Nie wiesz jak radzić sobie z suchością po menopauzie
Prawie każda kobieta ma problem z suchością pochwy, kiedy pojawia się menopauza. “Skóry wtedy jest cieńsza, suchsza i bardziej podatna na podrażnienia” wyjaśnia Rasmussen. To może spowodować ból podczas stosunków, zwiększa się predyspozycja do zakażeń dróg moczowych. Na szczęście, nawilżacze dopochwowe, dostępne w aptekach, mogą pomóc: “Pomagają utrzymać wilgoć, ale mają taki skład, aby nie podrażniać delikatnej błony śluzowej pochwy” dodaje Rasmussen. Najlepiej zrobić test czy dany nawilżacz nas nie podrażnia. Posmaruj niewielką ilością wewnętrzną część uda. W ten sposób upewnisz się, że nie powoduje pieczenia ani podrażnienia.

Używasz fantazyjnych lubrykantów
Lubrykanty są świetnym rozwiązaniem dla kobiet, które cierpią na suchość pochwy. Należy jednak unikać wszystkiego, co zawiera barwniki, perfumy lub inne składniki, które dają uczucie mrowienia lub ocieplenia tych miejsc.

Zła metoda antykoncepcyjna

antykoncepcja

Wiele kobiet jest uczulona na lateks i środki plemnikobójcze, które są składnikiem większości prezerwatyw. Jeśli czujesz pieczenie po jego użyciu, to znaczy, że nie są dla ciebie. “Prezerwatywy lateksowe mogą powodować pokrzywkę i wysypkę u kobiet, które są uczulone na te składniki,” ostrzega Edwards. (Jeśli podejrzewasz, że jesteś uczulona, spróbuj nie lateksowe prezerwatywy wykonane z poliuretanu lub poliizoprenu.) Ale to nie jest jedyna forma antykoncepcji, na którą powinnaś uważać. “Niektóre hormonalne środki antykoncepcyjne, zwłaszcza takie które zawierają progesteron mogą powodować cienkość i suchość pochwy” dodaje. Jeśli masz wrażliwą skórę lub zauważysz wzrost suchości, porozmawiaj z lekarzem na temat alternatywnych opcji antykoncepcji.

WIĘCEJ: Warto tam zajrzeć!

Nosisz ładną bieliznę
“Sposób, w jaki stringi pocierają skórę, może powodować podrażnienia tkanek” mówi Rasmussen. “Ogólnie rzecz biorąc, tylko bielizna ze 100 procentowej bawełny jest bezpieczna.” Osoby z wrażliwą skórą mogą mieć alergię na barwniki i tkaniny syntetyczne.

Depilujesz się

depilacja

“Większość z nas przechowuje maszynki pod prysznicem, a ciepłe i wilgotne środowisko to idealne miejsce dla bakterii” mówi Rasmussen. Warto użyć balsamu do golenia, który nie zawiera żadnego z drażniących chemikaliów i substancji zapachowych. Woskowanie, jeśli jest wykonane nieprawidłowo, może też być ryzykowne, bo można spalić skórę. Najbezpieczniejsze dla ciebie to: depilacja laserowa lub przycinanie włosków małymi nożyczkami.

Pranie pachnie niesamowicie
“Gdy ktoś przychodzi do mnie z problemami skóry, od razu pytam w czym piorą ubrania” mówi Rasmussen. To dlatego, że proszek do prania posiada barwniki i perfumy, które mogą podrażniać delikatną skórę sromu. Wybierz detergenty, które nie zawierają barwników i aromatów. Pomiń też  środki zmiękczające do tkanin, które są pełne drażniących chemikaliów. Poszukaj środków piorących przyjaznych skórze.

WIĘCEJ: Kobiecy sposób na zdrowe drogi moczowe

źródło: www.prevention.com

Ocen: 2
3 komentarze
  1. U mnie sprawdza się provag żel, smaruje się nim codziennie po kąpieli, nawilża, łagodzi podrażnienia, hamuje rozwój grzybów i bakterii. Można go również zastosować po basenie, w podróży, przed stosunkiem itp. Polecił mi go ginekolog.

Zostaw odpowiedź

Twój adres email nie będzie publikowany